3.6.18

Český rozhlas Plus: Kvalitní vzdělání jen pro pár Čechů, aby vyrostla levná pracovní síla? Právě proto chce stát povinnou maturitu z matematiky, myslí si spoluvlastník gymnázia Ondřej Kania

Proč tolik maturantů propadlo a nezvládlo test z matiky? Je povinná maturita dobrým, nebo špatným krokem? Co by pomohlo? V pořadu Interview Plus odpovídal teprve 25letý spoluvlastník JK Education a Pražského humanitního gymnázia Ondřej Kania.Z doprovodného článku Věry Luptákové a Jana Bumby na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Podle spolumajitele gymnázia je tady ještě mnohem důležitější problém. „Když se podíváte na vyjádření minulých ministrů, ředitelů Cermatu a taky průmyslníků, uvidíte, že podle nich by tady maturitu mělo mít jen minimum lidí. To znamená, že jsme v EU jediný národ, který je relativně svobodný, relativně bohatý a přitom chce, aby měl stále míň vzdělané občany.“ Proč, když se zároveň neustále volá po chybějících odbornících technických oborů?

Kania v tom vidí úplně jinou motivaci než deklarovaný nedostatek odborníků. „Průmyslníci totiž chtějí, aby jim školy vytvářely levnou pracovní sílu. Česká republika by ale přece měla chtít, aby většina 14−15letých uměla perfektně cizí jazyky, aby dostali co nejslušnější vzdělání napříč celé populace. A to, jestli někdo pak bude dělat truhláře, se nerozhodovalo na základě známek z 9. třídy, ale podle toho, jestli tím truhlářem doopravdy chce být.“36 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kvalitní vzdělání jen pro pár Čechů...
Právě proto chce stát povinnou maturitu z matematiky


Docela povedené připuštění, že
povinná maturita z matematika povede k zvýšení úrovně vzdělanosti populace.
Až na těch 'jen pár Čechů'. Ještě i Moravanů a Slezanů, dodávají patlici. Když nebudou lajdat tak, jako lajdají setrvale, pak na tom budou obdobně dobře jako zdejší Slováci, Poláci, Němci, Ukrajinci, Rusové, Vietnamci, Mongolové, Číňané... a všechny další národnosti, které si uvědomují, jak velké bohatství ve vzdělanosti spočívá.

Eva Adamová řekl(a)...

Skoro se mi ta snůška blbostí ani nechce komentovat, ale protože bohužel do školství už začíná promlouvat i sorta lidí, kteří naši základku zvládali se čtverkami a média je berou jako odborníky, nedá mi to.

"Skončily maturity, „v kapse“ je ale bohužel všichni nemají. Letos totiž z matematiky propadlo přes 20 % studentů, z češtiny pak přes 10 %. Ministerstvo školství ale stále trvá na povinné zkoušce z dospělosti z matiky, a to už od roku 2021."

Pan Kania opomíjí, že uvedená čísla se týkají pouze neúspěšnosti v didaktických testech. Nezmaturovaných v češtině a i angličtině je víc, protože do toho ještě přibyli neúspěšní v písemné a ústní části maturity.

"Primárně to jsou totiž střední odborné školy (SOŠ) a učiliště. Pro exministry školství a další politiky je to periférie, o které se nemluví a kam ani nehodí peníze."

Byl se pan Kania podívat na některém učňáku nebo SOŠ? Mnohé z nich jsou docela exkluzivně vybavené.

"Na učilištích končí „trojkaři“, které tak prý automaticky označíme za „hloupější“, a když pak propadnou u závěrečných zkoušek, chodili do školy zbytečně."

Nevím o jakých trojkařích pan Kania mluví, protože na maturitních učebních oborech končí čtverkaři a na nematuritních propadlíci. A ať už jsou to ti nebo ti, tak na gymnázium opravdu nemají schopnosti.

"...že podle nich by tady maturitu mělo mít jen minimum lidí."
V současnosti jde na maturitní obory 70 % populačního ročníku. I kdyby se tento počet omezil, těžko můžeme hovořit o minimu lidí s maturitou.

"Česká republika by ale přece měla chtít, aby většina 14−15letých uměla perfektně cizí jazyky,..."

