18.5.18

Pavel Kasík: Učte děti programovat, radí expertka. Umělá inteligence je překvapivě stará

Strojové učení pomáhá s překladem textu, rozpoznáváním řeči nebo vyhledáváním obrázků. Máme se bát umělé inteligence, která za pár let překoná inteligenci lidskou? Podle výzkumnice Anny Ukhanové ze společnosti Google mají lidé o umělé inteligenci zkreslené představy. Zeptali jsme se, jak se na svět plný „AI“ připravit.
Z článku v Technet.cz vybíráme:

Pojďme se podívat na jiný aspekt umělé inteligence – aspekt společenský a pedagogický. Co by měli rodiče svým dětem říct o světě, ve kterém jsou algoritmy rozhodující na základě hluboké analýzy dat všudypřítomné? Stejně jako pro moje prarodiče je nesrozumitelné, jak funguje internetový vyhledávač, bude pro moji generaci složité pochopit, jak neviditelné algoritmy ovlivňují náš život?
Rozumím vám. Technologie se mění velmi rychle. Moje babička se narodila v roce 1918. Zažila většinu 20. století. Když se narodila, neexistovala v Rusku letadla, a za svůj život postupně sledovala, jak se tato technologie každé desetiletí zlepšuje a mění lidské životy. Jak je to vůbec možné, že tenhle člověk byl před třemi hodinami v Moskvě a teď je v Praze? To, co nám připadá samozřejmé, je pro předchozí generaci jako zázrak.

Rozhodně bych rodičům doporučila, aby svoje děti naučili základy informatiky a programování. Jak dítě vyrůstá, rodiče mu představí nová zařízení, třeba chytrý telefon. Je důležité, že jim ten přístroj nejenom dáte do ruky, ale ukážete jim, jak funguje, proč tak funguje, co umí a co neumí. Dítě by mělo být zvědavé, proč věci fungují, jak fungují.

Rozhodně potřebujeme více dívek a chlapců v oblasti programování, ale i dalších přírodních vědách. Je úžasné nadchnout dítě už na začátku. Já osobně vděčím svému otci a svému bratrovi za to, že mě odmalička trpělivě vysvětlovali všechno, co dělají. Můj otec byl elektroinženýr a vždycky mi jasně řekl, co dělá a proč. Díky tomu jsem nikdy neměla pocit, že technologie jsou nějak neproniknutelné, že by to bylo něco, kde nemám šanci. Když jsem se pak rozhodovala, zda jít na technickou univerzitu, nemusela jsem pochybovat o tom, zda bych to zvládla.

2 komentáře:

poste.restante řekl(a)...

Řekl bych, že umělá inteligence bude nakonec ta jediná, která nám zbyde.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Umělá inteligence je teprve na začátku

Umělá inteligence je před začátkem. Všechno jsou to jen více či méně úspěšné modely inteligence. Uměle vytvořená inteligence začne být skutečná, až se bude chovat jako nevyzpytatelný pitomec.

Učte děti programovat

Pytliky fascinuje, jak jsou všichni posedlí rozjímáním o překotnosti dnešní doby. Ono to bylo někdy nějak jinak? Zázrak tříhodinového přesunu z Moskvy do Prahy byl kdysi třicetihodinovým zázrakem, před tím třídenním zázrakem, ještě dřív třítýdenním, a úplně na začátku záležitostí tří měsíců. Zajímavé to začne být až od tří minut, aby to pokračovalo jako třívteřinová nuda.
Spíš než nutně programování by se pytlici přidrželi kultivace tvořivého myšlení a podněcování fantazie. Algoritmizace všedního dne. Fištron je to, čeho se lidem přestalo dostávat. Tupá a povrchní nanicovatost se rozprostírá vůkol. Experti odříkávají nadrcená moudra, aniž by kdy dohlédli k jejich podstatě. Melou a melou. Kafemlejnek hadra.

Okomentovat