3.8.18

Michal Komárek: Hlavičkou proti zdi

Lékaři požadují, aby školy měly povinnost poskytovat informace o rizicích hlavičkování u dětí podobně, jako jsou tabákoví výrobci povinni uvádět rizika na krabičkách cigaret. „Nechat dítěti padat opakovaně míč na hlavu je hloupost. S každou ranou mohou vznikat nevratná poškození tkání,“ řekl Hospodářským novinám neurochirurg Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Na základě výzvy lékařů vznikla petice, která se obrací na ministerstvo školství. To by mohlo rozhodnout, aby školy musely o riziku hlavičkování informovat. Jenže nebude dělat nic. Tisková mluvčí Hospodářským novinám sdělila, že „ministerstvo nemůže být odpovědné za interpretaci nejnovějších lékařských výzkumů.“

Samozřejmě, mohou být i výzkumy, které škodlivost hlavičkování zpochybňují nebo zcela odmítají. A ministerstvo opravdu není v pozici rozhodčího mezi různými skupinami lékařů. Nicméně by ta varování mělo brát vážně. Za interpretaci výzkumů odpovědné není, za školy a tedy i za děti ano.(...)

O to jsou výzva lékařů a pasivita ministerstva školství zajímavější. V rámci běžného a masově sdíleného pohledu na fotbal je totiž varovný hlas téměř neslyšitelný. Kdyby slyšet byl, mohl by to být zajímavý impuls třeba i pro projekt Česká hlavička, který každoročně oceňuje talentované žáky v technických a přírodovědných oborech.


Poznámka redakce: Autor evidentně nechápe kompetence jednotlivých ministerstev.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby školy měly povinnost poskytovat informace o rizicích hlavičkování u dětí podobně, jako jsou tabákoví výrobci povinni uvádět rizika na krabičkách cigaret

To pytlikům nějak nesedí. Zatím nikterak nezaznamenali nějakou statisticky významnou aktivitu zdejších škol ve výrobě fotbalových míčů.
A mohly by ty nejnovější výzkumy snad znamenat, že by nebylo lze děti od srdce zpohlavkovat?

Okomentovat