Cizí jazyk většina těch dětí upotřebí až budou umět něco jiného, no a k tomu něčemu jinému budou pravda mnohdy potřebovat i tu zavrhovanou matematiku. No bodejť by ji pan Kania nezavrhoval, když z ní měl už na základce čtverku, protože si už tehdy myslel, že všechno urve hubou.

"Raději tak půjdou na SOŠ.“ Tento druh škol prý ale bude těžko produkovat budoucí studenty univerzit, spíš se takoví absolventi rychleji dostanou do pracovního procesu a firmy hravě získají i levnou pracovní sílu."

Mám z jeho vyjádření pocit, že vůbec netuší, co všechno u nás spadá do škatulky SOŠ.


Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Expert nemusí ani tušit.

Hlavně že přinese klon jakési subalterní emerické školy.

Tajný Učitel řekl(a)...

Paní Adamová, když už jste autora prolustrovala jako čtverkaře, nevíte náhodou jak si vedl v mateřské školce? Třeba ani nechtěl spinkat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Třeba ani nechtěl spinkat.

V dnešní překotně měnící se době je podstatné, aby se dítě přestalo počůrávat nejpozdějí v průběhu povinného předškolního roku, a případně jestli si dokáže zavázet boty na tkaničku před příchodem na víceleté gymnázium. A nebo lépe, na gymnázium.

Eva Adamová řekl(a)...

Tajný, nemusela jsem nikoho lustrovat. Ondřej se tím sám už několikrát pyšnil. Asi tím chtěl dokázat, že české školství nesahá takovým talentům jako je on ani po kotníky a teprve to americké ho povzneslo do vzdělanostních výšin. Ale možná by bylo dobré, kdybyste si místo posuzování, zda někoho lustruji či nelustruji, poslechl celý rozhovor. Ten člověk popírá jednou myšlenkou druhou myšlenku a na konci už neví, co řekl na začátku. Prostě obyčejný tlučhuba, který objevil cestu, jak vydělat na blbosti českých lidí.

poste.restante řekl(a)...

Prostě obyčejný tlučhuba, který objevil cestu, jak vydělat na blbosti českých lidí.
A tím pádem Tajného ideál.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Tajnej,

když už si říkáte učitel, ačkoli učíte neaprobovaně tak důležitý předmět, jakým je angličtina - máte vystudovanou aspoň NĚJAKOU vysokou školu? Ptám se poněkolikáté, nějak se vám do odpovědi nechce. Čím to asi bude?

Tajný Učitel řekl(a)...

Kostečko, chcete-li se pouštět z vlastní vůle do diskuze se mnou, budiž vám dáno. Komentáře paní Adamové, Doležela, Soukala a vaše jsou důvodem k tomu, proč zůstávám v anonymitě. Vy totiž nepolemizujete s názory, vy lustrujete profesní, mentální, intelektovou způsobilost kohokoli, kdo se odváží s vaším majestátem nesouhlasit. Pánové Botlík, Husenblas, Lukáš, Lippmann, Šteffl, Komárek, paní Valíková a Dohnalová z diskuzí nejen na čš jsou toho důkazem. Stačí projít diskuze.

Máte v sobě z nějakého důvodu zabudované partajnické nutkání lustrovat oponenty za každou cenu. Bez ohledu na to, nebo právě proto, kolik vysokých škol máte, kolik učebnic jste napsali a kdo vám na ministerstvu zrovna naslouchá, je tato vaše tendence pozoruhodná a zároveň odpudivá. Spojuje vaší skupinu elitářských centralistů jako cement, přesně dle Koukolíkovy definice hlouposti mocenské skupiny. Bylo by to k pobavení, ale fakt, že zrovna vy jste v cermatu jako doma a že se zrovna vy motáte kolem plošných osudových zkoušek pro generaci žáků, je alarmující a zároveň vypovídající o úrovni českých "kapacit".

