4.6.18

Václav Klaus ml.: Druhá, a ještě horší, inkluze je před branami škol

Záměr je stejný: zničit něco přirozeného a jednoduchého a nahradit něčím složitějším, novátorským a něčím, co fungovat nebude. A bude to o dost dražší. Něco jako známý bonmot mého kamaráda ing. Třešňáka: „Tady v tý hospodě mají o dost horší jídlo než včera, ale aspoň o dost dražší.“

Z komentáře v Novinky.cz vybíráme:

Zasanují se poloprázdné školy. Plným se sebere. Při prosazení zákona uvádělo MŠMT náklady cca tři miliardy ročně navíc, nyní mluví ministr Plaga o necelých dvanácti. Na sedminásobku ještě nejsme – to budeme, až se to vyhodnotí zpětně (jako slavná inkluze). Dvacet miliard je ale šestina rozpočtu – 17 % pro každého učitele.(...)

A jakými podklady disponuje ministerstvo při takto rozsáhlém devastačním kroku teď? Cituji materiál o zasedání vlády: „MŠMT předpokládá, že (v důsledku reformy) dojde v průběhu tří let k nárůstu počtu učitelů až o cca 10 %. To je 9300 učitelů.“

Takže my zoufale nemáme fyzikáře, chemikáře, odborné učitele…. Máme obrovský přebytek poloprázdných středních škol (plných učitelů), ale budeme do systému přibírat dalších deset tisíc lidí. Jakých, kde? A celé to bude stát 15 miliard ročně třeba. Spíš víc.

Nechcete to hergot radši dát těm stávajícím učitelům a ředitelům?3 komentáře:

poste.restante řekl(a)...

S Klausem mladším v mnohých jeho názorech o školství souhlasím, ačkoliv se nacházíme na opačných stranách politického spektra. Proto také tvrdím, že většina problémů ve školství je charakteru technického a věcného, nikoliv politického.
Ve dvou bodech s ním ale nesouhlasím zásadně.
1. Když tvrdí, že je třeba větší svobody a pravomocí v rozhodování ředitelů škol.
2. Když obhajuje normativní systém financování "na hlavu".
Tím neříkám, že to, co je připravováno teď, je nebo bude lepší. To se teprve uvidí.
Ale nijak to nemění nic na tom, že normativní financování je v našem vzdělávacím systému špatné a že to je jedna z příčin mnoha negativních jevů, které můžeme pozorovat denně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

normativní financování je v našem vzdělávacím systému špatné

Otázkou zůstává, jestli problém nespočívá spíš v tom, jakým způsobem ředitelé škol s tímto typem financování nakládají.
Vzledem k tomu, že musela být zavedena jednotná státní maturita, protože na ředitele škol není ani v tomto ohledu spolehnutí, vypadá to, že jsou tak nějak velmi slabým článkem našeho zkompetentňovacího systému.

poste.restante řekl(a)...

na ředitele škol není ani v tomto ohledu spolehnutí, vypadá to, že jsou tak nějak velmi slabým článkem našeho zkompetentňovacího systému.
To do značné míry ano.
Ono stačí si uvědomit, že už vzhledem k technice dosazování ředitelů do funkce jde velice často o politické nominanty.
Ale průšvih současného financování je v tom, že i ředitele slušňáka nutí k určitému chování, které není právě žádoucí.

Okomentovat