7.6.18

Jiří Mach: Mladí se v angličtině zlepšují. Na internetu se naučí víc než ve škole

Průzkumy ve školách dokazují, že čeští teenageři přicházejí angličtině na chuť a v jejím ovládání se zlepšují. Odborníci si myslí, že to je často vlivem internetu, ale mají pochybnosti, jestli by mladí obstáli v živé diskusi.


Z článku v Novinky.cz vybíráme:

V tomto školním roce ale už na požadovanou úroveň dosáhlo 40,4 procenta deváťáků a na vyšší 22,6 procenta. A i státní inspektoři potvrzují, že vše nasvědčuje tomu, že se čeští žáci ve znalosti angličtiny zlepšují.

Přestože školy ještě před nedávnem čelily kritice, že se při výuce jazyků příliš soustředí na gramatiku a formální ovládání jazyka, výsledky inspektorů napovídají, že si žáci přisvojují i funkční znalosti jazyka.

„Může to souviset s tím, že děti mají v dnešní době jazyk více naposlouchaný (písničky, seriály, YouTube atd.) a čím jsou starší, tím více se s ním setkávají díky sociálním sítím nebo digitálním technologiím,“ sdělil Právu Jon Šotola ze Scio.

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dejte na internet i matiku!!!

Eva Adamová řekl(a)...

To jakože se ta partyja týnejdžrů, ze které se nedá vylomit solidní věta česky a rok od roku je to horší, rok od roku zlepšuje v angličtině? To jsou jenom naivní představy těch, kteří s těmi dětmi nejsou denně v kontaktu.

Tlumočník řekl(a)...

Tak jsem se včera ptal v kvintě, kdo sleduje filmy či seriály v angličtině bez titulků. Přihlásila se polovina třídy.

Ygrain řekl(a)...

Pochopitelně že se na internetu naučí víc - protože ve škole stráví angličtinou ani ne tři hodiny týdně, kdežto na internetu stráví mnohem víc času denně, a ta vysoká expozice je prostě znát.

Pokud jde o funkční znalost: v letošním prváku (celkem tři skupiny) nemám ani jednoho, který by se nedokázal domluvit. S gramatikou nebo specifickou slovní zásobou jsou, pravda, na štíru, ale obecnou komunikaci zvládají bez problému. Díky, bože, za ty dary, kéž by to tak bylo pořád - ty vytřeštěné oči při dotazu "can you tell us about your hobbies?" z minulých let mne stále pronásledují ve snech.

Simona CARCY řekl(a)...

Onehdy jsem se ptala, kdo ze žáků nekrade. Přihlásili se všichni. A v šatnách chyběl batoh...

To, že se někdo vyjádří nějak, ještě nic nevypovídá o jeho domnělých a už vůbec ne skutečných schopnostech.

V. řekl(a)...

To je fajn, že na rozdíl od minulých let už "děti" mají koníčky :-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Tak zrušme angličtinu!

Okomentovat