7.6.18

Radka Hrdinová: Válka o brannou výchovu. Ministerstva se přou o nový předmět

Z branné výchovy, jak se učila před rokem 1989, si většina tehdejších žáků pamatuje jen plynové masky a dopoledne, která strávili pobíháním v pláštěnkách a igelitových pytlících po školním hřišti. Po roce 1989 z rozvrhů zmizela spolu s povinnou ruštinou. Současná vláda a také vláda, jejíž podobu nyní dolaďují politici hnutí ANO a ČSSD, ji však chce vrátit zpátky do škol.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Ministerstvo školství a obrany se nedohadují, jestli zdravověda, civilní obrana nebo chování v krizových situacích do školních rozvrhů patří, ale jak tam patří. Na školách se totiž už učí, a to od roku 2013 jako takzvané průřezové téma.

To znamená, že školy sice mají předepsáno, co mají naučit, nemají ale určen počet hodin. Podobně jako například mediální výchova se učí v rámci jiných předmětů, nejčastěji občanské výchovy.

Jenže se učí špatně. Školní inspekce ověřovala úroveň znalostí u deváťáků ve školním roce roce 2016/17. „Ukázalo se, že jsou daleko za očekáváním zejména v tématech, která se týkají reálných rizik,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Deváťáci si myslí, že cyklistickou helmu musí mít jen při jízdě po silnici 1. třídy, a před bleskem by se schovali pod převis.

Ministerstvu obrany se jistě nelíbilo ani to, že ze všech bezpečnostních témat se právě obraně státu školy věnují nejméně.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Takže, když se to učí v rámci výchovy k občanství, tak se to učí špatně. A když se to bude učit v samostatném předmětu, začne se to najednou zázračně učit dobře. No nevím, nevím, protože to budou s velkou pravděpodobností blížící se téměř jistotě učit ti samí učitelé.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ministerstva se přou a 100 000 učitelů musí mlčet. Plaga pokračuje v tradici.

Okomentovat