14.5.18

Štrunc!: Jsme impotentní, strany jsou plné parazitů, učitelé by měli říct dost a vyjít do ulic, říká Kartous

Skutečné problémy Česka? Ty prý nikdo neřeší. Mediální analytik a šéf komunikace vzdělávací společnosti EDUin Bohumil Kartous upozorňuje na podle něj totální podfinancování vzdělávacího systému a katastrofální úroveň infrastruktury. Politici přitom prý řeší malichernosti, jako je třeba i kauza novičok. Průměrný politik se podle něj chce hlavně seberealizovat, parazité jsou prý ve všech stranách. Čistým příkladem je dle názoru Kartouse Tomio Okamura. Vyzývá k tomu, aby učitelé a ředitelé řekli dost. Sympatické by přitom prý bylo, kdyby kvůli kvalitě českých škol přivedli na Václavské náměstí sto tisíc lidí. V čem jsou čeští politici impotentní? Proč volíme parazity? A bude někdy české školství skutečně kvalitní?

24 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici v úplně jasných barvách vidí, jak odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří na barikádě v Karmelitské velí šíkům bojechtivých učitelů, bodáky masadit a na ztéééč, za vyšší vzdělanost národááá!
Ale s tou impotencí je to až drasticky skromné vyjádření. Pytlici doposud v přírodě nezaznamenali něco tak potentního, jako jsou experti. Snad jen ty houby, které se roumnožují prostřednictvím spor. Stačí jen počkat odkud vítr vane, a pak se intenzivně zatřást. Vždycky z nich něco revolučního vypadne.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A co parazité z neziskovek? Těm neřekneme dost?

mirek vaněk řekl(a)...

A vítr mění směr?

P. Vršecký řekl(a)...

To jako že Kartous by měl jít do...práce?!:-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Zatímco lékaři provedli nátlakovou akci za své platy (zcela pochopitelně), my budeme demonstrovat za lepší školství. Učitelé by měli říct dost všem expertům.

Veronika Valíková řekl(a)...

Ano. Včetně těch z Cermatu :)

Eva Adamová řekl(a)...

Vy ten Cermat nacpete úplně všude, bohužel i tam, kde vůbec nepatří. Vám se o něm fakt musí každou noc zdát děsivé sny.

Veronika Valíková řekl(a)...

Sny mívám sladké. Realita je děsivá. Včetně titulku u tohoto videa. V Cermatu experti nejsou?

Eva Adamová řekl(a)...

Experům a všeználkům druhu Feřtek, Kartouz, Šteffl a Botlík nesahají cermatí experti ani po kotníky.

Veronika Valíková řekl(a)...

Protože jsou zabořeni v anonymitě. Ale jistě jsou to také experti, když reformují české školství a směrují výuku v několika předmětech.

Pouze naznačuji, že by se experti 1 i experti 2 měli více bavit s učiteli... Snad se mnou bude výjimečně souhlasit i pan Sotolář.

Na pytliky už nesázím. Oni jsou taky experti - svého druhu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jsou taky experti - svého druhu

Pytlici si nejsou jisti, jestli to interpretují správně, ale expert je prý odborník z jiného města. V duchu toho sdělení jsou pytlici experti z jiné dimenze. Už dávno nepatří do tohoto světa. Světa pitomců a hulvátů všeho druhu.

poste.restante řekl(a)...

Začínám mít neblahé tušení, že kolegyně Valíková je expertkou na to, jak zamontovat svou averzi vůči CERMATu a SM do libovolné diskuse.

Bohužel jí unikl ten nejpodstatnější rozdíl.
Cermatovské experty si platíme na základě svrchovaného rozhodnutí zvolených zástupců v Parlamentu a plní jen taková zadání, která dostanou.
Možná někdy špatně a pak si zaslouží naši kritiku.

EDUINovští a jiní podobní experti provozují svou činnost bez toho, že by o ni převážná část veřejnosti, a tím méně té pedagogické, vůbec stála a poptávala ji.
Zdroje pro své působení pak získávají jednak ze soukromých prostředků, což je v pořádku, ale částečně také z veřejných prostředků, aniž by se na to volených zástupců někdo ptal.
Jejich kritika je pak interpretována jako útok na občanskou společnost.

