16.5.18

Ze sociálních sítí: Jestli se nemýlím, tak polovina maturantů, kteří si zatím dobrovolně vybrali matematiku, bude mít čtyřku nebo pětku

Ředitel gymnázia Jiří Růžička komentuje výsledky didaktických testů: "Už jsou známy výsledky didaktických testů společné části jednotných maturit. Nechci být posel špatných zpráv, ale z percentilu se dá usoudit, jaká je dosavadní úspěšnost letošních maturantů. Podle percentilu usuzuji, že 27 % maturantů napsalo test z matematiky na nedostatečnou! A dalších 23 % na dostatečnou."33 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Matematiku si zpravidla vybírají maturanti, kteří předpokládají, že v jakémkoli cizím jazyce by určitě dopadli hůř, než v té matematice. Českou vzdělanost může zachránit jen státní maturita z mediální výchovy a ještě lehčí z českého jazyka.

Veronika Valíková řekl(a)...

Kdepak, pytlici, to jen Cermat připravuje půdu pro prosazení dvouúrovňové maturity. Plní nějaké odkudsi zadání - pak bude říkat, že jen poslouchá vůli politiků. :) Méně kina a více fištrónu ani broukům neškodí.

Matikářům nezávidím, ale budou si to muset hlídat sami.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

České školství je v prohlubující se krizi, která má tři zásadní příčiny. Letité katastrofální podfinancování, oslabení právního postavení škol a učitelů a vnucené vnitřně rozporné cíle, jejichž souběžná realizace není proveditelná. Politici se místo řešení těchto zásadních problémů (kupříkladu formulováním vize vzdělávací politiky) věnují margináliím nebo reprodukci frází získaných od různých zájmových skupin. Při vší úctě k matematice jde v tomto kontextu zcela typicky právě o záležitost velmi okrajovou.

Eva Adamová řekl(a)...

A jak byste si paní Valíková, tu podle Vás připravovanou dvouúrovnovou maturitu z matematiky představovala? To jakože ta současná bude ta těžší varianta a ta lehčí bude na úrovni matematiky pátého ročníku základní školy? Já mám ale oprávněné obavy, že ani tu by ti čtyřkaři od vrchu až dolů ze základek, kteří jsou v současnosti přijímáni na maturitní obory a k maturitě je střední školy nechaly dojít jenom kvůli penězům, které na ně dostávají, nezvládli. Matikářům pravda není co závidět, ale češtinářům určitě také ne. Vždyt polovina maturantů není schopna napsat kloudnou větu ani po stránce gramatické ani po stránce stylistické. Váš problém je, že žijete v gymnaziální bublině a vůbec netušíte na jaké úrovni jsou "maturanti" na učnácích a na dálkovém studiu.

Veronika Valíková řekl(a)...

Já v té bublině vidím, jak se centrálně opravují slohy, paní Adamová. Vím, za co strhávají body studentům, kteří neudělali jedinou pravopisnou chybu. Respektive - nevím. A sleduji testy.

A slyším studenty hovořit o matematice. Senátor Růžička také žije v bublině, tu zprávu pustil on. Ale k matematice se budou muset vyjádřit matematici.

Pokud se tedy nebudou bát, že z nich uděláte pitomce.
Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud se tedy nebudou bát, že z nich uděláte pitomce.

Z člověka nelze udělat pitomce. To nedokáže ani člověk sám. Pokud se o někom řekne, že ze sebe dělá pitomce, pak to znamená právě a jen, že se dotyčný pokouší chovat jako pitomec. Sami pitomci se pak snaží o pravý opak.
Člověk buď pitomec je, a nebo není. Jestli, pak může být někdo za pitomce označen. Ale jen ten, kdo pitomcem ve skutečnosti není, a to někým, kdo pitomcem doopravdy je, neboť skutečný stav nerozpoznal, a nebo vědomě lhal. Jestliže je tedy pitomcem zván někdo, kdo pitomcem je, pak je to prosté konstatování faktu, a není se tedy čeho bát.
A i kdyby z někoho pitomce udělat šlo, není pytlikům zřejmé, z jakého důvodu by to měla právě paní Adamová dělat. Navíc vůči vyjadřujícím se matematikům. To fakt pytlici nepobírají. A to takovou měrou, že budou dnes uléhat na lože s myšlenkou, jestli oni sami nejsou těmi pitomci, jimž unikají souvislosti, které jsou u valíků nabíledni.

krtek řekl(a)...

Paní Valíková,

oni už matematici tady dávno diskutují. A distkutují i ve veřejném prostoru. I o výuce. Nevím, proč pan senátor a ředitel dává dohromady žáky s 4 a 5, když ostrá dělící čára vede mezi 4a 5. U nás poprvé od zavedení odmaturovali z matematiky všichni. Většinou za 4, ale našly se i dvě 2.
---
Dvouúrovňová maturita v podstatě vyžaduje buď - rozdělení podle oboru škol nebo podle budoucího studia, to znamená buď gymnaziální obory povinně vyšší úroveň (a vyšší i oproti dnešním zadáním) nebo kdo chce na vysokou školu, potřebuje podle oboru vyšší úroveň.
---
V každém případě současný test z matematiky, i když je z třetiny z učiva ZŠ, je spravedlivější a objektivnější než ústní zkouška, při které žák spočítá dva příklady z maximálně dvou oblastí nebo školní písemka z příkladů.

