7.6.18

Český rozhlas Plus: Větší problém s integrací handicapovaných má starší generace, myslí si předsedkyně spolku

Downův syndrom se považuje za genetickou náhodu. Podle Dagmar Dzúrové, předsedkyně společnosti DownSyndrom.cz, které sdružuje rodiče nemocných, se naše společnost za ty desítky let integrace dětí s handicapem opravdu posunula. „Dnes jsou na pracovním trhu lidé, kteří s dětmi se zdravotním handicapem chodili do školy, a je to tak pro ně naprosto přirozené. Starší generace s tím ale problém mají,“ tvrdí.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Když si jako příklad vezmete dětský kolektiv, pak je pro všechny naprosto přirozené, když spolu chodí jak do mateřinky, tak potom na základní školu. A to děti zdravé i s handicapem. Inkluzi pak Dzúrová přirovnává k naprosté přirozenosti, kdy už nikdo ani nevnímá, že s vámi v lavici sedí někdo nějak jiný. Spěje Evropa k celkové inkluzi?

„Obávám se, že ne. Když vidím, jak se dnes lidé k sobě chovají agresivně, tak pozitivní, plná inkluze nenastane nikdy, protože někteří budou systém narušovat vždycky,“ odhaduje. Navíc, když je tak rozdílný přístup k integraci jednotlivých zemí EU. Nejdál pak je Skandinávie a Itálie.

Žádné komentáře:

Okomentovat