18.6.18

Ondřej Novák, Ondřej Čihák: Děti technologie používají, ale informatika je učí, jaké principy jsou za nimi, vysvětluje pedagog

Výuka informatiky na základních školách projde radikální změnou. Podle návrhu nového rámcového vzdělávacího programu se žáci budou méně učit pracovat s kancelářským softwarem a mnohem více se budou věnovat tzv. informačnímu myšlení. „Měla by dostat prostor informatika jako vlastní předmět. Dovednosti jako znalost kancelářských balíků se budou integrovat do jiných předmětů,“ uvádí v Magazínu Leonardo informatik a pedagog Martin Lána, člen Jednoty školských informatiků.
Z doprovodného článku na webu iROZHLAS.cz vybíráme:

První koncepty informatického myšlení je možné učit i bez počítačů. „Příkladem je ovládání jednoduchých robotů, kterým dáváte jednoduché příkazy, kterými je třeba musíte dovést na nějaké místo. Musíte si to představit, rozdělit na další kroky a ty provést,“ vysvětluje Lána.

„Informatik se snaží tyto postupy optimalizovat a najít postup, který jde potom zopakovat a předat někomu jinému nebo předat jako program nějakému stroji.“


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dovednosti jako znalost kancelářských balíků se budou integrovat do jiných předmětů

Jo, takhle!
Pytlici si původně mysleli, že to takhle na základních školách chodí už od samého počátku kompetenční kurikulární reformy. Tedy, měli pocit, že tou integrací takových prkotin, jako jsou různé uživatelské aktivity, do příslušných předmětů se zdůvodňovala ta pouze jediná hodina informatiky na prvním stupni, a druhá na stupni druhém. V duch této gradace by tedy měly být na středních školách hodiny tři. Pámbuzaplať, že tam jsou čtyři.
A už o té radikální změně, v kterém předmětu se bude učit co, vědí učitelé těch ostatních předmětů?

Jirka řekl(a)...

Já bych rovnou programoval. Ono to nakonec vyjde tak nějak nastejno. Klademe si vysoké cíle, abychom pak padli na hubu z větší výšky. Zapomínají na experty a rodiče parťáky. Jejich tlak sílí, ale o znalosti a dovednosti nejde ani v druhé řadě. Připadám si jako superpotravina - smůthí, slizoun, amaroun. Vyšťavit, rozmixovat, ale pít to nikdo nebude - blivajz.

Okomentovat