17.6.18

Šárka Mrázová: Za deset let nejspíš nikdo traktor řídit nebude a umět francouzsky bude podobné jako znát sanskrt, říká zakladatel ScioŠkol Šteffl

Majitel vzdělávací firmy Scio zakládá školy, protože chce podle svých slov změnit svět. Od září otevře první střední ScioŠkolu v Praze. Šteffl kritizuje současný vzdělávací systém, který podle něj učí děti zastarale a nevede je připravovat se na budoucnost a rychle se měnící svět. Přestože podniká s přípravnými kurzy na střední a vysoké školy, tvrdí, že přijímačky jsou "zhovadilost" a nepřijmout dítě na střední školu, i když je na ní místo, je podle něj protiústavní.

Z rozhovoru v iHNed.cz vybíráme:

Firma Scio je známá tím, že zaměstnanci hodně pracují z domova a je zde uvolněná atmosféra. To je vlastně podobná filozofie jako ve vašich školách…

U nás jsou sotva průměrné platy, lidé tu nepracují kvůli penězům. Jsou tu úžasní projektoví manažeři, redaktoři, programátoři a další. Kdyby šli do korporátu, tak tam by měli mnohem víc. Ale jsou raději tady, protože je to tu baví a vidí v práci smysl. My nekontrolujeme pracovní dobu a dáváme lidem velkou zodpovědnost a autonomii. Mohou rozhodovat o spoustě věcí. Je zajímavé, že i v dnešní době, kdy je nouze o lidi, se nám na volné pozice hlásí hodně lidí. Můžeme si vybírat.

Loni zvýšil stát učitelům platy a bude zvyšovat i dále. Jak jste na to reagovali?

Museli jsme je zvýšit také a zřejmě ne naposled. Bohužel kvůli tomu vzrostlo i školné, které platí rodiče. Mnohým, kteří školné platí tak, to hodně komplikuje život. Protože samozřejmě nechceme, aby některé děti musely kvůli penězům odcházet, zakládáme pro ně nadační fond, do kterého i přispíváme. A hledáme i sponzory. Naši průvodci berou přibližně stejně jako učitelé ve veřejných školách. Dělají to sice hlavně z nadšení, ale pracují mnohem víc, řeší složitější problémy spojené se zrodem a vývojem nové školy, mají obrovské nasazení. Navíc jsou to vybraní ti nejlepší, často jeden z deseti zájemců. Jsou skutečně skvělí a výjimeční. Těm opravdu nemůžeme platit méně.
10 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jo, jen ty scitesty přetrvají.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Samozřejmě, že ta původní investice se může vrátit, protože to je půjčka a ta se dá umořit. Hospodaření školy tedy musí být dlouhodobě na nule. Já to ale nedělám proto, aby se mi to vyplatilo." (https://domaci.ihned.cz/c1-66165320-za-deset-let-nejspis-nikdo-traktor-ridit-nebude-a-umet-francouzsky-bude-podobne-jako-znat-sanskrt-rika-zakladatel-scioskol-steffl).

"„Projekt ScioŠkol je podnikatelský projekt se sociálním rozměrem. „Podnikatelský“ mj. znamená, že projekt musí být provozně v černých číslech a postupně uhradit počáteční investice." (http://www.pedagogicke.info/2018/04/tereza-hruba-mam-kratkou-pamet.html)

Může nebo musí uhradit počáteční investici? Dost podstatný rozdíl. Jde tedy o podnikatelský projekt, který musí být provozně v černých číslech, ale zároveň se nemusí vyplatit? To je jako s chytrou horákyní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Za deset let nejspíš nikdo traktor řídit nebude

Tak snad že sázka? Řekněme o 5, slovy pět euro? Ať to stojí za to!
Tyhlety kydy...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Kam on na ty debilní nadsázky chodí. Měl by napsat varovný dopis výrobcům traktorů, akorát pro ně nebude "expertem", tak ho pošlou do řitě. Ještě by mohl obeslat všechna jednotná zemědělská družstva, aby byla v obraze.

Jirka řekl(a)...

Myslím, že se objevila slza v oku. Představa, být centrálním plánovačem, rozvášní každého byznysmena.

Ygrain řekl(a)...

Doufám, že pan Šteffl už sdělil Francouzům, Monačanům, Guinejcům, Senegalcům, Kanaďanům atd., že mají do deseti let vyhynout, a zemědělcům, že mají vyhodit traktory a začít šetřit na roboticky ovládané, které se beskurychle rozšíří do českých luhů, hájů a polňaček.

To je tak, když rádobyvtipné nadsázky dělá ignorant.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Já se vsadil o láhev šampaňského, že to nebude tak hr s těmi automatickými auty.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak on má pan zakladetel zřejmě doma robotickou sekačku nebo vysavačku. A automatickou pračku a myčku. Ale to přece vůbec neznamená, že zaniknou manželky!
Leda... leda, že někdo vymyslí i robotickou zašívačku a uklízečku ponožek, nakupovačku, vařičku a poslouchačku.

Ygrain řekl(a)...

K těm robotům: pořídila jsem si robotický vysavač/mop. Je to velice šikovný vynález, ale zatím ještě pořád není tak chytrý, aby se nezamotal do kabelů, a ačkoli je na trhu už nějakých pár let, nevšimla jsem si, že by klasické vysavače vymřely.

Jirka řekl(a)...

Leda... leda, že někdo vymyslí i robotickou zašívačku a uklízečku ponožek, nakupovačku, vařičku a poslouchačku.

Milý Pytliku,
myslím, že snižujete nároky. Já bych od roboželky či manbotky očekával mnohem víc ve všech ohledech.

Okomentovat