Na vaše otázky jsem již odpověděl, což zdá se vaši touhu mávat praporkem neukojilo. Takže, pracuji jako školník, původně přidavač, ale z důvodu akutního nedostatku plně aprobovaných učitelů, jsem soustavně žádán o provádění výuky a to zejména Cj, IT a Tv. Onehdy jsem dokonce musel zadával ty vaše chybné testy. Hrůza. A za to vas plati. I ty kuchařky se vám smějí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tajny, bavim se vasim komentem. Nejdrive se tu sahodlouze pobavite na ucet nekterych kolegu, vyprofilujete jejich moralne volni vlastnosti( jak jsou opovrzenihodni) , abyste vzapeti doslova vyzvracel sve nazory na ne. Pritom vetsina tech lidi zna velice dobre vasi totoznost a mela by sanci to sem napsat, jenze to neudelaji. Trochu jste se v nich spletl, kdezto oni ve vas ne. Vzdelan nejste, teda alespon adekvatne ceskym zpusobem, proto jsou vam lide typu Kania tak blizci.
Nemusim byt stredoskolskym ucitelem, abych zjistila zcestnost vasich nazoru. Mela jsem to stesti pozorovat mladez maturujici kolem mych deti. Vas popis nervove zhroucene mladeze na ne vubec nepasuje. Kdyby aspon jeden! A nic. Ta decka brzy ve skole pochopila, ze do skoly se chodi vzdelavat a jeste k tomu musi pridat svou pili a vuli se ucit obcas i doma. Proto jejich rocnik prosel cely beznztraty kyticky. Kdo na to nemel, odesel do misti skoly, ktera si hraje na akademii a pak rve, ze deti moc neuspeji u maturit. Vetsína tech deti poputuje na vysokou, kde uplatni nejvic to, co ji dal gympl nyni- prave tu pili a vuli, nevzdavat primprvnim neuspechu, pripravit se samostatne na zkousky podle literatury a par prednasek. Vedi, ze je nikdo nebude vodit za rucicku, budou si muset mnoho materialu zpracovat sami a halvne, ze jim budemprd platne lkani o blbychnzkouskach apod. Nedas zkousku? Vypadni, jini cekaji. Tvrde, jako zivot sam.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

A já myslel, že anonymitu si TU zvolil kvůli možné pomstě ze strany ČŠI a MŠMT - tak to ostatně několikrát veřejně proklamoval. Nějak se nám ten čacký rek do svých tezí zamotává. A to pomíjím jeho jiné lži, které šíří na ČŠ - třeba tu, že jsou jeho příspěvky na PI mazány z vůle JK. A někdo takový tady káže o morálce. Chucpe a šmokovina v jednom.

Josef Soukal řekl(a)...

Tajného komentáře jsou ukázkou sprostoty beze studu. Od začátku se profiluje jako agresivní diskutér se sklony dehonestovat každého, kdo jeho výplody jednoznačně komentuje, a s výraznou zálibou v dehonestování těch, kteří o diskutované tematice něco vědí. A pak se tento agresivní zbabělec opovažuje plivat na někoho, kdo mu připomene základní normy. Už to bereme jako samozřejmost, ale neměli bychom si na tuhle úroveň zvykat. Narozdíl od P. Doležela mne netěší diskuse s mravními ubožáky, u nichž vychází v průměru jeden věcnější komentář na deset kýblů špíny a diletantismu.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Asi to bude neodbytná potřeba a příjemný pocit:

- třídit lidi, teď třeba podle toho, jestli mají vysokou školu;
- spolu s ostatními si hodit kamenem;
- vylučovat z diskuze ty, kdo mě štvou.

Je to jen takový povzdech. Víc se rozepisovat nechci. Myslím, že jsem jedním z těch, kdo editora tohoto webu štvou…

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Lukáši,

nikoho netřídím a z diskuse nevylučuji, ale tady se snad bavíme o navýsost odborných záležitostech; takže:
- aby mě školník poučoval o maturitě, to tedy (při vší úctě k školnické práci) pardon;
- aby mě o tom, jak učit, poučovali lidé, kteří v životě neučili, jen neustále třídí učitele na dobré a špatné, aniž se sami kdy odvážili vlézt do třídy, to tedy pardon;
- abych si nechal líbit sprosťárny TU typu "pohůnek" a "nastavovač latěk", to tedy pardon.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Pane Kostečko,

spíš bez pardonu.

Nechat se poučit od KOHOKOLI je skvělá příležitost, jak se zamyslet nad tím, co dělám ne úplně dobře, nebo někdy i vyloženě špatně.

