2.6.18

OPVVV.MSMT.cz: nový web OP VVV

1. června 2018 byl spuštěn nový web MŠMT pro Operační program Výzkum, vývoj, vzdělávání. Zatímco dodavatelem redakčního systému webu MŠMT (a tedy i původní verze webu OP VVV) je QCM, s.r.o., nový redakční systém je z dílny AION CS. Politika MŠMT, které používá spolu s jeho přímo řízenými organizacemi, mnoho redakčních systémů a vynakládá znovu a znovu náklady na jejich přípravu a údržbu, je nepochopitelná. Pro ministra Ondřeje Lišku byl zpracován přehled webů rezortu, bylo jich tenkrát přes sedmdesát, dnes je jich mnohem víc. O to víc mrzí u nového webu banální chyby, nesvědčící o kvalifikované přípravě.

Hlavní stránka nového webu Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání má podobnou strukturu jako původní web MŠMT. Je tu karusel s fotografiemi, odkazy na aktuality a přibyl tu především potřebný kalendář.


Ale už na této stránce je první zklamání: banální obrázky z fotobanky. Dvojice dětí u počítače je použita jako ilustrace na stovkách a možná tisících stránek.


Pokus o registraci na web se nepovedl, zobrazila se nám neošetřená chyba 404:


Druhý pokus o registraci se ale po hodině a půl již povedl. Následující pokus o odběr aktualit skončil opět neošetřenou chybou 404:


Pokusili jsme se tuto chybu nahlásit pomocí kontaktního formuláře, výsledkem byla opět chyba 404, kupodivu další pokus po několika minutách prošel.Výsledek testu rychlosti načítání naleznete zde:


Další testovací nástroj Google PageSpeed Insights indikuje horší optimalizaci stránek:


V kódu stránky jsme nenalezli kód pro měření návštěvnosti a webovou analytikou, na webu MŠMT je přitom použit.

Otestovali jsme i funkci vyhledávání a porovnali výsledky nového webu s webem MŠMT a výsledkem vyhledávání Google. Hledali jsme pro každého úspěšného žadatele potřebný Manuál jednotného vizuálního stylu. Výsledek byl pro oba weby MŠMT tristní, manuál jsme nalezli přímo jen pomocí vyhledávače Google:Zajímavé je, že vyhledávání na webu MŠMT umístilo jako nejrelevantnější článek Pravidla pro publicitu, web OP VVV ho umístil na místo poslední. Při pokusu si ho prohlédnout, se objevila opět chyba 404:


Co říci závěrem: web má standardní vzhled i funkcionality, výrazná změna oproti původní verzi není patrná, tvůrci použili banální obrázky z fotobanky a naprosto podcenili uživatelské testování. S takovým množstvím chyb se neměl web dostat do ostrého provozu.

2 komentáře:

V. řekl(a)...

A nekteri furt breci, ze je ve skolstvi penez malo...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Prece je nedaji skolam! Firma si to zaslouzi vic.

Okomentovat