29.5.18

Šárka Mrázová: Šéf Cermatu: Maturity jsou mé dítě, odvolání by mě mrzelo. Studentka druhé řešení našla na Wikipedii

Nejde o chybu, druhé řešení je sporné, komentuje šéf Cermatu Jiří Zíka přehodnocení správné odpovědi na jednu z otázek v maturitním testu z češtiny a kritiku na adresu autorů testu odmítá. Nejde přitom o první problém, chyba už byla i v přijímacím testu na střední školy. Zíka připouští, že ministr školství Robert Plaga, který na úterý svolal k maturitám tiskovou konferenci, má "výsostné právo" ho odvolat. Osobně by mu to ale bylo líto, systém maturitních zkoušek označuje za "své dítě". Ve funkci má beztak skončit v prosinci, kdy ho má vystřídat analytička Michaela Kleňhová, která loni v listopadu uspěla ve výběrovém řízení.


Z rozhovoru v Aktuálně.cz vybíráme:

Říkáte, že byste potřeboval na testování a prověřování více peněz a lidí. Jak na tom Cermat je?

Cermat je na tom bídně. My máme platové tabulky postavené tak, že nám odcházejí předmětoví koordinátoři raději učit do školství, protože mají víc peněz a méně odpovědnosti a práce. Čili v naší situaci velmi obtížně sháníme lidi. Máme relativně úzkou skupinu fandů, kteří tomu opravdu věnují všechen svůj čas. Dovedete si představit, že ti lidé pracují 250 hodin měsíčně téměř celý rok a jsou naprosto vysíleni.

Za této situace je spíš zázrak, že se podařilo udělat přijímací zkoušky ve dvou termínech, když původně byl jen jeden. Rozhodnutím paní ministryně (Kateřiny Valachové, pozn. red.) se udělaly dva termíny a to je opravdu něco nevídaného - vytvořit 12 sad testů a plus ještě maturitu a hodnocení za tohoto personálního hodnocení a platu.(...)

Kolik lidí testy vytváří?

Testy z matematiky dva lidé, testy z českého jazyka a hodnocení písemných prací má na starosti pět lidí.


35 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Rád bych věřil, že ministr školství konečně vezme Zíkova slova na vědomí a začne se zabývat podílem MŠMT na maturitních nedostatcích a bude situaci řešit skutečně systémově, tj. v první řadě vytvoří ekonomicko-organizační podmínky pro to, aby Cermat - který z hlediska fundamentálních obsahových požadavků svoje úlohy zvládá - nechyboval.
Co se týče hodnocení chyby v maturitním testu, nemohu s panem Zíkou souhlasit; s přihlédnutím k okolnostem validace je horší než chyba přijímačková.
Odvolání ing. Zíky nic neřeší. Dvě letošní chyby jsou chyby expertní, oborové a po odhalení první z nich neměl ing. Zíka možnost měnit stávající, do té doby fungující systém hodnocení a kontroly, např. posílit validační komisi.

Ygrain řekl(a)...

Čas růže přináší opravdu není běžné spojení, tohle bych Cermatu nevyčítala.

Zaráží mě ta informace o počtu lidí, kteří vytvářejí testy - jestli na matematice pracují jen dva, není celkem divu, že se matematika nedaří nakalibrovat, pravděpodobnost, že jeden či oba z těch dvou nemusí mít dobrý odhad na náročnost testu je celkem vysoká. Kolik lidí chystá angličtinu?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Mě se to ˇčas růže přináší" prosím pěkně nějak nezdá. Google to nenajde ani jako frázi. A jestli je to někde na Wiki? No tak nevím jestli je zrovna wikipedie ten ořechový zdroj pravdy.
To bych si mohl vymyslet třeba že ¨Pravdomluvnost růže přináší, dát to někam na Wiki a pak tvrdit, že se to používá.
Jsem Cermátí rejpal už od dob Pavla Zeleného ale nevím, nevím, jestli tohle má být důvod honu na jeho ředitele.

Josef Soukal řekl(a)...

