29.8.18

Michael Erhart, Michael Rozsypal: Přejete si třídy s 80 dětmi? To je reálná hrozba, říká k nedostatku učitelů pedagog

Situace ve školách je kritická a bude se zhoršovat. Tvrdí to zástupci ředitelů gymnázií a středních odborných škol, kteří v pondělí v otevřeném dopise vyzvali vládu. Chtějí zvýšit platy ve školství už od září. Ne až od ledna. Je to nutné?

„Na to neumím odpovědět. Ale znám situaci ve školách, jaká je nouze o dobré učitele a jak těžké je do škol dostávat absolventy fakult. Podle mě se učitelům mělo přidat dávno, a to nejen středoškolským, ale hlavně na základních školách,“ říká Ondřej Hausenblas z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Chcete-li mít lepší školství, tak se neptejte až na konci školního roku. Mnohem lepší je se informovat, co se na těch školách vůbec děje,“ zdůrazňuje Hausenblas. „Stát do toho nemá mluvit. Školy by měly zveřejňovat výkony svých žáků a nést za to odpovědnost před veřejností,“ navrhuje.

Učitelé si prý stěžují, že jim státní maturity diktují přípravy na testy. „Fandím panu ministrovi, že chce zrušit ústní maturity. Ty by určit měly být v pravomoci škol. Starejme se o zodpovědnost škol jinak než že jim jen nasadíme CERMAT. Anebo nějakou státní kontrolu podobného typu,“ uzavírá.5 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nebudou učitelé, ale budou asistenti. Hurá.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Už nejde o riziko nebo hrozbu, ale o reálný stav. A bude hůř.

Josef Soukal řekl(a)...

Ukázky stačily. Nic nového pod Hausenblasovým sluncem. Nemohli by ale být do médií zváni bohemisté s vysokým odborným kreditem?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Obcas zabrousim na CS. Pod podobnym clankem tam perli nick Petr. Krizi s uciteli podle nej vyresi hospodarska recese ( asi uz prijde nebo co) a mista ucitelu vezme kde kdo i za podprumernou mzdu a jeste s chuti.
Jak by rekla jedna filmova postava: No je toto mozne.,.,

Nicka Pytlik řekl(a)...

...že chce zrušit ústní maturity. Ty by určit měly být v pravomoci škol.

Zrušit ústní maturity? Jakože státní ústní maturity?
Dostat ústní maturity do pravomoci škol je asi tak naprosto zásadní, jako pověsit už konečně fejzbůk na internet.

Okomentovat