A k tomu vylučování bych Vám rád připomněl, co jste mi před nedávnem napsal: „Na PI jsem se pak vrátil prostě proto, že TU, důvod mého odchodu, byl z diskusí vyloučen. A v tomto případě trvám na tom, že právem a až padesát minut po dvanácté.“

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ano, pane Lukáši, rád se nechám poučit, ale nadále s pardonem a už vůbec ne od "kohokoli".
Například od školníka se nehodlám nechat poučovat ani omylem. Vy ano? Pokud vskutku, pak jste hodně klesl. A taky se nehodlám nechat poučovat od učitele (O. Hausenblas), který nikdy neučil.

Komárek na ČŠ vylučuje diskutující naprosto podle vlastní úvahy, přesně v duchu normalizačního centralismu, tak jak jsem to zažil v 70. a 80. letech.

Nevylučuji, že z debat na PI skutečně odkráčím; jen si předtím ještě řeknu svoje. Zejména:
Za koho hovoří SUČJL? Kolik má členů a kolik z nich jsou praktikující češtináři? Proč s odpovědí na tuto otázku tak sveřepě mlčí?

Jiří Lukáš řekl(a)...

Tak vidíte, pane Kostečko, v tom se lišíme. Rád se nechám poučit od studentů, jejich rodičů, kolegů nečeštinářů, novinářů, od pana Hausenblase a klidně i od toho školníka. A víte proč? Protože velmi často umí k češtině říct něco pro mě nového a neotřelého, ukážou mně něco, co jsem neviděl, atd. (Na rozdíl třeba od některých kolegů češtinářů, kteří žijí uzavřeni ve svém světě bez oken.) A taky, jak jsem psal o kousek výš, je to skvělá příležitost, jak se zamyslet nad tím, co dělám ne úplně dobře, nebo někdy i vyloženě špatně. Ano, tedy až sem jsem klesl.

Za koho hovoří SUČJL? V otázce maturitní češtiny do značné míry třeba za mě. (Pro jistotu, aby nedošlo k nedorozumění, podotýkám, že nejsem členem SUČJL.) A myslím, že poté, co ministr školství vyjádřil vůli znovu se i na legislativní úrovni zabývat podobou maturity z češtiny, hovoří SUČJL za ne nepodstatnou část (domnívám se, že dokonce většinovou část) zmíněných studentů, jejich rodičů, kolegů češtinářů i nečeštinářů...

Za koho hovoří ASČ?

poste.restante řekl(a)...

Nechat se poučit od KOHOKOLI je skvělá příležitost...
Ono je ale, pane Lukáši, moc velký rozdíl mezi tím, "nechat se někým poučit" a "být někým poučován".
V tom prvním případě se milerád nechám poučit od opravdu kohokoliv, pokud to bude člověk věci znalý a jeho myšlenky budou mít nejen hlavu a patu, ale dokáží mne i obohatit.
V tom druhém případě to většinou bývá tak, že diletant a samozvanec se odvažuje poučovat ostatní v tom, čemu sám zjevně vůbec nerozumí.

Slůvko "kohokoliv" je totiž v tomto případě poněkud nevhodně zvolené, anebo měl být dalšími větami jeho význam upřesněn.
"Kdokoliv" totiž rozhodně nemá znamenat "každý blbec, který si myslí, že sežral všechen rozum".
Nebo si myslíte, že by měl chirurg před operací poslouchat rady od léčitele se siderickým kyvadélkem?

Jistě, čas od času se objeví nějaký ten Semmelweis, který může rozdávat rady i chirurgům.
Ale to jsou jednak výjimky a jednak obvykle lidé velmi skromní, kteří jsou si vědomi svých omezení a neznalostí.
Tím se totiž také dají poměrně snadno odlišit.
Když totiž člověk opravdu něco umí i v oblasti, která není jeho odbornou doménou, tak obvykle spíše slušně navrhuje, ale nikdy skutečné odborníky z oboru velkopansky nepoučuje, nevnucuje vlastní rozumy a už vůbec nikdy je neuráží.

Pro opačné případy platí známé rčení o prázdném sudu, který duní nejvíc.
A to platí pro ministry i mediální "experty" prakticky téměř absolutně.
V médiích to dunění slyšíme denně.

