20.8.18

Ondřej Čihák, Ondřej Novák: Nečekejte, až přijde robot a nahradí vás. Přeškolte se včas, radí kybernetik Mařík

Jak je na tom Česko s robotizací? Stíháme držet krok s konkurencí? Hostem pořadu Českého rozhlasu Plus Magazín Leonardo byl Vladimír Mařík z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Ačkoli panují obecné obavy, jak robotizace promění pracovní trh, Mařík je přesvědčen, že se není čeho bát. „Dnes roboti nahrazují dělníky tam, kde je nemůžeme sehnat... Takže roboti nezpůsobují nezaměstnanost.“

„A domnívám se, že ji nebudou způsobovat ani v budoucnu. Lidé z výroby nevymizí, musí se jen přeškolit na údržbáře nebo dozorce robotů, také bude potřeba mít bezpečnostní techniky.“(...)

Proměnit se musí i školství. „Místo hluboce teoretických předmětů musíme zavádět předměty užitečné pro průmyslovou praxi, kde se každý student bude moci s robotem seznámit a naučit se řešit s ním reálné úlohy.“

„V současné době je robotizaci v Evropě věnována větší pozornost než ve Spojených státech. Podpora zde jde, stejně jako prostředky na výzkum, vývoj a inovace. Je to proto, že v Evropě chybí výrobní síla znatelněji než v USA,“ shrnul Vladimír Mařík.


Žádné komentáře:

Okomentovat