24.7.18

Blesk Zprávy: Věta „čti nahlas“ je tabu, říká profesorka. Dětem zabíjí radost, klidně ať čtou na mobilu

Mobilní telefony, tablety nebo počítače nejsou „zabijákem čtení“ u dětí. Tím je naopak nucené povinné čtení nebo vytváření různých seznamů doporučené četby, které nezohledňují zájmy dítěte. V rozhovoru pro Blesk Zprávy to řekla profesorka Radka Wildová z Karlovy Univerzity, která se zabývá rozvojem čtenářské gramotnosti. „Klidně mohou číst na počítači, ale musí to mít smysl,“ radí rodičům.




Z článku bud v Blesk.cz vybíráme:

Stereotypní procvičování prý k ničemu nevede. „Klasickým příkladem české školy je, že čtení se pořád procvičuje, ale strašně málo fakticky využívá. A to platí i o rodinách. Rodiče se většinou zaměří na to, že dítě musí přečíst do školy tolik a tolik stránek, aby se zlepšilo. Tak řeknou: čti nahlas.“ Jenže právě tento přístup kazí podle Wildové skutečnou radost ze čtení.

„Mám velký problém se čtenářskými seznamy, kdy dítě dostane příkaz: toto je povinné a toto přečti, nezávisle na tom, jestli tě to baví,“ říká Wildová. A dodává, že s dětmi se musí aktivně pracovat i při volbě literatury.

„Je lepší, pokud už se ve škole nějaký doporučený nebo povinný seznam vytváří, aby vznikal společně a třeba z nějaké aktivity, kdy třeba děti přinesou, co četly, a řeknou, proč to doporučují. A součástí seznamu mohou být i internetové zdroje,“ dodává v rozhovoru.

Žádné komentáře:

Okomentovat