26.8.18

Martin Zvěřina: Konec experimentu. Zbytečné státní maturity si zasluhují zrušit

Pokud o ni vysoké školy nestojí, pak ji jednoduše zrušme. Co? Přece státní maturitu. Po osmi letech bolestné praxe se ukazuje, že státní maturita nesplnila ani jeden z cílů, který měli její architekti na mysli. Navíc se vyjevilo, že Cermat, státní instituce, která tuto zkoušku připravuje, není schopna ani zformulovat otázky, zkouška každoročně vykáže nějaký lapsus.

Z článku na Lidovky.cz vybíráme:

Na co jsme přišli po těch létech a utracených miliardách? Na to, že školy mají různou úroveň. Ale to jsme věděli již před spuštěním státních maturit. Na některých školách se prostě žáci specializují a tráví většinu času studiem odborných předmětů a proto nemohou stačit gymnazistům trénovaným v češtině, matematice a jazycích.(...)

K debatě o státní maturitě lze snad jen obecně dodat – argumenty odpůrců projektu byly tak dlouho přehlíženy, až převálcovaly bohorovnost oficiálních míst. Pokud státní maturita dopadne jako pamlsková vyhláška (která se na rozdíl od maturity jevila jako čirý nesmysl od samého počátku), je to nepatrný signál, že se do exekutivy vrací zdravý rozum. Nicméně ty zahozené miliardy a hlavně zbytečná buzerace statisíců studentů nebudou zapomenuty.

11 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Ostatně soudím, že komentátoři, kteří dokáží sepsat cokoli o čemkoli, jsou naprosto zbyteční a zasluhovali by zrušit.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ona se ta současná maturita asi nakonec skutečně zruší, protože my Češi jsme jí ještě nedorostli. To je těch 20 let, které nám chybějí do Masarykovy lhůty pro nerušený rozvoj (viz Čapkovy Hovory s TGM).
A ti novinářští šmoci typu pana Zvěřiny, kteří se o to starají a postarají, se pak budou divit, až jejich děti budou ve světě převálcovávány absolventy "tuhé a centralizované" IB maturity. Protože o absolventy uprděné české maturity svět nijak velký zájem jevit nebude.

Vrcholoví politikové to ostatně vědí - poohlédněme se, na jakých středních školách jejich děti studují...

Dozadu pravá, vpřed ni krok!

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Je vidět, že Martina Zvěřina bude absolventem odborné střední školy, který v češtině (a asi i v matematice a jazycích) nestíhal pro studium odborných předmětů - důsledkový poměr a čárka před "a proto" s ním spjatá mu evidentně zůstaly utajeny: Na některých školách se prostě žáci specializují a tráví většinu času studiem odborných předmětů a proto nemohou stačit gymnazistům trénovaným v češtině, matematice a jazycích. Ono sice jde o látku školy základní, ale nechci být moc zlý. Fakt nejsem grammar nazi, ale novinář neovládající češtinu je k pláči, navíc těžce "kulhá na jednu nohu".

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pan Stanzel me predbehl. Chtela jsem napsat podobnou rouhacskou myslenku- kriklouni proti maturitam statniho typu si jsou vedomi, ze oni “by to nejspis nedali”.
Hlupak je ten, kdo nevidi pricinu a nasledek. Maturita neni ani pricinou ani nasledkem. Je to jen ukazatel toho, jak snizujici se uroven vedomosti ( lenost, mala vytrvalost, neochota prekonavat prekazky) vede k zakonitemu konci- neschopnosti odmaturovat.
Je tedy treba zcela logicky posilit schopnosti studentu v oblastni emocne volni a ne rusit statni maturitu.
To bychom takto mohli snizovat vsude- u jazykovych zkousek, ridicaku, pripravenosti kosmonautu a ja nevim kde jinde. Kam by to vedlo je jasne snad i mentalne postizenemu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Protože o absolventy uprděné české maturity svět nijak velký zájem jevit nebude.

Ještě že má a bude mít zájem našich slovutných 70 vysokých škol!!!

Eva Adamová řekl(a)...

Při zavádní státní maturity se jí úplně nesmyslně přidělily úkoly, které děvenka nikdy nemohla splnit. A nyní se ti samí, kteří jí je přidělili, diví, že je nesplnila.

Jiří Kostečka řekl(a)...

"Ještě že má a bude mít zájem našich slovutných 70 vysokých škol!!!!"
Přesně, pane Sotoláři. Skončíme na periférii Evropy, kde se ostatně potácíme - s čestnými výjimkami - po celou naši historii. A ty dvě tři příležitosti, kdy jsme mohli chytit historii za pačesy, jsme pro...
Takže teď nám ve školství řádí sluníčkáři a neziskovky, do maturity z češtiny se plete matematik a naši studenti z nás mají srandu. Vůbec se jim nedivím.

krtek řekl(a)...

Budu sám k sobě krutý a přísný - nejsem schopen, ani v předmětové komisi, každý rok připravit test v rozsahu současné maturity z matematiky. Obnovení ústní zkoušky, kdy si žák vytáhne dva příklady z jedné, max. dvou oblastí, či písemka s pěti příklady, by opravdu oproti dnešním testům byl krokem zpět. Myslím, že stejné je to i v angličtině a češtině.

Jiří Kostečka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jiří Kostečka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Ygrain řekl(a)...

@krtek
My jsme kdysi mívali povinný "připouštěcí" test s gramatickou částí, krátkým slohem a porozuměním textu. Připravovala jsem ho několik let za sebou, s tím že textovou část jsem z části kompilovala, z části sama vytvářela. Zvládnout se to dá, ale práce s tím není zrovna málo a rozhodně nejsme schopni vytvářet vlastní poslechové testy, v čemž má státní maturita obrovský přínos. Rozdělení ústní části na více témat a typů úloh rovněž vítám - jakkoli dřívější zkouška rozhodně nebyla patnáctiminutový monolog, jak propaganda s oblibou podsouvá, pořád to znamenalo, že výsledek závisel dost na tom, jak "sedlo" téma. Současná ústní zkouška je poněkud předimenzovaná, takže je to pro změnu patnáctiminutové honění nadmuté kozy, nicméně zvládnutelná. Daný level je pro SOŠ tak akorát, a kdyby byla povinná, nemakačenkové, kteří to šolíchají na čtyřku s odřenýma ušima, by museli trochu zabrat. Vyhoďte z ústní části dialogy, jestli si domů pořídíte křečka nebo hada, případně jak jedete na tři měsíce do Afriky na charitativní misi, a budu zcela spokojena.

Okomentovat