Josef Soukal řekl(a)...

Snažím se naslouchat vyjádření matematiků z různých typů škol a jako češtinář si z toho odnáším poznání, že jednak v matematické bublině panuje větší shoda než té češtinářské, jednak že na některých školách se čtyři roky věnují spíše základoškolské matematice (přičemž i z ní tu a tma něco vynechají).
Co se týče dvou úrovní, ing. Zíka je podle svých vyjádření nepodporuje. Existuje ovšem dobrovolná Matematika+.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Vím, za co strhávají body studentům, kteří neudělali jedinou pravopisnou chybu. Respektive - nevím." - tak to je pro mě zásadní sdělení, jen mu nejsem schopen porozumět. Víte, nebo nevíte?
"Plní nějaké odkudsi zadání - pak bude říkat, že jen poslouchá vůli politiků. :)" - že by v tom měli prsty ilumináti? Kdo jiný, když Centrum neřídí politici? Kdo stojí v temném pozadí Cermatu? Soros? NGO? Baťůžkáři?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

"Vím, za co strhávají body studentům, kteří neudělali jedinou pravopisnou chybu. Respektive - nevím."

Šlo by to nějak vysvětlit? Znamená to, že se strhávají body nějak nespravedlivě? Nebo s nějakým cílem? Dík.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pane Sotoláři, právě jsem po výronu nastoupila. Končím s diskusemi. Kritéria a bodování slohů jsem vysvětlovala celý loňský rok na blogu a na ČŠ. Odkazuji Vás tedy tam - v diskusích jste se i objevoval. Můj blog znáte - šuplík Škola a maturita.

Ředitel Zíka připustil, že se Cermat rozloučil s určitým počtem hodnotitelů, kteří loni neopracovali podle regulí. Třeba to bude letos lepší. On tvrdí, že to byla chyba lidského faktoru, já si myslím, že kritéria jsou poněkud nekorektní.

Loni jsme diskutovali o jedné práci, která byla prakticky bezchybná. Dívce poskočilo hodnocení z 20 bodů na 27.

Pěkný den všem. Teď na diskusi opravdu čas nemám.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Výrony jsou zapeklitá věc. O tom by pytlici mohli vyprávět.
Ze včeho nejhorší je samovolný výron myšlenek.

Ygrain řekl(a)...

"Vím, za co strhávají body studentům, kteří neudělali jedinou pravopisnou chybu. Respektive - nevím."

To je tedy demagogie jak vyšitá. Pravopisně správná práce =/= slohově správná práce. Frajerů, kteří švitoří plynně englicky, a tudíž proč by se obtěžovali poslouchat, jaké jsou náležitosti formálního dopisu, dělali odstavce nebo se zabývali takovou podružností jako jsou body zadání, už jsem viděla dost, a jejich gramaticky téměř bezchybné práce běžně hodnotím jako nedostatečné.

U loňských diskusí o slozích jsem byla, a jakkoli byly podhodnocené, stoprocentní rozhodně nebyly.

Ygrain řekl(a)...

...podružností, jako ...

Veronika Valíková řekl(a)...

Důležité je, že jim body byly dodatečně navýšeny. A odvolala se jen malá část studentů. 27 není stoprocentní výkon, ale stále je to jednička, Ygrain. 20 je trojka.

Tento článek se ovšem týká matematiky, přenechejme diskusi matematikům. Slohy budou jindy a jinde. Pěkný den.

Nicka Pytlik řekl(a)...

přenechejme diskusi matematikům

A informatici zase ostrouhají. To bylo pořád, informační a komunikační technologie jako maturitní volba! A kde nic, tu nic. A přitom, bez povinné maturitní zkoušky z informatiky se dnes, v té překotně měnící se době, kdy hromada čipů má státní občanství, nepohneme ani o píď, natož pak dvě... nebo dokonce tři.
Ještě, že pytlici jsou předurčeni k tomu, aby se vyjadřovali k kdečemu a za jakýchkoli okolností.

Ygrain řekl(a)...

"Důležité je, že jim body byly dodatečně navýšeny. A odvolala se jen malá část studentů. 27 není stoprocentní výkon, ale stále je to jednička, Ygrain. 20 je trojka."

Paní Valíková... důležité je, že i po přehodnocení byla práce stále ještě penalizována, tedy navzdory pravopisné správnosti měla nějaké slohové nedostatky. Tyto nedostatky byly menší, než se zdály prvnímu hodnotiteli, ale existovaly, a shodli se na nich všichni, kdo tehdy slohovku na ČŠ rozebírali, tak neříkejte, že nevíte, za co se body strhávaly.

BTW, kdyby se přehodnocovaly úplně všechny práce, také by někdo mohl skončit s nižším počtem bodů, protože první hodnotitel byl příliš mírný. I to se stává.

Veronika Valíková řekl(a)...

