2.5.18

Zdeněk Sotolář: Cermat šlápl vedle, ale podstata je jinde: Testokracie je na postupu

Cermat si zbytečně naběhl chybou se čtyřmi hláskami, je však pošetilé, aby veškerá pozornost a kritika směřovala jen tímto jedním směrem. Cermat je totiž pouhá podmnožinka vítězného tažení testokratů. Testy se už rozlezají všude.


Cesta na vysoké školy, alespoň tam, kde je převis studentů, vede samozřejmě přes testy. Značnou část už dávno ovládl soukromý byznys sciofertu. Vysokým školám se snadno vyřeší převis, o skutečný výběr studentů nikomu nejde. Marně pak vysoké školy brečí nad nedostudovaností a přelétáním z oboru na obor. Eduinský Feřtek mluví o tisícových nákladech žáků za přípravu na přijímačky na střední školy, ale o nákladech na sciotestování, které sociálně diferencuje uchazeče, se vždy kamarádsky mlčelo.

Ale pod taktovkou testokratů byly už před lety připravovány standardy k RVP.ZV a dnes hrozí, že právě k testování budou směřovat i revidované RVP. Znalostní testy za evropské stamiliony vyrobila Česká školní inspekce, opět se mluví se o plošném testování na základních školách. Testy ovládly státní maturitu, která pod praporem objektivity odstřelí i ty, kteří mají o obor skutečný zájem. A kdo se proti testům ohradí, je ihned napaden, že se bojí kontroly. A nad tím vším bdí testokracie mezinárodní - PISA.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

4 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

S částí blogu souhlasím, ale:
Odmítat testování an bloc je podle mne nemoudré, stejně jako opaěčná krajnost.
A téhle větě nerozumím: Testy ovládly státní maturitu, která pod praporem objektivity odstřelí i ty, kteří mají o obor skutečný zájem.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Myslím na odborné školy, konkrétně na jednu zdravotní sestru, kterou vloni odstřelil nějaký ten bodík z angličtiny (moje bývalá žákyně). Máme data, kolik bylo podobných? Já teď bohužel vídám spoustu zdravotních sester: ani s jednou jsem nemluvil anglicky, ani s jednou jsem nemluvil o figurách a tropech.

Ygrain řekl(a)...

Pane Sotoláři, já na odborné škole učím, a zatím jediný student, který na první pokus neprošel, se odstřelil sám kvůli tomu, že ho nenapadlo otočit list a přepsat poslední cvičení. Byl to student velmi slabý. Všichni ostatní jemu podobní, dokonce i o fous slabší, prošli. Žáci, kteří procházejí s devadesátiprocentní úspěšností, nejsou nijak vzácným jevem. V testu jsou čtyři cvičení na porozumění textu a jedno na gramatiku/slovní zásobu (15 bodů z 45, výběr A, B, C) a hodnotí se dohromady s poslechem. Pokud se žák čtyři roky učil (a učitel nedával čtyřky z milosti), pak je napsání testu plně v jeho silách.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Zajímal by mě u neúspěšných maturantů poměr mezi neúspěchem z odborných předmětů a nespěchem z předmětů SM.

Okomentovat