4.5.18

Tereza Steidlová: Duben 2018

Ze sbírky textů "…co se nám tu za ten týden zase urodilo" s podtitulem "Týden za týdnem, pracovním školoběhem!" vybíráme aktuální.

Zápisy do prvních tříd.
72 přijatých prvňáčků. Tři třídy po 25. Ale to přibyde.

Přijímací zkoušky deváťáků.
Čeština lehčí, matika těžká v obou kolech, prý. Nervy, strach a vypětí a nakonec stejně zase vezmou všechny, i ty dvanácté pod čarou, anebo v září bez přijímaček ty, co: "Jé, my jsme si to rozmysleli a chceme sem k vám!"

Závěr KMD. Pro příští školní rok přihlášeno přes 100 dětí. Už má v Rakovníku nějaký dopravce dvoupatrák pro 70 osob? :)

První info k organizaci příštího školního roku.
𝙱ylo oznámeno přidělení třídnictví na prvním stupni: třída a jméno.
Třídní učitelka současných třetáčků po roce usilovné práce nahrazena pro příští rok jinou učitelkou.
Bude u nás dál učit bez třídnictví nebo odchází?

V jedné z budoucích třetích tříd jmenována třídní učitelkou družinářka.
To, že angličtinu učí každý, kdo jí měl pár let na základce, to už je o zvyk, ale první stupeň?! Třetí třída, základy češtiny, matiky bez didaktiky?

Ano, je to rozhodnutí vedení školy.
Ano, vedení školy musí dělat rozhodnutí a ne všem se musí líbit.
Ano, vedení školy nemusí svá rozhodnutí zdůvodňovat.
Ale některá by rozhodně mělo!
Minimálně proto, aby zabránilo dohadům, klepům a rozhořčením, které z takových překvapivých a těžko pochopitelných rozhodnutích vznikají, a které pak prohlubují již tak špatné vztahy mezi námi kolegy.

Proč neříct, že družinářka při zaměstnání studuje a v září již bude mít potřebnou (právní) kvalifikaci?
Ok.
Jak ale vysvětlit, proč hned začíná i s třídnictvím??
Proč neříct, že vzhledem k počtu tříd bude jeden učitel navíc a vedení pro něj prostě nemá úvazek?
Ok.
Jak ale bylo vybráno, kdo má odejít??

A co rodiče a děti? Jsou s paní učitelkou velmi spokojeni a najednou jim paní učitelku vymění za jinou? Znají slečnu jako vychovatelku a najednou má jejich děti učit?
Mají právo na vysvětlení?

A co my "podřízení"? Měli bychom vyžadovat vysvětlení zásadních rozhodnutích?

Malá analogie školy a výrobní linky.
Na lince by všichni měli pracovat tak, aby na konci byly krabice, splňující zakázku.
První v řadě dává na pás prázdné krabice, ale každou druhou dá dnem vzhůru. Tím komplikuje práci těm, co do ní mají dát láhev a pytlík. Někdo ji stihne jenom otočit, ale už do ní nic nedá, někdo dá jenom láhev, někdo jenom pytlík, někomu jich při otáčení spousta spadne, někdo to bude ignorovat a klidně bude dávat láhev i pytlík na otočené dno, a někdo to bude dokonce obhajovat - přeci když k němu ta krabice takhle přijela, tak to asi tak má být…
Co s tím?
Měli by to s tím prvním probrat. Zeptat se, proč dává některé dnem vzhůru, a když by žádný rozumný důvod neměl, tak po něm chtít, aby to nedělal. A pokud by to nepomohlo, tak na první místo posadit někoho jiného.

My ve škole jsme také u jednoho pásu. Práci nás všech ovlivňují rozhodnutí našich vedoucích pracovníků a vzdělání dětí je "produktem naší výrobní linky".
Špatná rozhodnutí - krabice dnem vzhůru - ovlivňují efektivitu naší pedagogické činnosti.

Jsou informace, které bychom měli vyžadovat. Jsou skutečnosti, které bychom měli vědět, abychom si mohli udělat vlastní názor a netvrdili, že krabice dnem vzhůru se dá také naplnit.

Co když o třídnictví na prvním stupni žádá už dva roky dávno kvalifikovaná učitelka s víc než desetiletou praxí a je jí odmítáno! s argumentem, že její dítě je často nemocné?!! A tak dostává drobky, zbytky hodin a plný úvazek je jí jenom slibován.
A nekvalifikovaná, co dostala na základě něčeho nebo ničeho přednost, má začít sbírat zkušenosti v plném nasazení, a přitom klidně prohlásí, že třídu do pětky třeba ani nedovede, protože půjde na mateřskou?!

Co dělala odejitá paní učitelka špatně a dělala vůbec něco špatně?
Bezdětná učitelka (žádné absence na paragrafy) s téměř dvacetilou praxí na prvním stupni různých typů škol (městské, pražské, vesnické, malé, velké, alternativní), která svou prací evidentně žije a zvládá třídu s několika integrovanými dětmi a několika dětmi s plánem pedag. podpory. Autorka učebnic pro první stupeň. Kantorka, která byla poslední inspekcí ohodnocena velmi kladně.
Proč se takového kantora chce vedení zbavit?

Jsou rozhodnutí, která by se měla zdůvodňovat.
Jsou lidé, kteří si zaslouží vysvětlení.
Všichni bychom měli vyžadovat a uplatňovat otevřenost.


Tereza st.
… co se nám tu za ten týden zase urodilo

1 komentář:

Vít Tomis řekl(a)...

Autorku chapu. Komunikace mezi vedenim skoly a kantory je velice dulezita. Ale na prikladu z me skoly vim, ze to je treba videt z obou stran. Loni kolegyne odchazela do predcasneho duchodu ze zdravotnich duvodu. Trvala na tom, ze duvod odchodu nesmi byt sdelen verejne. Ostatni kolegove zase chteli vedet sve uvazky drive nez v pripravnem tydnu. Co mohl udelat reditel? Sdelil nove tridni v cervnu - a "baby" obojiho pohlavi hned zacaly s komentari, ze se bezduvodne meni tridni atd. atd. Nektere veci proste reditel adelit nemuze prave kvuli pristupu clenu pedagogickeho sboru. - neni to jediny pripad, ale nema cenu se rozepisovat jeste vice...

Okomentovat