4.6.18

Šárka Mrázová: Záměr státu dostat sociálně slabé do školky nevyšel. Podle inspekce by pomohlo dotování stravného a dopravy

Povinná předškolní docházka, která cílila na děti ze sociálně slabších rodin, nefunguje, zjistila Česká školní inspekce. Ovlivňuje to nejen nezájem rodičů, ale i nedomyšlená opatření, které stát zavedl. Jedním z řešení, které inspekce navrhuje, je sociálně slabším dotovat dopravu nebo stravné.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Školky nemají možnost, jak rodiče donutit, aby alespoň dodržovali pokyny, které děti dostanou pro domácí vzdělávání. A to se třeba ve větších městech netýká jen sociálně slabých. Navíc školky kvůli opatření zatěžuje zbytečné papírování. "Měla jsem tu tatínka a písemně mu dala, v čem se má syn zlepšit. Z legislativy ale nemá žádnou povinnost, aby třeba za dva měsíce přišli a ukázali, jak se posunuli," říká Nováková. Kresba pětiletého chlapce neodpovídala jeho věku, neuměl říct nazpaměť básničku, rozlišit barvy ani zazpívat.

Podle Zatloukala je k úvaze, jestli by stát neměl zvolit něco jiného než plošnou povinnost. "V současném nastavení je to tedy spíše něco, co školám přináší pouze problémy a administrativní komplikace," konstatoval šéf inspektorů.

To potvrzuje i speciální pedagožka Eva Čadová z Brna. "Ministerstvo chápe povinnou školní docházku v režimu: buď dítě chodí do školky pět dní v týdnu, nebo je v režimu domácího vzdělávání. Nic mezi tím zákon nepředpokládá."

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jedním z řešení... je sociálně slabším dotovat dopravu nebo stravné.

Účinnější by bylo za každý den, který dítě prokazatelně strávilo v nějakém školním zařízení, vyplácet jeho zákonnému zástupci paušál řekněme dvě stě korun.

Okomentovat