12.8.18

Ludmila Mlsová: Radil jsem žákům, ať si vyberou povolání vylučovacím stylem, říká učitel

Jako kluk snil o dráze fotbalisty, nakonec prožil Jan Mikeš celý profesní život ve školství. Dohromady jednačtyřicet let. Od začátku srpna je oficiálně v důchodu, ale fyziku bude ve své trhovosvinenské základní škole učit dál.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Když se rozmluví o škole, je těžké ho zastavit a z jeho slov je cítit, že má učitelské povolání rád. „Jste pořád mezi dětmi a vidíte, jak se vám před očima mění na mladé lidi, jak prospívají a utvářejí si své názory, a vy jim v tom můžete pomoci,“ líčí.

Sám dnešním žákům přitom trochu závidí, jak je kantoři systematicky vedou k výběru budoucí profese. Už od osmé třídy jim ukazují různé profese a v devítce zvou všechny náboráře, kteří jim představují své školy a jejich zaměření.

„Já jsem žáky učil, aby si vybírali budoucí povolání vylučovacím stylem, co nechtějí dělat. A nakonec jim zbude, jakým směrem by se měli vydat – zda k technice, či k humanitnímu, nebo praktickému zaměření,“ popisuje Mikeš.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby si vybírali budoucí povolání vylučovacím stylem, co nechtějí dělat

Pytlici se čas od času pobaví se svými žáky o jejich budoucím povolání. Mnozí ještě na maturitním večírku nemají tak nějak jasno v tom, jaké že profesi se to vlastně hodlají věnovat. Alespoń zkraje svojí kariéry. Pytlici mají mnohdy pocit, že žáci takovým vylučovacím stylem dospívají k poznání, že vlastně nechtějí dělat nic.
V každém případě pytlici by rádi připomněli, že docela nedávno dokončili svoje vpravdě celoživotní dílo, v kterém promítli svoje poměrně bohaté pracovní zkušenosti běžného, řediteli školy nijak prospěšného učitele. Spisek je rozsahem nevelký, ale obsahově zásadní. Tedy
'Rukověť začínajícího učitele'
Najděte si jiné zaměstnání!

Okomentovat