23.7.18

Ze sociálních sítí: Už je to tu zase - místa ve školkách!

Podle Kateřiny Valachové Střední Čechy potřebují speciální investiční program pro místa v MŠ (nejjednodušeji by to šlo rozšířením a posílením stávajícího investičního programu, kterému se říká PRSTENEC). Střední Čechy jsou podle iDNES jeden z mála regionů, kde počty dětí dramaticky stoupají a díky stěhování mladých rodin tam mohou obce jen stěží přesně plánovat investice. Za dnešní stav je podle našeho názoru přinejmenším spoluzodpovědná i exministryně školství, která si nenechala před třemi lety dostatečně podrobně zpracovat statistiku kapacit mateřských školek.Celý text příspěvku:

Střední Čechy potřebují speciální investiční program pro místa v MŠ (nejjednodušeji by to šlo rozšířením a posílením stávajícího investičního programu, kterému se říká PRSTENEC). Střední Čechy jsou jeden z mála regionů, kde počty dětí dramaticky stoupají a díky stěhování mladých rodin tam mohou obce jen stěží přesně plánovat investice.

Samozřejmě to vyvolává problémy, ale na druhé straně: Kéž by takových krajů bylo co nejvíce!

Nicméně jsou tu některé dobré zprávy.

IROP MMR dle posledních informací plánuje uvolnit cca 700 milionů pro místa v mateřských školách. Další miliardy poputují na kapacity základních škol, je to správně a odpovídá to analýze ministerstva školství z roku 2016. Ministryně pro místní rozvoj plní původní dohody s ministerstvem školství a vychází vstříc obcím.

Několik poznámek k samotnému článku.

  1. Snižování počtu dětí v MŠ, je-li tam dítě dvouleté, a chůvy ve třídách od roku 2020 jsou skutečně „velká novinka“. Tak velká, že tato opatření zahrnuje vyhláška z roku 2016, kterou jsem vydala ještě já.
  2. MŠMT slíbilo, že i přes odklad nového financování škol (do září 2019), dostanou nejpozději od ledna mateřské školy peníze na úvazky učitelek a provozní dobu školek.
  3. Pro větší přehlednost i efektivitu vynakládání peněz by bylo dobře sečíst dotace MŠMT, MF a evropské peníze IROP MMR od roku 2014 až doposud, které byly vynaloženy na nová místa v MŠ. Podle úkolu sněmovny (prosinec 2017) by se tyto investiční toky měly sloučit a systémově namířit do těch území, kde jsou nejvíce potřebné pro udržení sítě MŠ a ZŠ. Dobré je, že podle zpráv z ministerstva financí se na tom pracuje.
  4. Stejně tak by bylo dobře sečíst peníze, které od roku 2015 doposud konečně začaly směřovat do krajů (po desetileté černé díře!) na reálné vyšší počty dětí v MŠ. Pak by také bylo možné zjistit, kolik z těchto peněz skutečně doputovalo k dětem a učitelkám v těch oblastech, kde jsou MŠ přecpané.
  5. Od ledna tohoto roku se konečně obcím také zvýšil příspěvek na žáka (z cca 8 tisíc Kč na cca 14 tisíc Kč). Tady by velmi zajímavá byla zpětná vazby ředitelek mateřských škol i starostů obcí, jak to vlastně zafungovalo a jak se to skutečně projevilo ve financování reálných škol. Protože jedna věc jsou peníze, které od státu směřují krajům a zřizovatelům, druhá věc jsou pak peníze, které skutečně dojdou až do školství.

Žádné komentáře:

Okomentovat