10.6.18

Jiří Hlavenka: Jak vzdělávat děti v IT?

Jiří Hlavenka vyzývá na sociální síti Facebook k diskuzi, zapojte se: "Měl jsem v uplynulých dnech na toto téma pár zajímavých diskusí. Nejsem pedagogický odborník a proto uvítám názory těch opravdu povolaných.

Má představa o rozumném vzdělávání dětí v informačních technologiích je zhruba takováto. Třída oplývá pestrostí zařízení: dobře vybavené počítače (výkon, SW), tablety, především ale chytré periferie, jako je např. Lego Mindstorm, Arduino s rozsáhlou výbavou, tiskárny a 3D tiskárny, tablet se stylusem pro kreslení, digitální kamera, programovatelná malá vozítka nebo třeba "vláčky", jednoduchý bastlířský koutek."

A děti bych tam - klidně skupinu napříč třídami - volně vpustil a nechal je řádit. Ne na klasickou vyučovací hodinu, ale déle, protože za vyučovací hodinu se nic pořádného nestihne. Učitel nechť spíš jemně naviguje a inspiruje, otevírá možnosti, iniciuje vznik týmů, které pracují společně, radí a pomáhá kde je potřeba.

Proč? Protože jak pozoruji z života, není jiného oboru, ve kterém by byly i na nízkých stupních škol tak propastné rozdíly mezi jednotlivými dětmi - IT je totiž obor, kterému se nejčastěji věnují mimo školu a to velmi různorodě. Je obvyklé, že skupina žáků nebo studentů střední školy ví o vyučovaném oboru násobně více než pan učitel nebo paní učitelka, každý je pokročilý v něčem jiném, a taky tam mohou být úplně nepolíbení. Jak chcete tuhle pestrou chásku učit dle nějakého jednotného "ŠVP"? Ať nastavíte obtížnost jakkoli, část se bude totálně nudit, část nebude chytat: to nemůže fungovat.

Pestré prostředí a samostatnost je dobré v tom, že každý si najde to, co jej baví a v čem se může posunout. I ti "nechytající se" se stanou pomocníky při týmovém projektu, naučí se od těch dobrých, což je lepší motivace než "čtverka z písemky". Místo znalostí si osvojí kompetence a nakonec se něco naučí i pan učitel :)

(Pro ilustraci pár vět z toho co se dá najít v ŠVP, ve školních vzdělávacích plánech pro gymnázia:
- "používá záhlaví a zápatí, generuje automatický obsah" (to jsem se nenaučil dodnes a žiju)
- "orientuje se v základních typech počítačových sítí" (tj. odhrká teorii)
- "seznamuje se s principem hromadné korespondence" (není to teď náhodou zakázaný?)
- "charakterizuje architekturu současných počítačů" (wtf?)
- "orientuje se v základních fázích historie výpočetní techniky (mucho useful!)
- "používá zásady hygieny při práci s počítačem" (jako "nežer bagetu nad klávesnicí?")
- "využívá teoretické a praktické poznatky softwaru k efektivnímu a tvůrčímu řešení zadaných úloh a nastalých situací" (např. když vypnou proud).
)

Co si myslíte vy?

4 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Ach jo.
Jenže školy nemají kvalifikované učitele ICT a o takovémto vybavení si mohou nechat jenom zdát.

Vít Tomis řekl(a)...

každý si najde to, co jej baví a v čem se může posunout. I ti "nechytající se" se stanou pomocníky při týmovém projektu
Fakt?

Nicka Pytlik řekl(a)...

A děti bych tam... volně vpustil a nechal je řádit.

Ne vše je vždy nutno brát doslovně, ale přesto. Tohle zvládne i školníkovic pes.
A tak jen drobně k třem ilustracím:
to jsem se nenaučil dodnes a žiju
Smysluplné používání součástí kancelářských balíků vskutku není otázka živoata smrti. Pokud ovšem zaměstnavatel žádá nějakou míru gramotnosti, pak mezerníkoví odstrkávači textu mohou ve výběrovém řízení u dobrého zaměstnavatele skončit dřív, než začali.
není to teď náhodou zakázaný? Hromadná koresponcence není, pane Hlavenko, to, co vnímáme jako nevyžádanou poštu. Ale stím zákazem to byl nejspíš vtip. (hahaha)
jako "nežer bagetu nad klávesnicí?"
Tady jde spíš o tu mnohdy zanedbávanou psychohygienu, než o mytí rukou a drobky.
Ale jinak dobrý. Robůtky a bastlení pytlici vidí tuze rádi. I když v těchto případech jsou ty info digi technologie spíš podporou, než že by byly cílem.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Jak chcete tuhle pestrou chásku učit dle nějakého jednotného "ŠVP"? Ať nastavíte obtížnost jakkoli, část se bude totálně nudit, část nebude chytat: to nemůže fungovat."

A jak jinak to bude fungovat, pokud smes deti vpustite na ty supermoderni tablety a 3D tiskarny?

Okomentovat