Ygrain, prosím, nepřekrucujte to, co jsem napsala. Děkuji.

Ygrain řekl(a)...

No, vzhledem k tomu, jak obtížné bývá někdy dešifrovat, co jste vlastně měla na mysli, a když se vás na to ptají i ostatní, tak se z diskuse odpoklonkujete...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ano, ano. Už se o té kauze 20 - 27 mluvilo. Jen by mě zajímalo, zda by při školním hodnocení byly podobné nesrovnalosti vyloučené.

Veronika Valíková řekl(a)...

http://www.ceskaskola.cz/2017/06/maturitni-slohy-vera-vypravovani-s.html

Nicka Pytlik řekl(a)...

www.ceskaskola.cz

To je, jako když se přijde s pozvánkou na vepřové hody mezi vegetariány.

Veronika Valíková řekl(a)...

Milí pytlici, důležitý je obsah článku. To vás v kině neučili?

Josef Soukal řekl(a)...

Při jiném než centrálním hodnocení stížnost na hodnocení nemá smysl, protože neexistuje-li žádná sjednocená výchozí úroveň, je možné odůvodnit hodnocení čistě vlastním názorem (popř. konzultovaným s kolegy).

Eva Adamová řekl(a)...

"Pokud se tedy nebudou bát, že z nich uděláte pitomce."

Pan valíková, tento Váš výrok mi v kontextu Vaší arogantní poznámky vůči pytlíkům připadá hodně ale opravdu hodně pitomý.

Veronika Valíková řekl(a)...

Myslím, že si s pytliky nemáme co vyčítat (KVO KVO). Oni snad naštěstí četli Ferdu Mravence a vědí, kde se narodili a vyrostli :)

Nicka Pytlik řekl(a)...

KVO KVO

Jo takhle! To pytliky nenapadlo... jakože srdeční záležitost.
To už je ale doopravdy mistrovství, psát mezi řádky nevěda o tom zhola.
Rostou nám ti pytlici, rostou. Ještě tak pět šest let a pustí se do vlastního blobu. Pytlici blobeři? Vyloženě skvost.

krtek řekl(a)...

Paní Valíková neví, že ČŠ se pro některé z nás stala "terra ignora" (náhrada r za t je čistě záměrná). Tudíž ten příměr o vepřových hodech nemohla správně vyhodnotit.
---
ad maturita z informatiky - my jsme se jako škola nachystali v době přípravy ŠVP na povinně volitelný výběr dle zákona a máme hromadu hodin ZSV. Taky - skoro - na nic. Ale na rozdíl od jiných půlíme v 1.-3. ročníku jednu hodinu matematiky při dotaci 12 hodin.

Nicka Pytlik řekl(a)...

náhrada r za t je čistě záměrná

'tetta ignota' = vemeno nevědomé... Tak to sedí, pane krtku.

Eva Adamová řekl(a)...

"Myslím, že si s pytliky nemáme co vyčítat"

S Pytliky si vyčítejte nebo nevyčítete, jak je Vám libo a co je Vám libo, ale ten výrok, že dělám z někoho pitomce směřoval ke mně. A jen tak mimochodem, nějak jste mi opomněla zodpovědět na otázku, jak si představujete tu dvojúrovňovou maturitu z matematiky. Ne, že bych tedy čekala nějakou relevantní odpověď, ale když už se chcete vyjadřovat i k maturitě z matematiky a k tomu jestli to mají matikáři snadně nebo nesnadné, tak prosím, dávám Vám příležitost k rozvinutí Vašich vizí.

Veronika Valíková řekl(a)...

Češtinářům jsem poskytla informace skrze rok starý článek. O matematice diskutovat nebudu - vůbec jí nerozumím. Dobrou.

mirek vaněk řekl(a)...

Já nevidím problém v tom, kolik procent udělalo a kolik ne. Já vidím problém ve srovnávacím záměru maturitních testů.
Pokud testy ověřují nějakou dovednost, tak se může stát, že ji umí všichni nebo taky nikdo. Pokud napíšu písemku na rovnice a všichni mají 4 nebo 5, tak to znamená, že to neumí. Pokud mají všichni 1 nebo 2 pak to všichni umí. Pokud tam mám celé spektrum, tak to někteří umí a jiní ne. To je všechno. Proč to umí nebo neumí je jiná otázka. A vyžaduje jiný způsob zjišťování.
Dvouúrovňová maturita je úplný nesmysl. Bude to stát víc peněz a bude ještě větší šance k chybám. Napřed se musí ministerstvo rozhodnout, co je vlastně maturita. Zatím si to každý vykládá po svém. Někdo ji chce jako završení gymnaziálního(všeobecného) vzdělávní, někdo ji chce jako přijímačky na VŠ, a někdo jako záruku minimální intelektuální úrovně středoškoláka. Všichni by chtěli, aby pokrývala všechny tyto funkce. A je z toho Kocourkov.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Současná koncepce maturit je vyloženě požehnáním. Kolik jen už odpadlo vyučovacích hodin. Takové pozvolné směřování k prázdninám. Jupííí!

Okomentovat