Tajný Učitel řekl(a)...

ad školník. To já si rád od školníků nechám poradit, disponují totiž, na rozdíl od tápajících vzdělávacích kormidelníků zdravým selským rozumem. Například školníci dobře vědí, že když znásobí strašáka, žactvo se bude násobně více bát a čeho se žactvo bojí, to většinou nemá v lásce, což je pro účely vzdělávací více než blbé, neboť vzdělavatelé zhusta prahnou po tom, aby žactvo mělo k učení vztah spíše kladný, umožňující hlubší a trvalejší osvojení učiva.

Ygrain řekl(a)...

Hm, to je tedy zajímavé, že zrovna na škole s těmi úžasnými školníky žactvo před maturitami bleje, omdlévá a nervově se hroutí... Jestli ono není lepší, když žáku není neustále vtloukáno do hlavy, jak je ta státní maturita děsná a malé studenty žere k svačině.

poste.restante řekl(a)...

Školníci mají své obzory "omezené" rozsahem od sklepa až po komín. V jejich ranku je stejně tak protékající nádržka na WC i skřípající tabule.
Už ale obvykle nemají tak úplně pojem o tom, co je na té tabuli napsané. Kdyby ten pojem totiž měli, nedělali by školníky.

V tom je jejich síla i slabina současně. Síla v tom, že chápou praktické vedení proudu občas lépe nežli fyzikářka, slabina v tom, když si osobují na tomto základě vést rozpravu z fyzikářkou o podstatě štěpné reakce v jaderné elektrárně.
Každej má holt dělat to, v čem je dobrý a nemontovat se do toho, čemu nerozumí, notabene hrát si na to, co není.
Jinak to totiž může dopadnout jako v nezapomenutelné Exkurzi do ZOO, z díla Š+G:

"Teprve inspektor prý objevil závažný fakt, že profesor Lechnický je němý, a tudíž k výuce nezpůsobilý. Náhradu do konce roku ředitel nesehnal, neboť se proslýchalo, že v biologickém kabinetu straší.
Suploval tedy školník Vaňka, který byl znám jako milovník přírody a choval na školní zahradě králíky v šesti kotcích. Měli jsme jej také rádi. Učením nás nezatěžoval. Přišel do třídy, otevřel přípravy a četl: "Téma hodiny: Králíky. Cíl: Nakrmit je." Pak přípravy zavřel, a dodal: "To byste kluci nevěřili, co ty potvory sežerou."
Známky pak dával z hlavy podle váhy nůše. Kdo přinesl trávu povadlou, dostal poznámku, že je drzý. Nejlepší známky z biologie nosil domů šplhoun Brumlík, který dokázal za hodinu natrhat nůši čtyrlístků a ještě vyčistit kotce a bobky srovnat na hnůj podle velikosti."

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tajný,
potřebovala bych vysvětlit, kde jste došel k závěru, že kdejaký maturant je skoro nervově zhroucen. Pokud máte na mysli nervozitu, která se např. mě objevuje před: návštěvou zubaře, návštěvou odborného lékaře, každou hospitací inspektora nebo jiného učitele, všech významných zkoušek mých vlastních dětí, očekávání lékařských výsledků mých rodičů.....tak to bych musel sednout doma do obýváku, nikam nechodit ,s nikým se nebavit ,nepouštět si žádné medium a byla bych doopravdy vysmátá. pokud by mně po čase nestihl syndrom izolace.V životě si procházíme zkouškami všeho druhu. Maturita, písemné testy, to jsou jen střípečky, které bych si i ráda zopakovala a raději bych si nechala ujít jiné lahůdky v podobě úmrtí kamaráda apod. Maturita je takový jeden z iniciačních obřadů, které naše civilizace již vypustila a sociologové se shodují, že ty obřady prostě chybí. A že maturitu někdo neudělá? nejvíce ji neudělají studenti, kteří se snažili narvat se někam, kde jim to zřetelně prostě nejde. A věřím tomu, že kdyby teď školy začaly houfně takové studentíky vyhazovat, zase byste řval, že je odstřiháváme a já nevím co. Povinná je pouze základní devítiletá. Zbytek je nadstavba, kterou si musí každý zasloužit. Dávat lidem za ksicht je nesmysl. Inflace maturit a VŠ diplomů začíná být znát. Když do praxe nastupují hlady lidí, co mávají diplomem a neumí si poradit ani s vyplňováním dotazníku nebo sepsáním životopisu bez chyb. nemluvě o umění vzít za práci v jakémkoli smyslu slova. Nač nám budou zástupy diplomantů a maturantů, když budou na úrovni absolventů zvláštní školy? Abychom se mohly kasat statistikami? A toho se najíme? To bude našemu hospodářství nějak prospívat? To těžko.