To, že čas růže přináší je frazém, je nezpochybnitelné.
K úlohám se dělají dlouho dopředu pilotáže.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Z čeho tak soudíte. Já to našel jen na vikicitáty a když jsem to rozkliknul tak u toho je napsáno že jde o nedůvěryhodnou informaci...

Jiří Kostečka řekl(a)...

"Čas růže přináší" je z hlediska striktně bohemistického skutečně rčení, které uvádí i Čelakovský - tedy ustálené slovní spojení. Ano, souhlasím s tím, že úloha má být přehodnocena, jen si dovolím připodotknout domnění, že ne všichni maturanti, kteří uvedli i tuto odpověď, asi věděli, co činí.

Z ohlasů ale cítím přesně totéž, co cítí uživatelé dnešní mluvené češtiny, včetně mě: Jde o spojení NAPROSTO okrajové; možná dobové, ale rozhodně ne DNES USTÁLENÉ. Sám jsem ho v životě neviděl a neslyšel a nikdy bych ho nepoužil.

Pánové Lippmann a Botlík tančí na České škole valčík nad hrobem státní maturity, a vůbec si neuvědomují, že tím zároveň kopou hrob české vzdělanosti. Nehledě na to, že ani při minuciózním rozboru DT na tuhle věc sami nepřišli. I to o lecčems svědčí.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Odvolat je tak snadné. Ale dát SMART zadání je těžší.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

No po půlhodinovém hledání jsem to našel na jednom jediném místě, našel mě to až Bing. Je u toho napsáno že jde o přísloví. Jenže to je téma o ničem. Co je a co není ustálené přísloví, totiž není nikým dáno. Proto není špatná odpověď, špatné je zadání. takových spojení si vysypu z rukávu třeba padesát. Zkuste hledat přísloví, které se týkají času. Najdete je, jejich třeba 200 ale z nich 90% jste nikdy neslyšeli. navíc ne všeho je zrovna přísloví. Třeba Zítra je taky den není přísloví, ale lidová moudrost ale v seznamech se vyskytuje mezi příslovím.
Kromě přísloví, lidové moudrosti, máme ještě pranostiky a citáty. Holt čeština je jazyk barvitý.........
https://cs.wikiquote.org/wiki/%C4%8Cas

Ygrain řekl(a)...

"Jde o spojení NAPROSTO okrajové; možná dobové, ale rozhodně ne DNES USTÁLENÉ. Sám jsem ho v životě neviděl a neslyšel a nikdy bych ho nepoužil. "

Ditto. Uznat jako správnou odpověď se to musí, ale nepovažuji to za chybu, kvůli které by měly padat hlavy. Osobně považuji za daleko větší lapsus každoroční problémy se skenováním úloh, to už je opravdu trapné.

Ygrain řekl(a)...

To přísloví skutečně existuje, neobjevilo se až v souvislosti se současným humbukem (filtr výskyt mezi 2000 - 2017), v různých sbírkách přísloví o čase či o růžích. Odborně pak v práci "Současná percepce vybraných frazémů z konce 18. století", z čehož vyplývá ta okrajovost použití v současné době. - Možná by se z té práce dalo něco vybrat do příštích maturit, třeba "Nedmi nedvědu v ucho" nebo ta půvabná, ač nesrozumitelná, o stříhání ovce :D

Tajný Učitel řekl(a)...

Ona není chyba jedna, jsou to chyby opakované a to každým rokem. Chyba v centrálně zadávaném plošném testu je obrovský systémový problém, který přidělává práci školám, dělá starosti žákům, rodičům i učitelům. Nehledě na neautorizované meziroční hýbání s obtížností. Zdravím pana Kostečku.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Nebo "Sám sobě ježek kadeřav."
A souhlasím s tím, že skenování by mělo probíhat bez problémů. Jenže taky platí: Od systému můžeš čekat jen to, co předtím do něj nasypeš.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Tajnej,
když vás hanba nefackuje za to, co jste na ČŠ i PI nakdákal a cpete se sem znovu a znovu, můžu zopakovat otázku? Máte vystudovanou nějakou vysokou školu, když už dopuštěním božím učíte?

Josef Soukal řekl(a)...

Takže když místo jedné centrální chyby obsahovaly testy škol několik nedostatků, jen každý jinak, to byl problém jaký? A byl to problém menší?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A byl to problém menší?

