5.6.18

Události ČT: Učitelé bez pedagogického vzdělání

Hlavní zpravodajská relace České televize se zabývala problematikou učitelů bez pedagogického vzdělání. Experti z praxe by mohli i bez pedagogického diplomu učit na středních odborných školách. Ministerstvo připravilo novelu zákona - kvůli nedostatku kantorů.Video na webu České televize

33 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Na odborných školách to hoří. Tak tam naženeme nezaměstnané?
Který opravdový expert z praxe půjde za ty peníze učit?
No a pak chybí už jen poslat experty i do mateřinek a na gymnázia.

Vít Tomis řekl(a)...

Navrhuji úplně jiné místo, kam experty na školství poslat.

Jiří Kostečka řekl(a)...

A máme to tady. Školníci České republiky budou učit naše děti. Včetně tajnejch školníků.

Ale nastupující generace ať se stará. Pevně doufám, že Feřteky, Kartousy, Botlíky a Valíkové vymete. Jinak se s ní v Evropě, neřkuli ve světě, nebude bavit ani noha od stolu.

poste.restante řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
poste.restante řekl(a)...

Už dávno jsem napsal, že by školství mělo být převedeno pod ministerstvo obrany:
1. Učitelé by absolvovali bojový výcvik a základy sebeobrany.
2. Vztahovaly by se na ně výsluhy.
3. Kariérní řád by byl tím pádem vyřešen. Hodnostní postup má armáda zvládnutý.
4. Armáda má vždy k dispozici mnohem lepší prostředky nežli a techniku, nežli školství.
5. Vysloužilí vojáci, obzvláště účastníci zahraničních misí by mohli nastoupit do škol jako plně kvalifikovaní. Znají jazyky, viděli svět, …

A kritici, kteří tvrdí, že naše školy jsou jako za Marie Terezie by konečně měli plnou pravdu.
:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak tam naženeme nezaměstnané?

Nezaměstnané? Naše? Dneska? A kde by se měli poshánět? Jako...
Tak snad že nějaké ze zahraničí. To by šlo... Hele, cizí jazyky, multikulura...

Vladimír Stanzel řekl(a)...

To nám pořád Bobík Kartousů omílá Finsko, Finsko, Finsko - a když přijde na lámání chleba, s klidem podpoří tohle svinstvo, za které by jej dtto hnali daleko za polární kruh. Ale chtějte od někoho z EDUinu logiku...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nedělá v té eduinské vývařovně edukačních idejí konzultanta nově i Babica?
'Když to tak nemají ve Finsku, budou to mít určitě někde jinde.'
To už se můžeme začít těšit na zkompetentňovací vychytávky Ládi Hrušky.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Tím zcela zaniká smysl pedagogických fakult.

krtek řekl(a)...

A konečně dojde na pytlíkovské: "A když nemá kdo učit, tak se učit nebude" aneb učí se jen ten, kdo se chce učit dobrovolně, ostatní - pokud mají rodiče zájem - pohlídá dříve nezaměstnaný.

Tajný Učitel řekl(a)...

Když nechcete školníky, budete si je muset učit doma sám, jako v té domácí alternativní škole. Nejdříve hýkáte nadšením u "kvalifikačního" zákona, jak budou všichni krásně oštemplovaní, pak se drbete za ušima, když ty plně aprobované pluky ámosů míří na místo za katedry, za korytem. Tohle je přesně důsledek velkokapacitního českého myšlení.

Tajný Učitel řekl(a)...