Pavel Doležel řekl(a)...

Co je tohle za klauni?

Stát požaduje povinnou maturitu z matematiky, aby měli průmyslníci levnou pracovní sílu? To je úvaha hodná nanejvýše koulaře a ne čtyřkaře.

Jana Karvaiová řekl(a)...

haldy

Pavel Doležel řekl(a)...

Tajnej, to, čím disponujou voni, je sice selské, ale rozum to opravdu není. Není mi jasné, jak můžou neustále žít v takovém sebeklamu, ale zřejmě je tato slepota provázána s celkovým jejich pohledem na svět.

Tajný Učitel řekl(a)...

Pí Ygrain a Karvaiová, stres je fajn. Miluji stres, například když mně chcípne auto s rodinou na dálnici. Nicméně, ani tak tyto situace aktivně nevyhledávám.

Vysvětlete své "život není peříčko" teorie výborným žákům, kteří test jednoduše nestihli a tak dostali za pět nebo za čtyři, byť v písemce a úz byli výborní. Ono se to mezi žáky roznese, že je to vlastně upocený závod, no a pak strach roste. Cermatí včelky a naši dobří elitáři pomnou pacičky a praví tak to má byť, tíseň je dobře. Schválně jim tam toho textu narvem co nejvíc. Vy pak s nadhledem pravíte že to je život. Není. Je to záměrně vytvořené promyšlené svinstvo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jasně, že je to svinstvo! Doba se ale mění tak překotně, že než by tu maturitu došmrdlali, už tu bude průmyslová revoluce s pořadím osm. A k čemu by pak mohla být maturita šmrdlalům, kteří na pár otázek ze základní školy potřebují půl kvartálu?
Pytlici doporučují zastáncům šmrdlalů, vytvářet pro šmrdlali dostatek zdrojů obživy. To je pomoc, jak se patří. Tlacháním někoho se šmrdlal nenají.

poste.restante řekl(a)...

Vysvětlete své "život není peříčko" teorie výborným žákům, kteří test jednoduše nestihli a tak dostali za pět nebo za čtyři, byť v písemce a úz byli výborní.
Kolik takových jste za svou dosavadní "praxi" viděl? Reálně a ne ve svých fantaziích.
Viděl jsem několik trojkařů či čtyřkařů, kteří DT nezvládli.
Viděl jsem několik trojkařů či čtyřkařů, kteří před maturitou zabrali a DT zvládli dobře.
Viděl jsem několik trojkařů či čtyřkařů, kteří před maturitou zabrali a u ústních překvapili.

Ale nikde v mém dosahu na úrovni okresu a částečně i kraje jsem neslyšel o jedničkáři, který by zvládnul na "1" ústní maturitu i písemnou práci a propadl v DT, nebo z něj dostali za "4".

Tajný Učitel řekl(a)...

PR, no vidíte a já jo. Každý rok několik. I ti z jiných škol, co je mám na doučování. Nejhorší je prý časová tíseň. Pak matoucí zadání. Nejsem zdaleka sám, kdo si toho všiml. Bylo i zde pár článků na to téma. Zeptejte se svých maturantů například a zejména na dtčj nebo dtma a dtaj/nj. Pokud k vám mají důvěru, rádi se vám svěří.

Eva Adamová řekl(a)...

A jste si opravdu jistý, že pokud studenti mají na vysvědčení dobré známky, že jsou to opravdu výborní studenti? Já si tím při současném poklesu nároků na studenty a narůstající benevolenci při známkování už i na gymnáziích vůbec nejsem jistá.

A kolikpak "výborných" studentů doučujete a co je proboha doučujete, jsou-li výborní?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nejhorší je prý časová tíseň.