Pod menší koberec snadněji vmeteš.

David Brebera řekl(a)...

p. Nutz: zkuste tento odkaz - fulltextové google hledání v naskenovaných českých knihách. Výsledků se vám zobrazí cca 20, vč. sbírek přísloví, krásné literatury, ale i odborné literatuty (Jak zachránit manželství, Grada, 2009): https://www.google.cz/search?tbm=bks&hl=cs&q=%22%C4%8Das+r%C5%AF%C5%BEe+p%C5%99in%C3%A1%C5%A1%C3%AD%22

Ondřej Šteffl řekl(a)...

"Ten systém dokáže věci, které neumí žádný jiný: vyhodnotit deset milionů odpovědí žáků v průběhu několika dnů."

Scio umělo totéž ještě před Cermatem. A to minimálně 5x levněji a minimálně 3x rychleji. A v Národních srovnávacích zkouškách se nikdy nestalo, abychom vyhlásili chybné výsledky, a pak je opravovali.

Josef Soukal řekl(a)...

NSS ovšem nikdy neprošly skutečně veřejnou kontrolou. A ty další informace vzhledem k tomu, že těžko půjde učinit nějaké relevantní srovnání a ověření, také nelze považovat za nic jiného než za PR.

Ygrain řekl(a)...

Hele, Tajnej, neříkali, že sem nepolezou, když je nikdo nebude vyvolávat? V téhle diskusi vás nikdo nezmiňoval.

Vít Tomis řekl(a)...

Scio umělo totéž ještě před Cermatem
Ted lituji, ze jsem si neuschoval detaily z dob, kdy SCIO zajistovalo pro nektere kraje prijimacky a dalsi testovani..
No umelo. A rekl bych, ze i ve stejne "kvalite"...

Ondřej Šteffl řekl(a)...

"kdy SCIO zajistovalo pro nektere kraje prijimacky a dalsi testovani..
No umelo. A rekl bych, ze i ve stejne "kvalite"..."

Asi jste ovšem zapomněl, že výsledky přijímaček byly ještě tentýž den odpoledne, že. A taky vám nějak uniká, že cermat vyinkasoval od státu čtvrt miliardy korun, ještě než vůbec začal.

Vít Tomis řekl(a)...

Asi jste ovšem zapomněl,
Teď už toho lituji dvojnásob... Ale na kvalitu programu Result a na hodiny strávené přípravou a zpracováním přijímaček zapomenout nelze.
Ani na projekt Kvalita...

Nicka Pytlik řekl(a)...

že sem nepolezou, když je nikdo nebude vyvolávat?

Tomu ale empatičtí pytlici rozumějí. I oni se cítí dobře v lepší společnosti.

cermat vyinkasoval od státu čtvrt miliardy korun

I tomu vnímaví pytlici rozumějí. Prašule, prašule, prašulky...
Tak snad jen, že ten cermat nevznikl s cílem realizovat zisk jako scio. Prošustrovávání eráru je podle pytliků poněkud komplikovanější. Musí se především dobře promyslet, jak to prošustrovávání zamaskovat. Jakože tak nějak ve jménu pokroku, pro ty lidi především, a tak nějak podobně. Pro zisk mnohdy postačí chlístat špínu právě na ten erár.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Není divné, že angličtina zdaleka nevyvolává takové kontroverze? Jen čeština a matematika. Čím to je? A je matematika takový problém i v jiných státech se srovnatelnou závěrečnou zkouškou? A řekněme mateřský slovanský jazyk v některé relevantní zemi? Zajímalo by mě zejména to porovnání s angličtinou, protože mám neblahé tušení, že u nás nějaká skupina zachránců vzdělanosti podomácku a metodou pokus omyl objevuje Ameriku, zatímco tu angličtinu jsme v podstatě převzali. Nebo ne?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Pane Šteffle, mám Vám připomenout naši korespondenci ohledně projektu Kvalita v MSK před dvěma lety? Kde jste chtěli po žácích 3. ročníků literární učivo, které se probírá v ročníku 4.? Mám někde v práci uloženy screenshoty jednotlivých otázek - můžeme posoudit jejich kvalitu, pokud jsem je ještě nesmazal. Možná by neškodilo omezit barnumskou reklamu svému byznysu...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jen čeština a matematika.

