18.5.18

Ze sociálních sítí: Gymnazisté propadají ve 4 %, průmky v 20 %, ostatní 50-60 %...

Sam Krnov na sociální síti komentuje spor mezi ředitelem gymnázia Jiřím Růžičkou a ředitelem CERMAT Jiřím Zíkou: "Cermat má do slibovaného pondělka čas udělat pomocí grafů a statistik něco, kdy se budou snažit dokázat veřejnosti, že je to srovnatelné s předchozími roky. Mají obrovské databáze dat a budou kouzlit,  tom vůbec nepochybuji. Ale u toho percentilu nemají šanci - buď ho špatně spočetli a rozeslali všem studentům nebo má pan Růžička pravdu. 32 % (což je za 5) má percentil 27,5 - dívám se na protokol podepsaný panem Zíkou."

Ono jde o to, že jak ta skupina maturantů z matematiky je oborově nehomogenně zastoupena, tak jen změna zastoupení oborů silně mává s celkovým výsledkem. Gymnazisté propadají ve 4 %, průmky v 20 %, ostatní 50-60 %.

Loni došlo k zlepšení počtu propadlých. Přitom ve všech oborech došlo k zhoršení počtu propadlých (včetně gymplů). Ke "zlepšení" došlo jen tak, že v množině maturantů z matiky bylo větší zastoupení gymnázistů.

Nyní došlo celostátně k zhoršení, ale ke zhoršení po oborech nemuselo dojít, stačí, aby bylo jen menší zastoupení gymnázistů v množině maturantů (což nikdo nyní neví krom Cermatu, má informační výhodu).

S tím bude Cermat argumentovat, na to si klidně vsadím.


2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Nezmaturovaných přibývá a někteří se tomu stále diví. Jenže kromě toho, že studenti na to čím dál tím víc dlabou, má podstaný vliv i další věc. V letošním roce maturuje vůbec nejslabší populační ročník od roku 1981, a to studenti narození v roce 1999. V roce 1981 byl počet narozených 145 000, ještě v roce 1993 120 000, a ve zminovaném roce 1999 pouze 87 000. No a protože ani předchozí tři roky nebyly nic moc, dostal se na maturitní obor na vyhladovělých středních školách doslova a do písmene každý a bohužel i větší počet těch, kteří ke složení maturity vůbec nemají předpoklady.

mirek vaněk řekl(a)...

Opět zdůrazňuji, že průšvih je nejasnost, co má být maturita. Dnes je brána jako přijímačky na VŠ - tedy cílem má být seřadit žáky podle kvality od nejlepšího po nejhoršího. Tomu odpovídá posílení diskriminační schopnosti testu časovým limitem. Což vyhovuje gymnáziím a vysokým školám. Protože gymply připravují žáky na studium na VŠ. Je to ale blbost pro odborné školy, které připravují žáky především pro praxi. Tam musí být také kvalita, ale nejde o soutěžení s gymnázii. Je to trochu jiná matematika. Ale základy by měly být stejné a jejich zvládnutí by se mělo testovat. Ověřovat, že absolventi něco umí.

Má smysl mluvit o tom, že někteří žáci nemají k složení maturity předpoklady, když na maturitních oborech je 76% populačního ročníku?
Problém je se samou maturitou. Cermat je až sekundární!

Okomentovat