28.6.18

Šárka Mrázová: Přibylo škol, jež hodnotí žáky slovně. Většina z nich ale stále jen známkuje

Více než polovina základních škol žáky jen známkuje a další zhruba třetina používá při hodnocení převážně známky. Pouze 6,5 procenta škol hodnotí slovně. Známkování tak podle školní inspekce stále dominuje, přestože se podíl škol, které volí alternativu, meziročně mírně zvýšil. O změnách se debatuje už dlouho. Podle odborníků, které oslovily HN, známky často vyžadují sami rodiče. Považují je za měřítko kvality vzdělání a přesného a srozumitelného ohodnocení dítěte.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:


"Otázka zní: proč vlastně téměř za všechno žáky hodnotit? Do školy přicházejí s vnitřní motivací, na všechno se ptají 'Proč?', chtějí zkoumat a najednou se v první třídě jejich snaha ohodnotí známkou," říká člen Rady Asociace ředitelů základních škol Jaroslav Jirásko, který je ředitelem základní školy K. V. Raise v Lázních Bělohrad. Problém vidí ve známkování "výchov", které je prý v dnešní době neobjektivním přežitkem. "Dětem se dávají jedničky za snahu, ale rozhodně tam není žádná zpětná vazba o tom, jak se jim daří v dovednostech ve výtvarné, tělesné, občanské a hudební výchově," míní.

Školy podle Jiráska navíc příliš svazuje školský zákon, který de facto ukládá, že hodnotit se musí. "Myslím si, že nastává doba, kdy by se mělo začít diskutovat o tom, co všechno hodnotit a co ne," dodal.5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

známky často vyžadují sami rodiče

Někteří rodiče jsou pořád ještě poměrně dost zaostalí. Jako kdyby nežili v té dnešní překotně měnící se době. Ani ta masivní osvěta k nim nepronikla. A přitom je to jen a jen pro jejich dobro. Proč by si zítra nemohli i oni přečíst, že Tadeášek je z dějepisu na hezkou dvojku, i když tvrdil, že v čele hord loupeživých husitů stál Zikmund, ta liška ryšavá.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Do školy přicházejí s vnitřní motivací, na všechno se ptají 'Proč?', chtějí zkoumat a najednou se v první třídě jejich snaha ohodnotí známkou,

No a? Představa, že známky zničí vnitřní motivaci je blud.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ani byste nevěřili, co všechno se neštítí rodiče kvůli jedničce udělat.
Normálně úměra: Čím větší je kdo nula, tím po větší jedničce prahne.

Radek Sárközi řekl(a)...

Na škole pana Jiráska se známkuje... takže slovní hodnocení propaguje ředitel, který známkuje, zástupce Eduinu, který neučí, a psycholožka, která ho ve škole nepoužívá, protože není učitelka. To není příliš přesvědčivé.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To není příliš přesvědčivé.

Naopak! Takhle nějak si pytlici představují úplně nejvíc nejoptimálnější složení zástupců té odborné veřejnosti, přeceee. Nakonec, nechť si každý propaguje, co za vhodné uzná. Třeba takoví pytlici si právě nacpali břich vepřovými výpečky. Mňam...
A tak do světa volají hlasem mocným, chroupejte mrkev, oslé!

Okomentovat