A což místo nich zkusit slibovanou, prý dokonce žádanou, leč opomíjenou informatiku? To by mládež dát mohla.
Jakože otázka: Zaškrtni každého, kdo nevynalezl fejzbůk.
a. Marx
b. Lenin
c. Seneca
Ale radši ne. Českoškolní chlapci by jistě odhalili, že míra nejednoznačnosti je vysoká, protože Uljanov byl podle některých doposud ne zcela známých pramenů údajně zařazen do alba konfidentů carské policie. Nebo tak nějak.
A nebo, že to je ale už doopravdy podraz, protože otázka se drtivé většině maturantů zdála natolik jednoduchá, že nabyli oprávněného přesvědčení, že je to chyták, a že se, jak nad tím usilovně přemýšleli, dostali do časové tísně, což je rozhodilo natolik, že si už ani nedokázali vzpomenout, k čemu slouží polohovací zařízení, kterému se běžně říká myš, čímž ztratili dva body z pěti set možných, a tak bohužel u maturity zase neuspěli. Stejně, jako loni i předloni.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A taky vám nějak uniká, že cermat vyinkasoval od státu čtvrt miliardy korun, ještě než vůbec začal.

Ale neuniká to, že za přijímačky na VŠ platí studenti, někteří x krát + za přípravu. Sociální diskriminace jako vyšitá. Kam se hrabe Cermat.

Ygrain řekl(a)...

"mám neblahé tušení, že u nás nějaká skupina zachránců vzdělanosti podomácku a metodou pokus omyl objevuje Ameriku, zatímco tu angličtinu jsme v podstatě převzali."

Angličtina je podle mezinárodních zkoušek, se 44% průchodností namísto 60%. Kolik na ní pracuje lidí, nevím. Matematiku vytvářejí DVA lidé a češtinu celých PĚT. Wow, člověk by řekl, že i na chetitštinu by se možná sešlo víc odborníků...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Sociální diskriminace jako vyšitá.

To jsou ty testy, které jsou nastaveny tak, že uchazeč je tím úspěšnější, čím víckrát si je přípravných kurzech procvičí? Nejlépe v Individuální přípravě s osobním průvodcem za bratru dvacet osm a půl tisíce?
Haló, bojovníci proti sociální diskriminaci, kde jste kdo? Prý se nám v té dnešní překotně se měnící době rozevírají jakési nůžky, říkali odborníci na vzdělání, kontultanti a auditoři. A jak to mají ve Finsku?

Pepouš řekl(a)...

Asi jste ovšem zapomněl, že výsledky přijímaček byly ještě tentýž den odpoledne, že.

Jaké zastoupení mají ve Sciotestech otevřené úlohy?

Tajný Učitel řekl(a)...

Ygrain, máte pravdu. Kostečko, hanba by měla fackovat vás za to, co jste do českého školství pomohl zavléct.

Josef Soukal řekl(a)...

Ygrain, údaj o pracovnících zkresluje fakt, že češtináři pracují i na dalších úkolech, např. centrálním hodnocení slohových prací.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

K podstatě Tajného se ale již v 80. letech minulého století trefně vyjádřili brněnští Ještě jsme se nedohodli ve své písni Tajný. Pozorně poslouchejte.

Ygrain řekl(a)...

Pane Soukale, vašemu vyjádření nerozumím. Je mi jasné, že kvalifikovaných češtinářů spolupracuje s Cermatem mnohem více než pět, ale opravdu mi hlava nebere, že testy jich dělá jenom pět. Nevíte něco bližšího o tom, jak mají rozdělenou práci? Specializuje se jeden na gramatiku, jeden na literaturu, jeden na porozumění textu...?

Tajnej, můžete mi vysvětlit, jak je Kostečka zodpovědný za počet pracovníků pověřených sestavováním testů?

Jiří Kostečka řekl(a)...

Tajnej,
máte tu vysokou školu, nebo ne?

Okomentovat