19.8.18

Michaela Endrštová: Ať se děti v Česku učí, co chtějí. Volnomyšlenkáři otevřeli novou základnu

Iniciativa Svoboda učení, která hlásá rovnocennost mezi dětmi a dospělými i absolutní dobrovolnost ve vzdělávání, otevřela na Liberecku základnu, ze které chce šířit svoje myšlenky. Čas zde budou trávit hlavně děti, které se vzdělávají individuálně. Co se kdy naučí, bude záležet na nich.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Základna funguje teprve pár měsíců, už teď ji ale navštěvují děti, které mají domácí vzdělávání, i dospělí, kteří je zde mohou učit. Docházet sem mohou podle libosti, je zde také několik míst na spaní. O pravidlech se ve Svobodomu rozhoduje konsenzuálně a vychází z principu neagrese - tedy nikdo není k ničemu nucen. Obsah, čas i způsob učení si mohou určovat samy děti, kterým jsou na blízku dospělí.

„Do budoucna plánujeme, že vybudujeme další společné prostory a ubytování, aby zde rodiny, které vzdělávají děti doma, mohly trávit víc času,“ vysvětluje další člen iniciativy Michal Kandler.

3 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Základna? Jako něco mezi školou a domácím vzděláváním?

Ivo Mádr řekl(a)...

Někteří jedinci dospěli k názoru, že při domácím vzdělávání dětem velmi chybí sociální kontakt.

Eva Adamová řekl(a)...

Tzv. domácí vzdělávání je jen zástěrka, protože většina dětí přihlášených na domácí vzdělávání navštěvují komunitní školy, které fungují podobně, jak je popisováno v článku. V našem městě rovněž jedna taková škola existuje, zatím tam dochází jen prvostupňové děti a jsem zvědavá, jakým způsobem to bude pokračovat až z nich budou děti druhostupňové. Učivo druhého stupně už totiž není jen o triviu tedy o tom, aby se děti naučily číst, psát a počítat, což se asi podobným způsobem vzdělávání dá i u průměrných dětí zvládnout. Jsem skutečně zvědavá, jak budou dvě učitelky s prvostupňovou aprobací, které se na to daly, protože tam mají své děti, zvládat výuku 15 dětí od šesté do deváté třídy v druhostupňové češtině, angličtině, zeměpisu, ale především v matematice, fyzice a chemii. A mezi druhostupňovými kantory na okolí neznám nikoho, kdo by se chtěl angažovat.

Okomentovat