1.6.18

Martin Blümel: Žádný chytrý z letadla nevypadl (dříve Žádný učený z nebe nespadl)

Trpělivost růže přináší, ale od minulého týdne přináší růže také čas. Tak alespoň rozhodl CERMAT poté, co se část studentů odvolala proti výsledku didaktického testu z českého jazyka. Nedosti na tom, hromadný neúspěch v matematice (ale i v češtině) vedl řadu lidí k tomu, aby se vyjádřili k výsledkům a podobě současných maturit. Přidám se také a omlouvám se čtenářům předem za delší rozsah textu.

Z článku na webu Neviditelný pes vybíráme:

Samotná maturita dnes prochází nesmyslnou inflací. Z původně poměrně prestižní záležitosti se po zásazích státu stala „formalita“, bez které takřka nelze ukončit střední vzdělání. Proč mají mít maturitu například skladníci, kosmetičky, pošťáci, kuchaři nebo číšníci? Od kuchaře očekávám, že bude umět vařit, ne že s ním budu klábosit o literatuře nebo o kružnicích. To samé třeba pošťáci - proč má mít doručovatelka maturitu? To by bez ní nepřečetla jméno ulice?

A tím jsme u druhého zásadního problému. Na maturitní obory, zejména pak na střední odborné školy, tak dnes chodí studenti, kteří maturitu nevnímají jako bránu k vysoké škole, ale jen jako cílovou pásku, aby potom mohli nastoupit do nějaké práce. Tomu pak pochopitelně odpovídá i jejich studijní nasazení a zájem o jednotlivé předměty, který bývá často nevalný. Psycholog Robert Čapek např. tvrdí, že učitelé učí špatně (video zde). Rád bych si od něj nechal poradit, jak třeba namotivovat bandu sedmnáctiletých sportovců ke studiu Vančurova jazyka nebo nedej bože k četbě nějaké knihy (samozřejmě to jde, ale podle pana Čapka to dělám špatně). Problém je totiž v tom, že většina studentů středních odborných škol nebere vzdělání jako nějakou výsadu, ale jako povinnost a podle toho k němu přistupuje. A dle toho pak také vypadají jejich výsledky. Škola ale nemá žádnou možnost, jak si maturitu upravit tak, aby i tito „experti“ prospěli, protože neudělají státní část zkoušky. A na tu je velmi obtížné, v některých případech takřka nemožné je připravit, protože je to prostě nezajímá a ještě se pokoušejí držkovat, že je toho moc. Kvadratura kruhu.
1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

hromadný neúspěch v matematice (ale i v češtině) vedl řadu lidí k tomu, aby se vyjádřili k výsledkům a podobě současných maturit.

Tentýž stav vede pytliky k tomu, aby se vyjádřili k vědomostem a dovednostem současných maturantů. Je to mizérie. Aby neskončili na ulici, a nebo doživotně na úřadu práce, měli by si to za rok zopakovat, a ten čas pověnovat intenzivní přípravě na zkoušky ze dvou předmětů. Rok by měl na dva(!) předměty stačit. Tedy pokud ta jejich nedostatečnost není nad rámec možné nápravy.

Okomentovat