...myšlení, které se dívá jen o volební krok kupředu a dál potopa. Chceme kvalifikované pedagogy? Mgr jen z pedfaků. Chceme kvalitní síto? DT. Chceme kvalitní výuku? Osnovy na ně. Myslel někdo na možné negativa? Ále čo. Že to nebude fungovat? Nevadí. Tak to změníme, připlácneme dodatek, pozměníme, poštelujeme, zharmonizujeme. Zavolejte Doležela aby zrobil predikční model.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Nejtajnější z Tajných, podívejte se do dnes tak adorovaného Finska. Chceme se mu opravdu přiblížit? Není jiné cesty než mít mj. plně a kvalitně kvalifikované učitelské sbory. To nepůjde snadno, i Finům trvala reforma tři desetiletí. Dnes ovšem patří tamní pdf k nejrespektovanějším školám s největším přetlakem zájemců o studium. My v Čechách, resp. "školští experti" všeho druhu a jejich přitakávači, ale chceme jen to pedocentrické pozlátko. Odmítáme do školství dávat tolik peněz jako Finové, nestojíme o kvalitu učitelů, chceme pouštět lidi bez pedgogického vzdělání tam, kde je ho nejvíc potřeba - mezi učně a žáky SOŠ. A tomu vy radostně přikyvujete, aniž byste postřehl tu šílenou alogičnost, a ještě plácáte nesmysly o krátkozrakých volebních krocích. Je to přesně naopak - krátkodobé myšlení vede právě k tomu, aby se nahradila ped. kvalifikace "odborností". Ja k tomu ti chudáci žáci přijdou, až se na nich budou zacvičovat lidi třeba bez sebemenších předpokladů pro učitelství?

Tajný Učitel řekl(a)...

Ano pane, ale finové měli nejprve zreformované univerzity pro učitele, kde se opravdu učilo to důležité, dobře zaplacenými a schopnými profesory, a pak, měli peníze a společensko-politický konsenzus o nesmírné důležitosti práce učitele. Čili vzdělávání bylo dlouhodobou vládní prioritou. Tady se koukne tam a řekne se oni povinně mgr rovná se finský zázrak, my mgr takýý rovná se český zázrak, bez ohledu na kvalitu pedfakult, odměn učitelů a učitelů učitelů.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A nám jako někdo v Česku zakázal udělat to přesně po vzoru Finska? Vy jste Tajnej někde na České škole nebo Eduinu četl něco o změnách ve vzdělávání učitelů, respektive změnách vzdělávacích programů vysokých škol? Já teda ne. navrhl to někdo? Navrhli to ti nejchytřejší z nejchytřejších? Ne. Proč????
někdo nám jako republice zakázal mít dlouhodobou vládní prioritou školství?
Šije se do řad učitelů,ale tohle oni změnit nemohou,ani kdyby se na hlavu postavili. Takže se laskavě vašnosto odeberte do lavic sněmovny a senátu a řvěte tam. nebo na akademickou půdu a dělejte totéž. A víte, kdo vždycky nejvíce řve, že učitel nemusí mít pedagogické vzdělání? Ten, kdo ho sám nemá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

někdo nám jako republice zakázal mít dlouhodobou vládní prioritou školství?

Naší milované vlastě tak akorát zakazují, aby se tu dětem s nějakou nedostatečností poskytovala historicky kvalitní péče. Takže co nevidět i tady bude taková míra negramotnosti, která je ve světě běžná. Národ trubek, co na maturitu úrovně základní školy před dvaceti lety potřebují měsíc šest hodin denně.
Tak hlavně, že se ví, jak to chodí ve Finsku.

Tajný Učitel řekl(a)...

Proč nikdo nenavrhl podívat se do Finlandie a udělat to stejně? No protože jakmile někdo byť jen zmíní Skandinávii, je prohlášen za snílka, který si neuvědomuje, že Czechia není Finsko a Czechia je, stejně jako Zeman, tak krásně svá. Nemůžete najednou sugerovat národu, pro který byl 40 let nejuznávanější profesí horník úderník, že intouš učitelskej s brejličkama je zničeho nic symbol úcty a obdivu.

Kor když vám doleželové omílají kolem dokola, že učitel je pacholek placen z jejich peněz a bude tedy držet hubu s krokem a dělat to, co mu on doležel a společnost, skrze znalé a zvolené ouřednictvo na mšmt poručí, i kdyby to něco, co bylo už na počátku vadné, mělo být měněno, rušeno či znovuobjevováno každé dva až čtyři roky.

