6.8.18

Novinky.cz: Zakázat zákonem mobily ve školách? Starostové jsou pro

Ve Francii minulý týden schválili zákon, podle kterého nebudou moci žáci ve školách používat mobilní telefony. Čeští politici, které Novinky oslovily, se víceméně shodují na tom, že taková regulace u nás není potřeba. Jiný názor má šéf hnutí STAN Petr Gazdík.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Podobně (jako francouzský prezident Macron, pozn. redakce) vidí problematiku i šéf hnutí STAN Petr Gazdík. „Uvažujeme už delší dobu podobným směrem a chystám se to navrhnout. Zatím shromažďuji názory pro a proti. Pro základní školy to navrhnu určitě,” řekl Novinkám.

Z oslovených politiků je ale pro zákaz sám. „Pokud vím, už teď je možnost tuhle věc regulovat na základě školního řádu a já bych to tak nechal na ředitelích, aby se rozhodli, jak upraví pravidla. Nemusíme mít na všechno zákon,“ řekl Novinkám vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Proti se staví i lídr Pirátů Ivan Bartoš. „Nevidím důvod toto regulovat zákonem. Jsem přesvědčen, že mezi výukou není důvod vůbec, naopak dostupnost žáka může být někdy velmi žádoucí,“ podotkl.

13 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...

Je zajímavé, jak jsou kraviny lepkavé, kdekoli se objeví, hned se najde někdo, na koho se přilepí a ten se jí ne a ne zbavit. "Výchova" formou zákazů (sladké potraviny, cigarety, mobily, tablety) je pohodlná. A taky neúčinná. Místo výchovy k morálce a k pochopení problému je jednodušší prostě vydat zákaz. A vést tak nepřímo žáky k jeho obcházení.

Eva Adamová řekl(a)...

Na naí škole zákaz mobilů už několik let funguje, ale na našich zkušenostech je hezky vidět, že řešení přes školní řád není až tak jednoduché.

Aby to ředitel prosadil, měl by s tím pokud možno souhlasit pedagogický sbor, a už to se nemusí podařit. Dále to musí projít přes rodiče, protože školní řád by měla odsouhlasit školská rada. Na naší škole se oboje podařilo, ale měli jsme kvůli tomu problém s ČŠI. Dokonce po nás požadovali změnu školního řádu a zrušení ustanovení o zákazu mobilů. Zachránilo nás, že rodiče se za nás postavili.

Teď by to ještě chtělo zákaz používání mobilů u učitelů, protože několik mých kolegů visí na smartphone každou volnou chvíli a komunikovat s nimi o přestávce normálním způsobem je téměř nemožné. A bohužel je to i značně nevýchovné, protože tak činí i před zraky žáků.

Eva Adamová řekl(a)...

Jo a ještě dodám, že právě tito kolegové bojovali za zákaz mobilů u dětí nejvíce, doslova jako lvi.

Eva Adamová řekl(a)...

A ještě by to chtělo zákaz při jednání v parlamentu, ty bych odstřihla od internetu úplně.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A co zakázat chlast v parlamentu, pane Gazdíku?

Unknown řekl(a)...

A důvodem zákazu bylo tedy co?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Starostové by se měli zabývat spíš tím, aby do škol nezatékalo, aby školy byly náležitě vybaveny a aby stěžejním kriteriem výběru ředitele nebyla míra kamarádíčkování se.
Možná by ale mohla být na pořadu dne otázka, jestli by měli mobily vlastnit pouze osoby s mobilním průkazem. To jest osoby řádně proškolené a psychicky způsobilé odolat podstatným nebezpečenstvím informačních a komunikačních technologií.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Kdy zakáže zákazy Gazdíku, Stropnický a další vstávající noví totalitáři??? Oni někomu ty mobily až tak vadí? Jako u nekuřáků jsem se to snažil pochopit, argumenty zdravý vzduch a podobně. Ale komu vlastně vadí mobily? Závistivcům co ně ně nemají, nebo s nimi nic pořádného neumí? Nebo prostě někomu vadí pohled na člověka s mobilem v ruce? Proberte se, všechno zase zakázat nemůžete, nejsme otroci...
A proč vlastně chcete něco zakazovat dětem? Oni to dospělí nepoužívají?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A jaké sankce budete navrhovat, pane Gazdíku?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Dle paragrafu 55, zákona 88088/2018 Sb. se všem žákům základní školy zakazuje pronášet vchodem do školy jakékoliv elektronické zařízení.
U školy bude detekční rám a školník s minohledačkou a kdo bude přistižen, že se pokusil "něco" pronést bude okamžitě pro výstrahu přivázán na pranýř až do konce školního vyučování.
Pranýře budou zakoupeny z projektu Evropské unie, nějak ty fondy vyčerpat až k do úmoru přece musíme.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

školy, které nedosáhnou na dotaci, mohou žáka jednoduše vplést do vyřazených žebřin.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

No bude na to Šablona. Tedy projekt bude předpřipraven, předžvýkán, předschválen a školy zmačknou pouze jedno tlačítko: ONE CLICK. Oficiální název projektu: Operační program pro vymýcení zbytků digitálních znalostí dětí z "montovacích" zemí. Netýká se škol, které již ve svých městech pranýře mají. Takzvané pranýřové červené školy, jako je například Náchod nebo Kutná Hora a další.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Volejte Láďu Hrušku!
BYOD v kopru
Super pošušňáníčko...

Okomentovat