16.7.18

Tomáš Lörincz, Milan Baják: Školka v Nechanicích odmítá přijmout některé děti, které přitom podle zákona přijmout musí

Školka v Nechanicích na Královéhradecku odmítla na příští školní rok přijmout některé děti, které podle zákona mají na přijetí nárok. Radnice coby zřizovatel navíc tento postup podporuje a chce ho případně bránit i u soudu. Radnice argumentuje tím, že rodiče odmítnutých dětí z okolních obcí nejednali fér a potomky přihlásili k trvalému pobytu například k příbuzným účelově těsně před zápisem. A takové děti by podle města neměly mít v případě nedostatku kapacit přednost před těmi, které v Nechanicích opravdu bydlí.Z článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

To, že děti mají ze zákona na přijetí nárok, nepopírá ani ředitelka školy a školky v jednom Hana Špatenková: „Jestli jsme jednali v souladu se zákonem, to si úplně jistá nejsem. Protože zákon praví umístit všechny děti, které jsou zapsané. Tady samozřejmě, když nastala tato situace, tak jsem ji řešila s panem starostou, s radou města a se zastupitelstvem. A primárně mi přijde, že bych měla respektovat zájem mého zřizovatele."

A podpora ze strany města je jednoznačná, starostovi Jiřímu Pecharovi z Volby pro budoucnost se účelové jednání některých rodičů nelíbí: „Teď se mi to hodí, tak přihlásím potomka ve dvou či třech letech k babičce, tetičce a budu zvýhodněn. Po přijetí je potom v září zase odhlásím. Takže obec z nich podle zákona o rozpočtovém určení daní jednak nedostává peníze, ale zejména nám vadí to, že slušní lidé, kteří žijí v Nechanicích, v místních částech, tak se vlastně nedostanou na úkor takto řeknu vychytralých rodin."

1 komentář:

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Zajímalo by mě, zda soud bude na věc nahlížet z hlediska legitimity (jak by se slušelo v právním státě) nebo z hlediska vychytralosti (jak tomu bývá ve státě nikoli právním, ale právnickém).

Okomentovat