6.8.18

Jakub Lucký: ,Brýle superschopností‘ od Googlu mohou pomoci lidem s autismem. Usnadní jim rozpoznávání emocí

Chytré brýle Google Glass se sice nestaly kasovním trhákem, ale vypadá to, že si přeci jen najdou své využití. S jedním z nich přišli vědci ze Stanfordské univerzity, kteří testují jejich použití u dětí s poruchami autistického spektra. Těm mají pomoci s rozpoznáváním emocí a navazováním očního kontaktu.

Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

A jak přesně tedy vědci a brýle dětem pomáhají? Vědci ze Stanfordu vyvinuli aplikaci, která využívá kameru na brýlích a analyzuje lidi, se kterými si povídají. Z jejich obličeje pak algoritmus zkouší určit, jakou emoci vyjadřují a sdělit ji pomocí reproduktoru nebo obrazovky na brýlích svému nositeli. Dětem to v první řadě pomáhá naučit se rozpoznávat emoce, ale podporuje je to i v očním kontaktu.

Podle matky devítiletého Alexe, který je v pilotním programu, se pro něj z pohledu do obličeje stala hra na určování emocí a nyní se už tolik nebojí dívat do očí i dalším lidem. A to i přes to, že zatím aplikace určuje jen základní emoce, jako je radost, smutek, strach, překvapení, rozčilení nebo znechucení.


Foto: Kārlis Dambrāns, zdroj: Flickr pod licencí CC BY 2.0,©

Žádné komentáře:

Okomentovat