23.7.18

Vybíráme z archivu: Jak je to s kapacitou mateřských školek?

Přinášíme jako reakci na komentář exministryně školství Kateřiny Valachové k nedostatku míst v mateřských školkách bezmála tři roky starý článek publikovaný na České škole. Ukazuje jen diletantskou práci exministryně i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pod jejím vedením. Za nedostatečnou kapacitu mateřských školek je přinejmenším spoluzodpovědná.

Ministryně školství na chatu v iDNES.cz uvedla: Na ministerstvu jsme poprvé zpracovali statistiku vývoje počtu míst v mateřských školách na území republiky až na úroveň okresů. Přiznám se, že zjištění byla překvapující i pro mě jako maminku pětiletého dítěte. Ve většině okresů máme dostatek kapacit a naopak se do MŠ dostává více a více tříletých a dvouletých. Takovou statistiku by možná použila s úspěchem reálně socialistická Státní plánovací komise, dnes ale máme k dispozici nástroje na vyhodnocení kapacit jednotlivých školek, včetně dojezdových vzdáleností, a samozřejmě demografických údajů z jednotlivých obcí.

To, že ministerstvo školství vypracovalo takovou statistiku poprvé, je jen dalším důkazem toho, že politické reprezentace na všech úrovních, tedy na úrovni státu, krajů i obcí většinou nezvládly snadno predikovatelný vývoj požadavků na kapacity mateřských i základních škol vyplývající z demografické křivky. Několik let přeplněné školky nezpůsobily v řadě míst ani adekvátní reakci se zajištěním kapacit na základních školách a tak nejsou výjimkou první třídy s téměř třiceti prvňáčky. Na tento stav doplácejí učitelé a především jejich žáci

Proč je ale statistika zpracovaná do úrovně okresů nevyhovující? Stačí pohled na mapu některých okresů, například Praha-východ:


Nebo ještě lépe Jindřichův Hradec:


Logická otázka je, nebyla by lepší statistika minimálně do úrovně obcí s rozšířenou působností?

Dnes ale máme k dispozici nástroje na vyhodnocení kapacit jednotlivých mateřských školek, včetně dojezdových vzdáleností, a samozřejmě demografických údajů z jednotlivých obcí. Že je ministerstvo nepoužilo a spokojilo se jen s úrovní okresu svědčí jen o jednom: tvůrci a zpracovatelé podobných statistik nemají na ministerstvu co dělat. A je smutné, že podobné paskvily projdou přes příslušného náměstka, poradou vedení ministerstva a ministryně je bez korekce prezentuje do médií.

Samozřejmě obce mají navíc i řadu dalších dat, ze kterých se dají predikovat další změny, například dle postupu developerských projektů. To samozřejmě žádný centrální výpočet bez sběru dat nezvládne.

Pokud tedy paní ministryně uvedla pro Aktuálně.cz: "Já jsem si to spočítala. Využívám kolegy a kolegyně ze statistického oddělení. Máme spočítáno, že nedostatek míst ve školkách je v tuto chvíli záležitostí pouze několika okresů ve středních Čechách, Jihomoravském kraji a několika lokálních okresů," můžeme tento výrok brát jen jako varování ředitelům a ředitelkám škol i obcím.

Problém kapacit mateřských škol je díky demografickému vývoji ve většině regionů snad za námi, negativně ho může ovlivnit jen poslední povinný ročník a zavedení nároku na místo v mateřské školce již od dvou let. Pokud budou data zpracována centrálně stejným způsobem jako dosud, realita se bude v řadě obcí i regionů lišit od optimistických ministerských prognóz. Problematika docházky dvouletých dětí do školek pak je téma na samostatný článek.

A ještě závěreční poznámka: použití prostředků z ESF na mzdy učitelek mateřských škol pak odkládá řešení podfinancování školství na další vládu a je tedy vysloveně nesystémové a pro regionální školství de facto nebezpečné. A slib bezplatných obědů je jen čirým populismem.

Převzato z webu Česká škola pod licencí Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika.

Žádné komentáře:

Okomentovat