Čímž neříkám, že na to vše nemají právo. Jen vyjasňuji rozdíly.
:-)

Veronika Valíková řekl(a)...

Pro PR:
K tomu placení expertů - vím, že tu zase půjde o fondy:
1. Už se psalo o tom, že rozjezd maturity byl placen z fondů EU. Jak je to dnes, přesně nevíme - ale něco z mých daní na ně asi půjde. A možná i něco z fondů.
2. Experti EDUinu jsou hrazeni z dalších nejasných fondů (soukromé prostředky + veřejné prostředky, tedy i daně).

Jediný rozdíl je tedy v tom, že jedny experty si objednal parlament a druzí jsou samozvaní?

Proti těm samozvaným, částečně hrazeným ze soukroma, demonstrovat nemusím - je to ztráta času. Mohu pouze pozdvihnout obočí a myslet si své. Jeden 17. listopad mi celkem stačil.

Ale jako volička ODS mohu demonstrovat proti těm expertům, které prosadili především poslanci ČSSD, již jsem nikdy nevolila a volit nebudu. A mohu jasně a zřetelně říkat, že školská politika ČSSD je odporně levicová a vede nás k průměru.

Pěknou noc, PR.


Nicka Pytlik řekl(a)...

provozují svou činnost bez toho, že by o ni převážná část veřejnosti, a tím méně té pedagogické, vůbec stála a poptávala ji

Pytlici by řekli, že nezanedbatelná část veřejnosti o takovou činnost stojí a poptává ji. Jinak by ti odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří nedostávali tolik prostoru ve sdělovacích prostředcích. Je to jako s tou výměnou manželek a dalšími povedenými reality šou od Barrandova až po Hory Kavčí. Kdyby nebyla nadějná sledovanost, ani zakopaný pudl by neštěkl. A o to je to horší. Když zpitomí lid, společnost se rozvalí. Plný břich a prázdná hlava, toť zhouba vzdělanosti.

poste.restante řekl(a)...

Aha.
Takže teď do toho budeme montovat ještě politiku a voličské preference diskutérů?
Nu, každému podle jeho gusta.

Každopádně bych řekl, že ODS měla dostatek příležitostí tu "odporně levicovou politiku" ve školství změnit.
Ale nevšiml jsem si, že by za jejího působení v oblasti školství prestiž nebo svoboda učitelské profese nějak výrazně stouply. O platech, či výdajích na školství ani nemluvě.
Pokud by nás ale levicová politika vedla jen k průměru, pak by to bylo celkem fajn oproti tomu, když nás pravicové koncepty o působení tržních sil ve školství stáhly dolů.

Nezlobte se, kolegyně, ale mně je tato úroveň diskuse poněkud eklhaft.
Pokud v ní chcete pokračovat, tak nadále beze mne.


Pěknou noc

poste.restante řekl(a)...

Jinak by ti odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří nedostávali tolik prostoru ve sdělovacích prostředcích.
Ono je to pochopitelní u toho Barrandova či Novy.
Odjakživa se prodávalo více bulváru, nežli literárních novin.

Ale televizi veřejné služby si platíme proto, aby plnila vzdělávací a informační funkci. A tady bych si dovolil hodně diskutovat o tom, zda ji ČT opravdu plní, pokud jde o informování veřejnosti o problematice školství.

Veronika Valíková řekl(a)...

Milý PR,

politika se do školství montuje už dlouho. Ze všech stran. I oba školské servery, Pedagogické info a Česká škola, vykazují jisté známky politických sympatií svých editorů.

Pravicové koncepty nás nestáhly dolů. V devadesátkách vzniklo mnoho nových škol, učitelé sami hledali metody, jak učit ve svobodné zemi.

Pak přišlo sociální inženýrství, střídání směrů po dvou letech, svazování, stále nové a nové zásahy svrchu. ČSSD se na těchto radostech výrazně podílela.

Státní maturita v současném pojetí k těmto svazujícím projektům patří stejně jako přebujelé RVP a ŠVP, které mnozí ředitelé používají jako klacek, plošná a nepřipravená inkluze a mnoho dalších radostí. Pokud se vyhraňujete vůči jednomu a adorujete druhé, spatřuji u Vás jasnou nekonzistenci názorů.

