11.6.18

Valachová navrhuje snížení příplatků pro učitele. Pedagogická komora se od novely distancuje

Pedagogická komora se distancuje od návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících, který zpracovala Kateřina Valachová a který 29. května předložila skupina poslanců ČSSD. Exministryně školství sdělila, že změny konzultovala s učiteli a řediteli škol. V důvodové zprávě se přímo uvádí, že byly „vydiskutovány a podpořeny většinou odborných asociací ředitelů škol, zástupců odborů i sociálních partnerů“.

„Novela nebyla konzultována s nikým z Pedagogické komory, která je se skoro dvěma tisícovkami členů největším školským spolkem v České republice,“ informuje její prezident Radek Sárközi, „návrh poslankyně Valachové považuji za totální paskvil.“

Poslanci ČSSD navrhují, aby se od 1. září 2019 snížil na polovinu specializační příplatek pro pedagogy, kteří se kromě výuky věnují například práci metodika prevence nebo koordinaci ICT. Jeho současná výše činí 1 000 až 2 000 Kč měsíčně a nezměnila se od roku 2004, kdy byl zaveden. Kateřina Valachová naopak požaduje jeho snížení na 500 až 1 000 Kč měsíčně.

Novela zavádí nový příplatek za třídnictví ve výši 1 000 až 1 500 Kč měsíčně. V současnosti činí rozpětí tzv. zvláštního příplatku, který pobírají nejen třídní učitelé, 400 až 2 500 Kč měsíčně. Některým třídním učitelům tudíž hrozí jeho snížení, pokud by byl návrh ČSSD schválen.

„Poslankyně Valachová musí vědět, že 23. května vláda projednávala obdobný návrh skupiny poslanců KDU-ČSL z 26. dubna, který vznikl ve spolupráci s Pedagogickou komorou,“ upozorňuje Radek Sárközi, „Poslanecká sněmovna o něm bude hlasovat v prvním čtení už na konci června.“ Tento návrh počítá s příplatkem pro třídní učitele ve výši 2 500 až 3 500 Kč měsíčně od 1. ledna 2019. Na stejnou výši by měl stoupnout i specializační příplatek. Návrh podpořil Svaz průmyslu a dopravy, který je členem školské tripartity. Jeho přijetí doporučilo i ministerstvo školství. Vláda jako celek k němu zaujala stanovisko neutrální. „Podávat v tuto chvíli paralelní návrh, který příplatky pro třídní učitele snižuje, je absurdní,“ dodává Radek Sárközi.

Novela Kateřiny Valachové obsahuje řadu dalších nesmyslných změn. Například přesouvá všechny specializované činnosti z vyhlášky do zákona a nesystémově mění jejich názvy, což způsobí zbytečný chaos. Nebo znovu přichází s tématem dvouletých dětí v mateřských školách, proti němuž vstoupily jejich ředitelky i učitelky, řada organizací včetně Svazu měst a obcí nebo Sdružení místních samospráv a více než 14 000 signatářů petice, k níž uspořádal Senát veřejné slyšení. Definici adaptačního období začínajících učitelů zase obsahuje vládní novela.

„V tuto chvíli je ve vnějším připomínkovém řízení novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou připravilo ministerstvo školství, nekoncepční návrhy poslankyně Valachové mohou tento zákon zcela rozbít,“ upozorňuje Radek Sárközi, “bohužel podobně nekvalitně zpracována byla většina novel z doby, kdy byla Kateřina Valachová ministryní školství – nejen kariérní řád, ale i vyhláška k inkluzi a k přijímacím zkouškám nebo různé změny školského zákona, nejlepší by bylo všechny tyto novely zrušit.”

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Pokud dojde ke snížení příplatků namísto jejich zvýšení, bude to pro mnoho dalších zkušených kantorů impuls k odchodu ze školství a pro mnoho absolventů učitelských oborů důvod do školství vůbec nenastoupit. Ne že by tedy ta tisícovka měla někoho vyloženě vytrhnout, ale ten princip, že se s kantory vymete kdeco ve stylu tu máš více práce, ale za méně peněz, je neúnosný. Nejvíce je ten přístup v poslední době patrný v inkluzi. Namísto toho, aby do běžných škol putovali speciální pedagogové a psychologové nějakou solidní systematickou cestou jako stálí zaměstnanci školy, lepí se to nesmyslně z šablon, které až zdechnou, tak na jejich platy nebude, anebo se to na celé řadě škol rovnou celé hodí na výchovné poradce. Namísto toho, aby do škol putovali ajťáci, kteří by se starali o narůstající množství ICT, vyženeme ze škol i těch pár nadšenců z řad učitelů, kteří to leta dělají. No a o třídních učitelích ani netřeba mluvit, ti nikomu ani nestáli za to, aby tato funkce byla v zákonech a vyhláškách oficiálně ustanovená. O třídních učitelích se sice neustále mluví, ale dle legislativy vlastně ani neexistují a také to podle toho vypadá. Z třídních učitelů udělalo naše školství v posledních dvaceti letech nevolníky.

mirek vaněk řekl(a)...

Dnes může mít třídí až 2500 za třídnictví? To je pro mě novinka. Zlatý voči. Která škola na to má?
No a snížit příplatky je přípustné jen tehdy, když je úplně zruší včetně těchto nesmyslných funkcí. Učitel má učit! Administrativu má dělat administrativní pracovník. Dobrý třídní má být placený zlatem a musí mít na to čas, protože špatná třída v rukou špatného třídního vyrobí tolik problémů, co si laik i mnohý školský expert nedovede představit.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jak dlouho ještě se bude Valachová pokoušet devastovat české školství?

nečeštinář řekl(a)...

Quo usque tandem abutere Catilina patientia nostra!

řadový učitel řekl(a)...

Myslím si, že paní Valachová to už "vyku*vila" dost ve školství. A ještě by chtěla snížit učitelům příplatek za specialozované činnosti. Vždyť si to zkuste starat se o 150 počítačů na škole, instalovat SW, opravovat HW, koordinovat nákup nových PC, inventarizovat seznam HW a SW, školit celý pedagogický sbor v ICT tématech atd. Za těch 1000 Kč měsíčně to je jako drátem do oka. Osobně si myslím, že učitel, který ke své práci vykonává ještě specializovanou pozici by měl mít příplatek od 3000 - 5000 Kč měsíčně. Protože kdyby si ta škola měla platit specializovanou firmu, tak je to vyjde na mnohem větší částku. Osobně si cením výchovné poradkyně na naší škole, která řeší od přihlášek, výchovných opatření, konfliktní rodiče a žáky atd. A doposud za to měla jen snížený úvazek. Takže paní Valachová.... nesnižovat, ale zvyšovat. To samé třídnictví.... 2000 - 3000 měsíčně k platu. Je to starost o 28 žáků téměř denně. Děkuji.

Unknown řekl(a)...

Sobě přidávají každou chvilku, tak někomu musí ubrat, aby na to měli v rozpočtu peníze přece.

Okomentovat