Tíseň je tíseň. U pytliků na sídlišti dělali kuchař s číšníkem kus chodníku půl roku, a ještě to pak třikrát předělávali. Nejhorší je, když absolvent školy s maturitou umí prd, ale machruje ostošest, a ještě s tím leze mezi lidi.
Jsou lidé, a je jich čím dál víc, kteří s nemehly drží pospolu, a mají pro ně pochopení, protože se v jejich společnosti cítí dobře. Nevyčnívají, totiž.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Ještě že máme Mňágu a žďorp, ti to už v r. 1992 viděli jasně: https://www.youtube.com/watch?v=WDiinA3ql5o

Nicka Pytlik řekl(a)...

viděli jasně

Naprosto přesné vyjádření veškeré té beznaděje, která prýští z představy maturantů zcepenělých hrůzou z maturitních léček a z nedostatku času v té dnešní překotně měnící se době. Než s klacky pod nohama stihnou zmaturovat, profese, na kterou se v potu tváře připravovali a celé čtyři roky do krve dřeli, zanikne.

Josef Soukal řekl(a)...

Snad bychom si mohli ujasnit alespoň to, že když se někdo dopouští hrubých urážek a je za to dočasně vyloučen z diskuse, nejde o šikanu, ale o obranu základních hodnot.
Dále bychom si mohli ujasnit, že je možné se nechat poučit od kohokoli, kdo se dokáže k tématu vyjádřit smysluplně. To ovšem neznamená, že bychom neměli vyhledávat poučení spíše tam, kde setkávají lidé, kteří mají např. příslušné odborné vzdělání (i když ani to nemusí být zárukou před hloupostí). Školník si také může klidně vyslechnout mé názory na technické úpravy kabinetu, ale stejně to v drtivé většině případů skončí tak, že mi vysvětluje, v čem jsou mé představy laické.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici vítají poučování od kohokoli.
V dnešní překotně měnící se době není mnoho důvodů pro zasmání.

Jiří Lukáš řekl(a)...

J. Soukal: "Dále bychom si mohli ujasnit, že je možné se nechat poučit od kohokoli, kdo se dokáže k tématu vyjádřit smysluplně..."

Jestli Vám dobře rozumím, hlásíte se - velmi opatrně - ke zde vyslovené myšlence: "Nechat se poučit od KOHOKOLI je skvělá příležitost, jak se zamyslet nad tím, co dělám ne úplně dobře, nebo někdy i vyloženě špatně." Tak jenom aby Vás p. Kostečka nenapomenul, že jste někam klesl!


J. Soukal: "Snad bychom si mohli ujasnit alespoň to, že když se někdo dopouští hrubých urážek a je za to dočasně vyloučen z diskuse, nejde o šikanu, ale o obranu základních hodnot."

Moje poznámka "Asi to bude neodbytná potřeba a příjemný pocit... vylučovat z diskuze ty, kdo mě štvou" měla tři adresáty. Tím prvním byl J. Kostečka, o tom už tady byla řeč. Druhým jste Vy, pane Soukale, a o tom zde teď víc netřeba, stačí, že Vy víte, o co jde. Třetím je editor tohoto webu J. Wagner. Tomu jsem před nedlouhou dobou zaslal mail, na který nereagoval:
"Pane Wagnere, obracím se na Vás ve věci odstranění několika mých diskuzních příspěvků, kterého jste se dopustil jakožto editor webu pedagogicke.info. Po konzultaci (o které jste byl průběžně informován) se třemi diskutéry na Vašem webu, J. Kostečkou, J. Soukalem a Vl. Stanzelem, jsem dospěl k závěru, že Vaše „mazací“ zásahy jsou nekorektní (takto se vyslovili i dva z výše zmíněných pánů, názor třetího (J. Kostečky) je mi nejasný). Za sebe dodávám: Nejvíce Vám ve Vašem cenzorství vytýkám podlost. Vstoupíte do probíhající diskuze komentářem, v němž oponenta z něčeho obviníte. Následně mu pak smazáním jeho komentáře znemožníte, aby se hájil. Jiným vhodnějším slovem než právě slovem podlost se to snad ani pojmenovat nedá. Vyzývám Vás k nápravě, a to formou veřejné omluvy v podobě samostatného článku na stránkách pedagogicke.info."

Okomentovat