Chci-li dobré učitele, musím si je zaplatit a dobře připravit, nebo najít talenty v populaci a přilákat na peníze, nebo na auto a byt a na smysluplné povolání. Status pak přijde, jelikož bude kvalitou zasloužen. Protože však smekáme před tituly, česká cesta je, musí být Mgr, jinak tam nesmí a s Mgr nám bude hej. Mgr však a) nejsou dobře připraveni b) do škol nepůjdou kvůli málo penězům a ne-Mgr borci z populace nemůžou.

Takže sečteno a podtrženo, kvalita, ba ani personál se nekoná, spíše naopak, kmeti odchází, nemagistří odešli a magistři nepřichází.

Prioritou se vzdělávání pro národ stane, až budou národu doma děcka rozebírat byt nudou, jelikož zavřené školy budou kvůli báječnému zákonu a kvalifikaci dunět prázdnotou. Pak bude i ten školník dobrý.

Tajný Učitel řekl(a)...

Jo a paní Karvaiová, dva nejlepší učitelé, jaké jsem kdy měl tu čest znát a dlouho sledovat při práci, byli nekvalifikovaní, neaprobovaní a nedostudovaní ale nesmírně talentovaní machři. A víte, kdo nejvíc volá po formální aprobovanosti? Ti, kterým je ten titul k ničemu, byť by jich měli deset.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

dva nejlepší učitelé, jaké jsem kdy měl tu čest znát a dlouho sledovat při práci, byli nekvalifikovaní, neaprobovaní a nedostudovaní ale nesmírně talentovaní machři

A co když tomu rozumíte jako koza petrželi? Vždyť o vás nic nevíme.

Eva Adamová řekl(a)...

Ježišmarjá, nešlapejte mu na kuří oko, kdo má potom ty jeho hysterické výlevy číst.

Pepa řekl(a)...

Dva nejlepší učitelé, co jsem měl, byli můj třídní (češtinář) a můj matykář a byli aprobovaní, kvalifikovaní a dostudovaní a zároveň nesmírně talentovaní machři. A dva nejhorší učitelé, co jsem měl, byli aprobovaní, kvalifikovaní a dostudovaní a zároveň nesmírná nemehla. A teď si vyberte...

poste.restante řekl(a)...

To je jednoduché - aprobované, kvalifikované a dostudované a zároveň ověřit v praxi, aby to nebyla nemehla.
Vzdělávací systém nemůže garantovat, že někdo nebude jako učitel nemehlo a jako člověk blbec. Může garantovat jen tu kvalifikovanost. Ale z té se nesmí ustupovat.
V opačném případě se totiž může stát, že učit budou hlavně nekvalifikovaní blbci a to je pořád horší, nežli když učí blbci, ale alespoň kvalifikovaně.

poste.restante řekl(a)...

dva nejlepší učitelé, jaké jsem kdy měl tu čest znát a dlouho sledovat při práci, byli nekvalifikovaní, neaprobovaní a nedostudovaní ale nesmírně talentovaní machři.

Tak, víme, že jednoho z nich vídá Tajný pravidelně při holení.
Bylo by zajímavé vědět, kdo byl ten druhý.
:-)


A víte, kdo nejvíc volá po formální aprobovanosti? Ti, kterým je ten titul k ničemu, byť by jich měli deset.
Předpokládám tedy, že zásadně chodíte k léčiteli a ordinacím kvalifikovaných lékařů se vyhýbáte obloukem, horečka nehorečka, zlomenina nezlomenina.

Nicka Pytlik řekl(a)...

horečka nehorečka, zlomenina nezlomenina

Pět pytliků z šesti doporučuje Aktip. Jistě tam mají svoje klienty rádi.

Tajný Učitel řekl(a)...

"Předpokládám tedy, že zásadně chodíte k léčiteli a ordinacím kvalifikovaných lékařů se vyhýbáte obloukem, horečka nehorečka, zlomenina nezlomenina.

Ano je to tak. S horečkou k lekaři nechodím. Se zlomeninou jen proto, že děda Hříbek nemá na rentgen. Lekaře mám v rodině, tudíž vím, jaká paka ním studovala, co se v ordinaci skutečně děje a kolik procent pacošů umře na sekundární infekce, nevhodnou léčbu, nebo nemocniční "péči".

