9.8.18

David Budai: Učitelé vymírají, stát láká mladé na 46 tisíc. Vyšší platy nestačí, varuje profesorka

Děti na základních školách možná nebude mít kdo učit, chybí totiž tisíce kantorů a brzy bude hůř. Celá řada současných vyučujících je „přestárlá“ a nemá je kdo nahradit, varuje profesorka Radka Wildová z Karlovy Univerzity. Tíživou situaci podle ní nemusí vyřešit ani rychlé zvyšování platů, se kterým začalo ministerstvo školství. Stát momentálně slibuje pro učitele v průměru 46 tisíc korun.
Z článku v Blesk.cz vybíráme:

„Problém je více než aktuální a vyžaduje okamžité řešení. Několik let se ví, že přicházejí ročníky dětí, které jsou opravdu silné, a že učitelé chybí. Zároveň odchází velmi významná populační křivka učitelů. To jsou lidé, kteří nejdou jen do důchodu, ale odchází, protože jsou přestárlí,“ řekla v rozhovoru pro Blesk Zprávy Radka Wildová. Prorektorka Univerzity Karlovy v Praze dříve vedla i tamější pedagogickou fakultu. Podle ní nemá momentálně odcházející kantory kdo nahradit. A problém bude gradovat.(...)

Wildová zmínila dále, že až polovina absolventů pedagogických fakult vůbec neplánuje po dokončení studia učit. „To po nich nemůže nikdo vyžadovat. Je pravda, že vystudovali za státní peníze, ale na druhou stranu stát je v této profesi neuživí. Často se už v době studia rozhodnou, že musí profesi opustit, i když by rádi do těch škol nastoupili,“ uvedla také.1 komentář:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

A ještě přidejte právě v mém blízkém okolí vyzkoušený a ověřený fakt, že takový všemi těmi pitomostmi, co musí ve škole zakusit, otesaný a ostřílený učitel, je pro některé soukromé firmy velmi zajímavým lákadlem, aby mu hodily nějaké to lano. A ještě když umí nějaký ten jazyk, tak to potom vůbec. A nějaké výhody školství jako delší volno? Nebo míň hodin? Tak na to zapomeňte. Dostanete auto, mobil, noťas, flexibilní pracovní dobu, stravenky 5 týdnů dovolené kdykoliv + týden na neschopenky, můžete si nadělávat a ještě Vás využijí na různá svoje školení, kde se Váš titul hnedka hodí do krámu. Pochopitelně vše zaplaceno. Do hodiny. Pro každého to není, ono se fakt musí makat, ale kdo byl zvyklý to neflákat ve škole, tak je to najednou trochu jiný svět. Prostě tu někdo, to co umíte, ocení. A nejen poplácáním po rameni se slovy, já vím co toho děláš pro ty děti navíc, ale to víš na osobní nemáme.
A aby toho nebylo málo, tak největší zájem je přesně o ty obory které se školám tak nějak nedostávají. Nezní to moc optimisticky, ale je to tak.

Okomentovat