11.8.18

Jakub Veverka: Proč dětem nezakazovat mobilní telefony ve školách

Zhruba před týdnem jsme vás na CzechCrunchi informovali o zákonu, který ve Francii dětem od 3 do 15 let zakáže používání telefonů a tabletů ve školách. A to jak během vyučování tak i během přestávek a obědů. Toto rozhodnutí, které ve francouzských školách začne platit už v září tohoto roku, vyvolalo logicky po celém světě velkou diskuzi mezi oběma stranami názorové barikády. Zatímco jedna skupina je jednoznačně pro zákaz s argumentem, že zákon prospěje větší soustředěnosti, samostatnosti a edukaci dětí, ta druhá celý zákon považuje s ohledem na dnešní dobu spíše za zastaralý, kontraproduktivní přežitek. Právě do druhé skupiny patří Jakub Veverka, podnikatel a také bývalý učitel na Střední škole diplomacie a veřejné správy, který ve svém sloupku vysvětluje, proč je dle něj celé rozhodnutí nesmyslné a nemá v dnešním světě místo.


Z článku v CzechCrunch.cz vybíráme:

Hovoříme-li o tom, zda-li povolit, nebo zakázat telefony ve školách, tak tady vnímám silnou roli učitele. A tou je výchova, etika, slušnost, charakter, pokora, vděčnost, apod. Je třeba žáky seznamovat s tím, jak přistupovat ve společnosti k mobilnímu telefonu a ne bez investované energie a snahy o výchovu, jim tento hardware zakazovat! Nadávat na studenty umí každý učitel, ale vést je správným směrem, jak s mobilním telefonem pracovat je dle mého názoru správná cesta. Investovat pár hodin se studenty do nastavení soukromí na Facebooku, Instagramu. Co jsou citlivá data, co by měli a neměli zveřejňovat, co kdy fotit a nefotit. Co se hodí a nehodí. Je toho přeci spousta, hovořím-li o výchovné stránce učetelského poslání. Ale zakázat mobilní telefon? To je to nejlacinější řešení, které je hned po ruce.1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

A zase jsme úplně zapomněli na to, že hlavní výchovnou úlohu by i v tomto směru měli mít rodiče. A pokud je rodičům úplně jedno, že děcko o sobě zveřejňuje citlivé informace, je učitel vcelku bezmocný.

Okomentovat