22.7.18

Ze sociálních sítí: Rozdělení společnosti nezačíná u Zemana, ale v českém školství, které brzo dělí děti

 

18 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

mladí z chudých rodin často vstupují do dospělosti chudí

Za chudobu dětí tedy mohou ti jejich chudobní rodiče. Ti jim to ale dost zavařili.
Prý ve světě mimo euroatlantický civilizační prostor existují případy, kdy by se děti z chudých poměrů snad i přetrhly, aby se řádně učili, dostali se na vysokou školu, a mohly pak svoje stále chudé rodiny podporovat. Ale ruku by za to pytlici do ohně nedali.
V literatuře jsou ale popsány i případy úvodní tezi odporující. Například:
"Na samotě nedaleko skotského města Glasgow se v chudé rodině srbského vystěhovalce narodil mladičký hrabě Nikolič. Rodiče se před svým bohatým synkem styděli za svou chudobu, a tak hrabě Nikolič prožil těžké dětství. Naštěstí přišel otec o celé synkovo jmění tím, že je uložil do místního peněžního ústavu na heslo 'Dobro je prisjetiti se da prividno prav put prema cilju predstavlja u stvari pravodlivo krivudanje', které zapomněl."

Josef Soukal řekl(a)...

"Kořeny neporozumění hledejme už ve škole..." Spíše se do škol promítá sociální diferenciace; a to všechně tlaku na zřízení a udržování víceletých gymnázií.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ano VG dokonce mohou i za zpackanou inkluzi, dokonce možná jestli oni nemohou i za ta vedra tady teď....Problém je pane v celkovém množství středních a vysokých škol. Těch pár procentíček dětí - jestli jsou už od šestky na střední škole, kde většinou chtějí zůstat i na SŠ, je poměrně nevýznamné.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

V Praze, v Brně pár desítek procent. Ale vina není ve školství, ani ve VG, diferenciace nezačíná ve školství, ale naopak odráží stav společnosti.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Tak nakonec máme tady kapitalismus, dokonce ten ranný, a tak proč se podivujeme nad tím, že společnost je rozdělená. A která není, myslíte snad ta prvobytněpospolné? Nebo Táborité?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nepodivuji se. Jen mi vadí, když se právě ta sociální diferenciace maskuje kecy třeba o vzdělávacích alternativách. Otázkou také je, zda má školství jen tupě obrážet onu diferenciaci, nebo jít proti ní skutečně společným vzděláváním.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Skutečně společné vzdělávání. To je právě to, o čem je potřeba diskutovat, ale ne tu myšlenku zneužívat, jako to udělaly Valachovsko-Laurenčíkovské klany.
Na prvním místě si myslím by měla být rovná příležitost všech dětí, aby na vzdělávání, ke kterému mají předpoklady dosáhli z hlediska materiálních prostředků.
V první řadě musí jít peníze na vzdělání za dítětem a to za všemi stejně a ne to dělit podle kraje, podle typu školy a takové pitomosti. Potom tu musí být spravedlivá sociální podpora a ne sem tam někomu na obědy a někomu ne, podle kraje.
Když je povinná část docházky zdarma, tak by měla být skutečně zdarma a ne vybírat různé skryté peníze na pracovní listy, na dopravu a já nevím na co ještě snad i na Vietnam :-).
Na středních školách stipendia prospěchová a sociální.
Na vysoké půjčka - Uděláš nevracíš, neuděláš splácíš.....
Prostě nastavit spravedlivý systém a ne ten švajneraj, co tu je. Proč já jako rovnoprávný poplatník, když mám dítě na nestátní škole platím školné ne za nadstandard ale proto, že stát 10 - 40 procent na tu školu prostě nepošle?????? A kde jsou? Já jsem přece v daních za povinnou docházku zaplatil stejně, nebo ne? Kdy je pořád ten problém?

Simona CARCY řekl(a)...

Tak postupně:
* děti dosáhly....
* spravedlivá podpora - to je oxymóron jako prase, žádná podpora logicky není spravedlivá, nebo je snad spravedlivý doping?
* na vysoké škole - půjčil sis? vrátíš i kdybys neudělal!!! Ostatní jsou nesmysly.
* co je rovnoprávný poplatník? Pokud budou levicové vlády plkat o progresivním zdaněním bohatých, žádní rovnoprávní poplatníci nebudou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zavrženíhodně nespravedlivé rozdělení na chudé a na bohaté děti musí skončit!!!
Dítě i z těch nejchudších poměrů s naprostým nezájmem o jakékoli studium musí mít možnost navštěvovat soukromou školu se školným klidně dvacet tisíc měsíčně, nechat se do školy vozit automobilem a účastnit se několikatýdenních kurzů lyžování v Alpách a potápění v Rudém moři. Obojí s odpovídajícm vybavením, samozřejmě. Jinak se nám ty nůžky rozevřou i na dvě pí radiánů.

