10.8.18

Michaela Endrštová: Jídlo v krabičce z domu? Zakázáno. Lesní školky řeší spor s hygieniky

I lesní školky mají ze zákona povinnost zajišťovat dětem tři jídla denně. K tomu, aby jim vařily, ale nemají mnohdy podmínky. Zatímco někde se mohou školky domluvit s rodiči, aby jídlo dětem chystali sami, v jiném kraji to školky mají zakázané. Úřady totiž nemají v zákoně jasno. Povinnost vařit přitom může být pro řadu školek likvidační.Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Hygienické stanice se odvolávají na vyhlášku ministerstva zdravotnictví z léta loňského roku, která ale o možnosti vlastního stravování nic nepíše.

„Děti si nemohou nosit stravu připravenou od rodičů, protože dle ‚školské‘ legislativy musí stravu zajistit mateřská škola,“ říká ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková. „V Jihočeském kraji jsou dvě lesní školky zařazené do rejstříku, obě mají zajištěnou stravu cateringovou službou včetně svačin,“ dodala.

„V Libereckém kraji máme v evidenci jednu lesní školku zařazenou v rejstříku škol, která je vybavena výdejnou. Dále máme pouze lesní třídy u klasických mateřských škol, které se zde v rámci stávajících školních jídelen i stravují,“ říká Zuzana Balašová z liberecké krajské hygienické stanice.

Moravskoslezský kraj zase říká, že nechává děti, aby si nosily vlastní jídla, pokud školka zajistí jejich řádné skladování a stravu uloží do jednorázových nebo omyvatelných obalů.
3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se zcela vážně podivují, že nikdo ještě nepřišel s ideou domácí školky.
Rodiče by svým dětem kromě stravy zabezpečili vlastními silami i předškolní vzdělávání a další aktivity ve školce žádoucí či doporučené. Sport, kultura, hry... U domácího vzdělávání na úrovni základní školy je to dnes už celkem běžná věc.

Radek Sárközi řekl(a)...

Domácí školka už rok existuje. Pro děti od 5 let...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Domácí školka už rok existuje.

Pytlici, zdá se, jsou potomci cimrmanů. 'Teď tu byl...'

Okomentovat