5.6.18

Kateřina Valachová: K diskusím o povinné matematice v rámci maturitní zkoušky

K diskusím o povinné matematice v rámci maturitní zkoušky bych ráda řekla několik věcí, na které se dosti často zapomíná.
Celý text:

K diskusím o povinné matematice v rámci maturitní zkoušky bych ráda řekla několik věcí, na které se dosti často zapomíná.

  1. Již nyní se netýká a nemá týkat povinná matematika řady středních škol. Jde o umělecké, pedagogické a zdravotnické střední školy. A také střední školy sociální práce.
  2. Co se týká různých "větví" gymnázií a různých ostatních středních škol, problém je v tom, že zákon odjakživa předpokládá shodný obsah vědomostí na jejich konci, tedy na konci studia.
  3. Pokud má dojít ke změně, pak ale nestačí změnit zákon, to by musela být změna zasahující RVP a také obory středních škol. Taková revize začala probíhat za mého působení, ale v současnosti mi není známo, v jakém stádiu práce jsou.
  4. Když je nyní na stole znovu maturita Matematika + (nebo jak nazvat vyšší verzi dvojí úrovně matematiky), tak ta je v pilotních pokusech již několik let. Jenže její hlavní smysl měl být, že bude sloužit jako jednotná a nejlépe automatická vstupenka na vysokou školu příslušného typu.
  5. Ovšem my v současnosti čelíme něčemu naprosto jinému. Propadají nám středoškoláci i z úrovně Matematika (bez toho +, tedy z úrovně o poznání nižší, než by byla Matematika +).
  6. Pointa: Potřebujeme něco jiného. Mnohem složitějšího. Totiž aby se "potkal" obsah učiva, které reálně studenti probírají a které ovládnou během studia, s nastavením obsahu maturitní zkoušky. Tím nevolám po tom, aby se maturitní matematika nějak drasticky zjednodušila tak, že ji zvládne "každý" a budeme moci být spokojeni s výsledkem "Sto procent složených maturit". To by bylo absurdní. Ale stejně absurdní je, když se ke zvládnutí testů musí i kvalitní student "donaučit" to, co testy předpokládají.

Žádné komentáře:

Okomentovat