5.6.18

Radka Hrdinová , Alžběta Šimková: První rok povinné školky. Přibylo papírování, ale děti zůstaly doma

Pětiletých dětí letos do školek chodilo 97 procent. To sice vypadá jako úctyhodné číslo, ale jen na první pohled. Tvůrcům zákona šlo totiž právě o zařazení do školek oněch tří procent, která ale stále nechodí.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Problém vidí odborníci i v tom, že stát sice přikazuje, ale důvodům, proč děti z vyloučených lokalit do školek nechodily, pozornost nevěnuje. Přitom je zmapovalo několik analýz. U neziskovky Tady a teď si ji objednal před přijetím zákona za evropské peníze dokonce sám stát. Její autoři plošnou povinnou „předškolu“ zavrhli. „Reakce veřejné správy byla nulová,“ shrnuje její dopad jeden ze spoluautorů Štěpán Moravec.(...)

„Podle platných předpisů za to nikdo nemá odpovědnost, ty děti nikdo příliš nevyhledává,“ říká Daniel Hůle, který se na studii proveditelnosti podílel za Demografický informační portál. Přitom rodiče, které se školky snaží dohnat kvůli tomu, že nepřišli k zápisu, o nové povinnosti stále často nevědí. „Nečtou média, ve kterých se o tom psalo, například na úřadech práce, kam většina z nich chodí, je o tom nikdo neinformuje,“ dodává Hůle.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

šlo totiž právě o zařazení do školek oněch tří procent, která ale stále nechodí

A překvapilo to snad někoho?
Takže na devadesát sedm, kteří to potřebují tak nějak ne moc, se navalila povinnost kvůli třem, kteří to potřebují zcela. Ale ti stejně nechodí, protože není síla na tomto světě, která by je přiměla prostěěě. Tedy standard, klasika, dnes už běžná věc... Koza byla, je a bude, a vlk lační po dalších hloupostěch.

Okomentovat