4.6.18

Jiří Mach: Stáří vpřed! Učitelů je tak málo, že musejí zaskakovat senioři

Prořídlé řady kantorů se nedaří zaplnit novými učiteli s čerstvým diplomem, a tak se mnohé školy musí spolehnout na matadory. Například paní M. D. se po celoživotní dráze učitelky kvůli zdraví odhodlala před rokem odejít do předčasného důchodu. Teď se jí vedení školy ozvalo, jestli by se nechtěla vrátit alespoň na částečný úvazek.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Se svým vzděláním se totiž absolventi mohou uplatnit jinde, za příznivější peníze a s lepší náplní práce. A pokud už se mladý kantor dá na učení, je problém ho ve škole udržet. Třeba pokud chce založit rodinu, poohlédne se po jiné kariéře.

„Nejsou to jen finanční důvody, ale roli hraje i náročnost práce. I absolvent, který má vztah k dětem, ale naskytne se mu zaměstnání, které by nebylo až tak náročné na výkon i administraci, ho vezme,“ popsala Seidlová.

„Když se pak podíváte na věkový průměr učitelského sboru, je děsivý. Je jedním z nejstarších v OECD a pohybuje se kolem 48 let. Starší kolegové v důchodovém věku jsou mnohokrát schopnější, ale když se ze dne na den rozhodnou skončit, potom nemáme rezervy,“ uvedla.

Žádné komentáře:

Okomentovat