18.6.18

Janek Wagner: Stanislav Štech veřejně lže

Na Kulatém stolu SKAV a EDUin, který se konal 18. ledna 2018 v prostorách Pedagogické fakulty UK, jsem přítomnému profesorovi Stanislavu Štechovi připomněl jeho některé urážlivé výroky směrem k učitelům. Požádal mne tehdy, abych zveřejnil jeho vysvětlení a omluvné dopisy organizátorů konference Učitelského profesního sdružení, kde padl jeden z nich. Poté, co jeden z organizátorů celkem pochopitelně publikaci soukromého e-mailu po dvou letech odmítl, Stanislav Štech odvolal i zveřejnění komentáře. Bohužel nyní inkriminovaný výrok opět popřel (označil tehdy na konferenci přítomné za póvl) a je proto třeba věci uvést na pravou míru.

Podnětem k tomuto článku je vyjádření Stanislava Štecha v komentáři na České škole:

Vskutku adresný komentář k maturitám pane Sarkozy.
Na rozdíl od Vás se nehodlám otírat o Vaši osobu. Žádám Vás jen, abyste přestal šířit pomlouvačné lži o mé osobě. Obě části Vašeho výroku jsou lež. Za prvé , nikdy jsem neurážel učitele a Bleskem šířená informace o mých údajných výrocích na semináři v r. 2016 je bohapustá pomluva. Dostal jsem naopak omluvné maily od organizátorů, kkteří ani po dvou letech nesouhlasili s jejich zveřejněním (poslal jsem je panu Wagnerovi, ale nemá souhlas se zveřejněním). pokud jde o odmítání diskutovat diskutoval jsem s drtivou většinou asociací i ednotlivých ředitelů a učitelů. Odmítl jsem jen diskutovat s Vámi v době, kdy jsem byl ministr.bylo to po Vašich lživých inbforrmacích kolem kariérního řádu i údajné Vaší žádosti o setkání se mnou pod nátlakem petice která se vyjadřovala k Vámi "převyprávěné" verzi kariérního řádu tři dnypřed jednáním ve Sněmovně. Obecně: s některými akktéry si člověk prostě nemá zadat, aby je nelegitimizoval. A kvantum podpisů ještě ze lži nedělá pravdu. Toť vše. Mám za sebou 35 let práce se studenty, učiteli a pro školství (ostatně Vy jste to nbyl, kdo se na mě před 20 lety obrátil, že byste rád šířil mou knihu "Škola stále nová" a žádal mě o její rukopis ...).


Není pravdou, že by organizátoři nesouhlasili se zveřejněním soukromého e-mailu, nesouhlasil jen jeden ze dvou. Přitom mi Stanislav Štech oba e-maily poskytl bez souhlasu odesílatelů. Mail od Zdeňka Sotoláře, který mi souhlas udělil, zní:

Vážený pane náměstku,
byl jsem to já, kdo Vás zval na diskusní fórum Inkluze 20916, teď jsem to já, kdo by se Vám rád omluvil. Ta slovní přestřelka byla zbytečná a nemístně vypjatá. Velmi mě mrzí, že teď padá stín na celé Učitelské profesní sdružení.
S pozdravem
Zdeněk Sotolář


Přestože Stanislav Štech odvolal souhlas se zveřejněním jeho komentáře, pro pochopení jeho postoje, ho celý zveřejňuji:

Štech a údajný výrok o učitelích jako "póvlu".

Vzhledem k veřejně opakovaným pomluvám a atakům mé osoby si nyní dovoluji krátce připomenout kontext mých údajných dehonestujících výroků na adresu učitelů. V době, kdy jsem byl ministrem, jsem nepovažoval za vhodné snižovat důstojnost úřadu komunikací s lidmi, kteří klesli až na takovouto úroveň. Tedy se současnými představiteli tzv. Pedagogické komory panem Wagnerem a panem Sarkozym.

Tedy - dne 20.2.2016 jsem se po opakovaných prosbách předsedy UPS p. Sotoláře dostavil na akci honosně zvanou "konference" Inkluze 20§16 - Diskusní fórum UPS konanou v ZŠ Meteorologická v Praze.

Mohl jsem se dostavit až v samotném jejím závěru kolem 15h. To jsem avizoval, ale bylo mi řečeno, že hrozně moc stojí o vyjádření náměstka aspoň na závěr, takže jsem po výuce dálkařů vážil cestu přes celou Prahu.