Simona CARCY řekl(a)...

Nejen to, pane Pytlíku, ještě musí to dítě zažít ten nevýslovný pocit garantovaného úspěchu! Pokud, jak píše pan Nutz, je třeba aby na vzdělávání, ke kterému mají předpoklady, dosáhly z hlediska materiálních prostředků - stačí, pokud se geometrie omezí na konstrukci kružnice provázkem a místo interaktivní tabule bude tabule dřevěná. Ono mávání tím, kolik Einsteinů zadupeme do země, když nepodpoříme sociálně vyloučeného žáka, je trochu lhaním si do kapsy. Pokud se pedofilsky postavíte před školu, když jsou děti domů, nenajdete jediné, které by prsty nenořilo do displeje mobilního telefonu. Tedy míra vykazovaného vyloučení se dosti liší od reálného. Leda že by někde rozdávali i vyloučené mobily.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

platím školné ne za nadstandard

Co tedy ta vaše nestátní škola nabízí?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

musí jít peníze na vzdělání za dítětem a to za všemi stejně

Jdou za dětmi ZŠ a VG stejné peníze?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Já jsem přece v daních za povinnou docházku zaplatil stejně,

Kolik? Vy to víte?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Nic moc, právě proto, že dostane méně než státní, tak se školné rozplácne na ten doplatek a na stipendium. Rozpočtové prostředky zasílané škole by měly býti rovné na všechny školy v síti škol. A basta. Škola není hospoda. Je to rozpočtové zařízení. Můžete s tím nesouhlasit, ale máme tu už asi 29 let rovnost.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Přece není důležité kolik, to zaleží na výdělku. Ale jsem daňový poplatník stejně jako otec dítěte na státní škole. Ze zákona o vzdělávání plyne, že platy učitelů v síti škol a další prostředky jsou placeny z rozpočtu. Jenže tady je ten háček. Proč soukromé a nestátní 60-90% a státní 100%. Jaký je k tomu důvod?

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Rozdíly mezi bohatými a chudými se celosvětově i u nás dlouhodobě, neustále a čím dál rychleji prohlubují, a to navzdory všem pokusům tento trend zastavit nebo alespoň zpomalit. Představa, že nějaká částečná proinkluzivní opatření v českém školství to mohou změnit, je mírně řečeno naivní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

mírně řečeno naivní

A řečeno po pravdě je to zákeřné až podlé. Je tu zcela záměrně, systematicky, cíleně a dlouhodobě vytvářeno povědomí, že za sociální nespravedlnosti a nepravosti vůbec může zejména a možná i právě jen české školství. Ovšem to školství státní, tedy zabetonované v době marietereziánské, bezesporu. V něm se rodí rozdělení společnosti na tamty nezřízeně a nezaslouženě bohaté a nás, útrpně a nezaslouženě chudé. A jediná snad, která to vše zbabrané může napravit, je škola nově alternativní a sociálně vstřícná, inkluzivní. Také nástup dětí do školky už od jednoho roku, Hejného metoda a přijímačky a maturity, které dá každý, samozřejmě. Jinak skončí na ulici nadosmrtě, v lepším případě na pracáku. Tak, jako jeho otec, děd, praděd i prapraděd.

poste.restante řekl(a)...

Proč soukromé a nestátní 60-90% a státní 100%. Jaký je k tomu důvod?
No pane Nutzi, máte v tom trochu hokej. Stát garantuje bezplatné základní vzdělání všem, ale nikoliv nadstandard pro ty, kdo mají na soukromé školy.
Existují dva extrémní postoje. Jeden je ten Váš - Stát má platit soukromým školám stejně jako veřejným. Druhý je opačný - Chceš na soukromou školu, tak za své a od státu ani korunu.
Současný stav je výsledkem politického kompromisu. Nic víc v tom nehledejte.
Spravedlnost s tím už vůbec nemá co dělat. Jak já k tomu přijdu, že já léta platím "zdravotní pojištění", téměř nečerpám a někdo si "vybírá" na svou léčbu miliony. Je to spravedlivé?
(Doufám, že ironický význam je jasný.)

Pokud byste vyžadoval, aby příspěvek státu byl stejný, bez ohledu na zřizovatele, pak byste ale měl akceptovat právo státu soukromou školu také zrušit, podobné jako školu veřejnou. No a to už jaksi soukromí zřizovatelé odmítají.
Tedy já být podnikatel, tak bych také hned bral systém, který mi bude garantovat jistotu příjmů a téměř s nulovým podnikatelským rizikem. :-)

Okomentovat