Jo a PR, i ten neaprobovaný blbec je možná lepší než...nikdo. To je jak s tím sousedem, co furt chtěl marcedesa, jen co si na něj ušetří, jenže nikdy nenašetřil a tudíž ho nikdy neměl a pak umřel, aniž by si kdy uvědomil, že ta nenáviděná škodovka sto v garáži mu věrně a dobře padesát let sloužila.

Vít Tomis řekl(a)...

tudíž vím, jaká paka ním studovala,
Jo jo, když se sníží požadavky na vzdělání, ve škole není nutno "umět", ale zažít pocit úspěchu - pak to tak dopadne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jaká paka ním studovala

Pytlici to říkají pořád. Povinná maturita z matematiky nejen pro zaměstnance ve státní správě, ale také u všech profesí, které pracují s lidmi, popřípadě velkými majetky. A to zpětně pro všechny!
Příval pak na vysoké školy začíná být alarmující.

kolik procent pacošů umře na sekundární infekce

Jestli to nebude tím, že se přestalo biflovat, že hygiena je základ medicíny. Než vám trdlo s maturitou s angličtiny a mediální výchovy převáže ruku, upadne mu obvaz třikrát na zem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

's maturitou z angličtiny'

P. Vršecký řekl(a)...

Je dobré vědět, že svět je stále na svém místě. Tajný blábolí, a to i o věcech, o kterých zjevně nemá ponětí. Jeho příbuzný fakt tuší, jak to vypadá v každé ordinaci každé specializace? Jak se v praxi vybarvili spolužáci, kteří se mu jevili kdoví proč jako paka? Nabízí se vysvětlení, že "děda Hříbek" Tajnému "předepisuje" dlouhodobě lysohlávky.

poste.restante řekl(a)...

Jo a PR, i ten neaprobovaný blbec je možná lepší než...nikdo.
To je jaksi poněkud sporné. Hned ze dvou důvodů.
1. I současná legislativa říká, že když není k dispozici aprobovaný blbec, lze najmouti i neaprobovaného. Takže varianta, že by angličtinu či tělocvik na škole učil "nikdo" a hodina by se tím pádem zrušila a škrtla v rozvrhu jaksi nepřipadá v úvahu.
Takže soused, co chtěl mercedesa a kvůli tomu nejezdil škodovkou a chodil pěšky je trochu jiný případ a Vaše srovnání nesedí.
2. Neaprobovaný blbec může napáchat hodně škody prostě jen proto, že je v dané oblasti neaprobovaný. To sice může i aprobovaný, ale u toho jaksi předpokládáme, že některé chyby dělat nebude.
To máte třeba jako když někdo doma nekvalifikovaně natahá po baráku dráty a protože tomu nerozumí a protože je blbec a nezeptá se, klidně připojí fázi na ten kolík uprostřed zásuvky. Pak by bývalo většinou lepší, kdyby ty dráty nezapojil raději nikdo.

Ygrain řekl(a)...

Diagnóza: kyselé hrozny a sladký citron v jednom.

A už přímo vidím, jak si Tajný, v obavě ze sekundární infekce, pižlá sám slepé střevo podle vzoru toho chlapíka v Antarktidě. Ale jinak je to taky klasický případ: někteří dělají z doktorů božské odborníky a z medicíny magii, kde stačí mávnout kouzelnou hůlkou, a jiní holt jdou do opačného extrému. Zatracený Gauss.

mirek vaněk řekl(a)...

Z jiného článku na netu:
"Soudobé evropské armády podle něj potřebují zhruba čtyřikrát více příslušníků podpůrných sil než bojovníků."

Co se inspirovat. 1 učitel a 4 servismani. Pak nemusí mít ani vzdělání, ani schopnost učit.

Tajný Učitel řekl(a)...

PR jsem pro. Ať raději učí nikdo. Říká se tomu nestandardní výuka. Jako když žáci zabarikádovali profesora Plecitého v kabinetu s vycpaným medvědem.

Okomentovat