Když jsem dorazil do učebny zaplněné asi 30 - 40 lidmi především z Asociace speciálních pedagogů a řadou novinářů, setkal jsem se s emocí nabitou atmosférou. V ní účastníci výkřiky přerušovali hovořící náměstkyni NUV. Po asi 20 minutách jsem chtěl reagovat na výkřiky z pléna. Jeden z nich na adresu náměstkyně ("drž hubu") skutečně charakterizoval kvalitu "diskuse". Po pokynu moderátora jsem chtěl začít mluvit, avšak ozval se další výkřik: "Pořád jen vy z ministerstva, teď chci mluvit já" (za přesnost verbatim neručím, ale smysl byl tento). Odevzdal jsem mikrofon, vzal si kabát a skutečně s prásknutím dveřmi jsem místnost opustil. Nikomu jsem nenadával do póvlu (a už vůbec ne na adresu "českých učitwlů", jak v duchu normalizační žurnalistiky tvrdí pánové Wagner a Sarkozy).

Potvrzením mých slov jsou dva maily od organizátora za UPS p. Sotoláře a (...) Zveřejňuji je tedy po téměř dvou letech. Jejich omluvu jsem akceptoval. Skutečnost, že se neohradili proti pomluvám mé osoby šířeným ve veřejném prostoru výše zmíněnými osobami, mě mrzí.


Na komentář Stanislava Štecha zareagoval Zdeněk Sotolář:

Pane Štechu,

Vaše slova mě zvedla ze židle. Ve vzteku jste označil na konferenci UPS k inkluzi přítomné učitele za póvl. Seděl jsem metr daleko a halucinacemi netrpím. Kamera sledovala hlavní řečniště, ale ten výrok a prásknutí dveřmi lze na něm zaslechnout. Jako spoluorganizátor konference a mluvčí UPS jsem se Vám obratem omluvil, ale vyvozovat z mé omluvy, že ta slova nepadla, je nesmysl. Moji omluvu můžete klidně publikovat. Kde chcete a kolikrát chcete, ať čtenáři sami posoudí, co obsahuje. Atmosféra byla tehdy vypjatá, moderování v té chvíli bohužel selhalo. Já jsem přes dva roky tuhle "kauzu" odmítal jakkoliv rozpatlávat, osobně jsem odmítl ještě v průběhu konference vydat záznam Blesku (více s ohledem na Vás než v zájmu vlastním nebo v zájmu UPS). Domníval jsem se, že jsme se přes tuto událost prostě přenesli, vždyť jsme spolu bez problémů dále komunikovali. Ale teď žasnu. Popírat ten nešťastný výrok tímto způsobem je trapné, ubohé a nedůstojné. Když ujedou nervy, je to lidsky pochopitelné. Když se ale veřejně lže, je to zcela neomluvitelné.

S pozdravem

Zdeněk Sotolář


Co se týče výroků Stanislava Štecha ohledně obsahu petice proti kariérnímu řádu, doporučuji dva texty, které 11. července 2017 zveřejnilo MŠMT na svém webu: 5 otázek a 5 odpovědí ke kariérnímu řádu a Reakce na petici proti kariérnímu řádu, na které reagoval Pavel Šimáček v textu Nejen k reakci MŠMT na petici proti kariérnímu řádu.

A připomeňme si ještě jeho urážlivý výrok vůči petentům ze sociální sítě Facebook, který smazal, a za který se ve Sněmovně omluvil:

Stanislav Štech spojil kritiku dvou urážlivých výroků: jedním označil přítomné učitele na konferenci UPS za póvl, druhým urazil přes dvacet tisíc učitelů - petentů označením za textově negramotné.
4 komentáře:

Radek Sárközi řekl(a)...

Doufám, že už se tým Štech - Valachová - Pavlík na MŠMT nevrátí.

tyrjir řekl(a)...

Pánové Sárközi, Sotoláři, Soukale, Wagnere, po přečtení článku "Janek Wagner: Stanislav Štech veřejně lže" Na Pedagogickém infu začínám pana Štecha chápat a Vás litovat*.
J.Týř

*Viz
http://www.ceskaskola.cz/2018/06/stanislav-stech-maturita-je-problem.html

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Týři,

nevím, jestli se najde někdo, kdo chápe, proč jste tento komentář napsal.

Jirka řekl(a)...

Hledám, ale nikdo tu není. Nebo nerozumím. Odkaz nemohu otevřít. Zakázal jsem si to a jsem přísně zásadový.

Okomentovat