Mějte se pěkně.


poste.restante řekl(a)...

Milá VV
Školství a vzdělávání je politikum. O tom není žádného sporu.
Škola naproti tomu nemá mít co s politikou společného.

Pravicové koncepty do školství zavedly "tržní principy", což je hovadina, kterou si když tak nechte vysvětlit od pana Doležela, který mi rozhodně nepřipadne jako levicový volič.

Já naproti tomu nijak nezastírám svou levicovou orientaci, což mi ani v nejmenším nebrání sekat do levicových ministrů školství s Valachovou v čele. Tudíž nic neadoruji a vyhraňuji se vůči pitomostem, bez ohledu na tričko toho, kdo je prosazuje. Včetně třeba právě "inkluze po česku".

Bláboly o sociálním inženýrství si nechte na předvolební agitaci.
Jestli tady něco zaslouží takové označení, tak to byla snaha uměle navýšit počty maturantů a vysokoškoláků. Když má ČR více soukromých vysokých škol, nežli Velká Británie, tak jak se takový jev nazývá? Jo, já zapomněl. To je vlastně ta "svoboda".

A naučte se už konečně rozlišovat mezi tím, co skutečně předepisuje systém a mezi tím, co Vám vnucuje konkrétně Váš ředitel a předmětová komise.
Spousta jiných ředitelů funguje se stejným RVP a nemají problém svá ŠVP upravit podle toho, na čem se dohodnou s učiteli ve všeobecné pohodě.

Tato naše debata postrádá další smysl.
Chápu, že Vám CERMAT leží v žaludku.
Chápu, že jako volička ODS máte nějaké své názory a preference.

Jen by asi bylo dobré určit si hranici, kde končí věcný názor a začíná posedlost.

Veronika Valíková řekl(a)...

Milý PR,

bez posedlosti by mnoho věcí nevzniklo a nezaniklo.

Každý máme své přesvědčení. Jsem ráda, že nezastíráte svou levicovou orientaci. Jistě to usnadní orientaci i čtenářům této diskuse.

poste.restante řekl(a)...

A proč bych měl?
Nezastíral jsem ji nikdy. Kdybyste zapátrala v historii webu Česká škola, najdete tam několikrát o tom zmínku. Komické je, že někteří levičáci mne považují za pravičáka.

Holt zkuste také někdy pohlédnout okem kritickým na své ideologické souvěrce.


A pokud se posedlosti týče.
Víte, on je zase rozdíl mezi posedlostí a umanutostí, což je nekritická, nereflektující posedlost.

A pak taky jde hlavně o to, aby vznikaly ty užitečné a zanikaly ty škodlivé věci.
Když jste ale umanutá, neumíte a nemůžete tu užitečnost posoudit, protože "víte", co je "správné" že "zlí" jsou ti druzí.

Zkuste si přečíst nějaké sci-fi řešící otázky progresorství. Ideální jsou bratři Strugačtí - Obydlený ostrov, Brouk v mraveništi anebo Je těžké být bohem.

krtek řekl(a)...

Děkuji za politický rozbor,
zvláště se sluší poděkovat ministru Pilipovi, který naznačil dobrý směr - přidat hodinu navíc, aby nám národ náhodou nezáviděl.
---
Nádech, výdech, nádech, výdech.
---
Skutečných ministrů, kterých bych si vážil (a na politické orientaci mi opravdu nezáleží) bylo málo - zpětně Petr Vopěnka a Petr Piťha, možná ještě Jan Sokol. Všechno. I oni udělali chyby, i oni mohou - částečně - za stav, v jakém je dnes školství.
---
S některými lidmi jsem rád nekonzistentní ;-)

poste.restante řekl(a)...

krtek
s tím Vaším hodnocením ministrů jsem vcelku konzistentní.

Veronika Valíková řekl(a)...

Já také. Názor P. Piťhy na státní maturitu z čjl mám někde schovaný :)

Veronika Valíková řekl(a)...

Tady máte můj souhrnný pohled, aby mě pytlici měli proč nazvat blogoholičkou. :) 14. 5. v MF DNES.

https://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=663012

Okomentovat