25.5.18

V Česku vznikla první základna sebeřízeného vzdělávání – máme SvobodUm!

Iniciativa SvobodaUčení.cz, propagující respekt k dětem a vzdělávání řízené dětmi samotnými, spouští v České republice první základnu sebeřízeného vzdělávání svého druhu. SvobodUm se při svém formování inspiroval modely jako je britská Summerhill School nebo hřiště pro sebeřízenou hru The Land. Fungovat začal pro děti i ostatní zájemce všech věkových kategorií 12. května 2018.

DOBROVOLNÁ VZDĚLÁVACÍ LABORATOŘ

SvobodUm vznikl v obci Jindřichovice pod Smrkem jako první vzdělávací a volnočasová laboratoř pro jednorázové i dlouhodobější akce příznivců sebeřízeného vzdělávání, resp. unschoolingu. Ten je založen na přesvědčení, že nejefektivněji dítě vstřebává informace ve chvíli, kdy je na to samo připraveno a o danou věc projeví zájem. Iniciativa SvobodaUčení.cz dlouhodobě usiluje o zavedení sebeřízeného vzdělávání jako legální alternativy k současnému systému povinné školní docházky.

Zázemí bude rovněž k dispozici pro přednášky, kurzy, pobyty, školy v přírodě, rodinné dovolené a setkávání všech příznivců vzdělávání, dobrovolnosti a respektu k ostatním lidem bez ohledu na věk, vzdělání, orientaci, či vyznání. „Do budoucna budeme usilovat o vytvoření plnohodnotného a soběstačného prostředí, které má potenciál komplexně naplňovat vzdělávací potřeby dětí i dospělých a nikoli být jen doplňkem školského systému. Hlavní odlišností je atmosféra a podtext, ve kterém se vše odehrává,“ říká Anna Třešňáková, iniciátorka projektu SvobodUm.

VZDĚLÁVÁNÍ, SPORTY I BLBNUTÍ

Činnosti ve Svobodomě jsou dobrovolné a osvobozené od nevyžádaného hodnocení. Obsah, čas i způsob učení je určován samotnými dětmi, kterým jsou vždy na blízku respektující dospělí. „Návštěvníci Svobodomu se mohou věnovat libovolným aktivitám, ať už individuálně, či v kolektivu. Může to být vzájemné vzdělávání, diskuze, lekce jógy, procházky, práce, hry, bojovky, povídání, vaření, blbnutí, sporty, zpěvy, tance, ohně, i nicnedělání. Principem je svobodná volba každého jedince a absence učebního tlaku, ať už bude mít chuť se věnovat čemukoli,“ vysvětluje samotný koncept Třešňáková z iniciativy SvobodaUčení.cz.

CESTOU SVOBODOMU

Dva roky a více než dvacet lokalit stálo členy iniciativy najít vhodné místo a zázemí. S ohledem na potenciál budoucího rozvoje, technický stav i uspořádání nemovitosti, nakonec SvobodUm vyrostl nedaleko polských hranic, 130 kilometrů od Prahy na okraji obce Jindřichovice pod Smrkem. Ke stavbě o celkové kapacitě až padesát osob je připojeno také 2,1 hektaru zatravněných ploch, které skýtají široké možnosti využití.

Činnost Svobodomu je financována z darů soukromých dárců, příspěvků dlouhodobých podporovatelů, plateb za pobyty a dalších poskytnutých služeb. SvobodUm je finančně nezávislý na státních dotacích a grantech.

Chcete se do Svobodomu přijet podívat? Není nic jednoduššího! Přihlašte se na letní pobyt se Svobodou učení, nebo napište Michalu Kandlerovi.

4 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Můžeme diskutovat o tom, zda má každý právo svobodně umřít pod mostem. Ale myslím, že svobodně zkazit život dětem je trochu mimo diskuzi. Pokud jsou v dnešní společnosti děti majetkem rodičů(byť hloupých), težko tomu někdo zabrání. Bylo by ale vhodné sledovat výsledky tohoto experimentu a v případě neúspěchu zabraňovat dalším škodám. V případě úspěchu se inspirovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Taková maturita z 'blbnutí', ta by se pytlikům tuze líbila.
Ale jinak celkem nic nového pod sluncem. Do Hopsária s vnoučaty čas od času zajet se patří. A 'nicnedělání' by mnozí naši žáci mohli školit zfleku.

Eva Adamová řekl(a)...

Ta škola je zapsána do školského rejstříku? Silně o tom pochybuji. Takže se nejedná zase o nic jiného než komunitní školu postavenou na bázi domácího vzdělávání a takových už existují po republice desítky.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Takže budou chodit na přezkoušení? Možná by mohla dohlédnout ČŠI. Kdyby nebyla zrušena.

Okomentovat