31.8.18

Novinky.cz: Na základní školy nastoupí opět méně prvňáčků

Nový školní rok, který startuje v pondělí 3. září, s sebou přináší několik změn. Školky budou muset zajistit místo všem dětem ve věku od tří let, úpravy se v průběhu roku dotknou i státních maturit. Do prvních tříd ZŠ má podle informací ministerstva školství nastoupit něco málo přes 108 tisíc dětí, což je minimálně o tři a půl tisíce méně než před rokem. Jejich počet tedy klesá již dva roky po sobě.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„Klíčové bude obnovit důvěru učitelů v politiky. Žádná vláda nesplnila své sliby, ta současná ignoruje usnesení, aby se zvýšily platy učitelů už od září, každý učitel tak přijde minimálně o 12 tisíc Kč. Slib exministryně Buzkové, že budou učitelé pobírat 130 procent průměrné mzdy, zazněl poprvé roku 2003 a už 15 let jej bez výsledku politici opakují,“ napsal Novinkám prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

„Místo toho, aby MŠMT například vydalo připravenou novelu vyhlášky k inkluzi, na kterou školy čekají, novelizovalo takzvanou pamlskovou vyhlášku,“ poznamenal Sárközi. Od září se totiž na ZŠ zmírní přísná pravidla prodeje potravin ve školních bufetech. Díky zvýšeným nutričním limitům se rozšíří sortiment o šunky nejvyšší jakosti, ochucené tvarohy či sýry.

1 komentář:

Okomentovat