28.7.18

Jan Klička: Co děti politiků? Mají si kde hrát?

Ve stínu žhavých letních kauz s opsanými diplomkami ministrů a vystěhováním lidí z H-Systemu to zcela zapadlo. Ale pro desítky tisíc rodičů je to docela zásadní zpráva: Jejich dvouleté děti nebudou mít od roku 2020 rezervovaná místa v mateřských školách. Zůstává jen garance přijetí pro tří a víceleté.

Z komentáře v Deník.cz vybíráme:

Právě v takové situaci ale by při troše vůle šlo hledat kompromis. Školka s vybavením pro dvouleté by přece nemusela být od začátku všude. Na větší spádovou oblast by stačila jedna či dvě. V reálu by se pak ukázalo, že víc jich možná ani není potřeba.

Dvouletých dětí, schopných jít do školky, je opravdu omezené množství. To potvrdí dětští psychologové a hlavně rodiče samotných dětí.

Kauza „školek pro dvouleté“ je spíše o tom, zda je stát svým občanům-rodičům schopen nabídnout (nikoliv nařídit) servis v podobě jednoho roku k dobru. Nic více, nic méně.


Poznámka redakce: Autor opomíjí, že do školek nastupuje přes 40000 dětí mladších 3 let. Zásadní zprávou to není pro desítky tisíc rodičů, ale pro řádově menší počet, navíc jen v určitých regionech. Nápad s "větší spádovou oblastí" je diletantský, stejně jako postup MŠMT a exministryně Valachové v době přípravy původní novely školského zákona.

Žádné komentáře:

Okomentovat