8.6.18

Markéta Hronová, Petr Honzejk: Povinná maturita z matematiky se blíží. Politici řeší, jak zabránit fiasku a jak obtížná má vlastně být

Státní maturita měla srovnat úroveň zkoušení na různých školách, místo toho ale zahltila učitele papírováním. Navíc se stále nepodařilo shodnout na tom, jak by vlastně novodobá zkouška dospělosti měla vypadat. Proč by měla být dvojí úrovně? A k čemu ji vlastně potřebuje například kominík? Problematiku maturit v Elektronické tužce glosuje Tomáš Pergler.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Státní zkouška měla odstranit nespravedlnost v hodnocení a srovnat podmínky pro získání maturity na různých školách. Jenže místo toho, aby se postupně vychytávaly mouchy, kritika státních maturit rok od roku sílí. Část odborníků si stěžuje na podobu testů a výběr úloh, které musí žáci zvládnout, školy zase na přílišnou administrativu. "Patnáct let neděláme nic jiného, než že se dohadujeme o státních maturitách. Stal se z nich moloch, který je v současné podobě neúnosný," míní ředitel Masarykovy střední školy chemické a zároveň předseda Unie školských asociací Czesha Jiří Zajíček. Zkoušky, které pro stát připravuje organizace Cermat, jsou podle něj příliš drahé a časově hrozně náročné.

Parkinsonovy zákony platí. Zavedení státních maturit dalo obrovskou moc organizaci Cermat. Ta se začala rozrůstat zcela v duchu Parkinsonových zákonů, podle kterých mají úřady tendenci přidělávat práci sobě navzájem i ostatním. Postupem času se Cermat začal chovat zcela bohorovně, což bylo vidět na přístupu už odvolaného ředitele Zíky k chybám v přijímacích zkouškách i maturitách. Cermat je zralý na radikální reformu, tak aby bylo opět jasné, že cílem školství jsou vzdělaní mladí lidé, nikoli uspokojování ambicí úředníků.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak zabránit fiasku u maturity z matemetiky?
Tak snad každému úspěšnému maturantovi vyplatit cílovou prémii řekněmě deset tisíc.
Bude sedmdesát tisíc maturantů? Investice sedmi set milionů se vyplatí bohatě.

Okomentovat