1.6.18

Zdeňka Musilová: Zrušme Cermat, maturitu vraťme školám

Letošní státní část maturitní zkoušky dopadla hůře než loni. V testech se navíc objevily nesrovnalosti, které u odborné i laické veřejnosti vzbuzují pochybnosti. Výsledek? Ministr školství odvolal šéfa Cermatu. Jenže to nestačí.

Z článku ve flowee.cz vybíráme:

Přitom argumenty proti jednotné zkoušce z dospělosti byly známy již několik let před spuštěním státních maturit v roce 2010. Velice srozumitelně je shrnul například Ondřej Šteffl ve svém textu z roku 2006. Ve značné míře se jeho předpovědi (bohužel) naplnily.

Já osobně považuji za nejproblematičtější to, že současný systém nemotivuje žáky k získávání vzdělání a učitele ke vzdělávání svých žáků. Jestliže jako student máte za cíl odejít s maturitním vysvědčením, své úsilí tomu přizpůsobíte. Tedy snažíte se být připraveni na maturitní předměty alespoň tak, abyste prošli. Ostatní předměty tak nějak zašolicháte, abyste prošli až k té maturitě. Cesta nejmenšího odporu, která je ovšem zcela legitimní, byť nám to může připadat sebesmutnější. A škola? Ta má samozřejmě zájem na tom, aby se mohla chlubit co nejvyšší úspěšností svých žáků u maturit. To je také legitimní. Čím víc žáků, tím víc peněz. A čím víc úspěšných absolventů, tím víc žáků. Kruh se uzavírá.3 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Další ze série textů s pochroumanou logikou.

V. řekl(a)...

Staci se podivatt na web flowee a "vsjo jasno"

P. Vršecký řekl(a)...

Zdrojový článek opravdu stojí za to, např:

"...Gymnázium v Teplicích je daleko více poptávané než Gymnázium jen ve zhruba sedm kilometrů vzdáleném Bohosudově. Obdobné příklady bychom nalezli jistě také u obchodních akademií nebo průmyslovek.

Nemusíte být zrovna odborníky na školství, abyste cítili, že státní maturity se snaží tuto realitu popřít a jejich propagátoři tvrdošíjně trvají na tom, že kulatý čtverec existuje. Jen laici, někteří rodiče a ideologičtí odpůrci centralizace to nechápou...."

Tady už se nesrovnávají třeba jablka s hruškami, ale jablka se žebřiňáky. Skutečně netuším (ostatně zjevně jako autorka) pravou příčinu většího zájmu o gymnázium v Teplicích, ale jako příznivec teorie nazývané Occamova břitva si troufám napsat, že s největší pravděpodobností je to fakt, že v Teplicích bydlí mnohonásobně víc lidí, kteří mají mnohonásobně víc dětí, než je tomu v Bohosudově a pokud mám něco u nosu, nechce se mi každý den tlouct do nějaké pr., eh, do Bohosudova. Ale i kdyby byla příčina jiná, skutečně netuším, jakou to má souvislost se státními maturitami. Státní maturity jsou nutnou minimální laťkou, která by měla státu stvrzovat, že peníze investované do středního školství nejsou vylévány do kanálu formou výroby absolventů, kteří neovládají ani nejnutnější minimum. Můžeme samozřejmě diskutovat, jak se to státu daří a jestli by neměly být zrušeny školy, kde úmrtnost u státních maturit je mnohonásobně vyšší, než všude okolo.

Okomentovat