18.6.18

Michaela Těšínská: Chodit do školy? Ztráta času, některé české děti se nelegálně učí jen to, co chtějí

Desetiletá Sára nemá učebnice ani aktovku. Nikdy totiž nebyla ve škole. „Připadá nám to jako ztráta času. Děláme spoustu věcí, které nás obě baví, a tím se Sára dostatečně rozvíjí,“ říká její maminka Lucie. Oběma redakce LN na přání změnila jméno.

Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Podle zastánců unschoolingu je ale přezkušování omezující. „Unschooling není žádná metoda výuky, je to prostě život. Vyrůstá-li dítě v podnětném, milujícím a respektujícím prostředí, učí se naprosto přirozeně vždy to, co mu v dané společnosti dává smysl,“ myslí si Zdeňka Staňková z iniciativy SvobodaUčení.cz.

„Školní den“ desetileté Sáry nelze jednoznačně popsat. „Cestujeme, dcera přespává u kamarádek nebo brouzdá po internetu a tam naráží na různé informace. Když ji zaujmou, dohledává si k nim podrobnosti,“ vysvětluje paní Lucie.

Rodina se stýká i s dalšími, které navzdory systému vzdělávají děti po svém. „Říkáme tomu střídavka. Já mám pár dní děti u sebe, pak zase dcera jezdí k další rodině. Hodně si hrají nebo jezdíme na výstavy či výlety. Vždycky si najdeme nějaký program,“ popisuje matka.

5 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Ve kterém věku plus minus je ideální tuto výuku ukončit a začít pracovat?

Nicka Pytlik řekl(a)...

některé české děti se nelegálně učí jen to, co chtějí

Pytlici jsou zdrceni. A to na padrť.
Proč to ta chuďata dělají nelegálně, když většina dětí tak dnes činí už zcela běžně?
A pokud by se jim v tom nějaký v minulosti pozapomenutý pomatenec pokusil jakkoli zabránit, je s ním v souladu s oprávněnými vzdělávacími potřebami dítěte zameteno bez pardonu.
Ostatně, mohl by pytlikům někdo alespoň naznačit, jak přimět dítě, aby se naučilo to, co se naučit nechce?

Ygrain řekl(a)...

Tenhle experiment by rozhodně neměl zapadnout - ráda bych viděla tu samovýuku například chemie a biologie, aby dcerka mohla na vysokou... Či ještě dřív: jak bude skládat maturitu, bez které na vysokou nemůže.

Eva Adamová řekl(a)...

Já jsem se tedy celý život učila jen to, co jsem chtěla. A díky toleranci mých rodičů k horším známkám z některých předmětů, jsem tak činila naprosto legálně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak přimět dítě, aby se naučilo to, co se naučit nechce?
To je snad už jednodušší přinutit jej, aby něco zapomnělo.

Pytlici se vždy naučili právě a jen to, co se naučit mohli.
Je plno věcí, které se nenaučili, byť by chtěli sebevíc. Třeba se smířit s existencí pitomců a ubožáků duchovně plytkých vůbec.

Okomentovat