9.5.18

Šárka Mrázová: Přírodní vědy nejsou nuda, učí žáky pojízdná laboratoř. Autobus objíždí Česko s chemickými pokusy

Od jara už navštívil řadu mateřských, základních i středních škol po celém Česku autobus, ve kterém si žáci mohou vyzkoušet různé chemické a fyzikální pokusy. Mobilní učebnu nazvanou EDUbus provozuje skupina učitelů. Chtějí žáky i rodiče motivovat k hlubšímu poznávání přírodních a technických věd a na příkladech z každodenního života ukázat, že tyto obory vůbec nejsou nudné.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Technologický svět 21. století podle Havlíka českému školství uniká. Ve vzdělávání navíc chybí praktická zkušenost, protože školy málo spolupracují s firmami. "Cílem projektu je spojit tyto dva oddělené světy, protože oba jsou nedílnou součástí ekonomiky," říká. Autoři projektu také oslovují firmy, zda by se nechtěly zapojit, přispět nebo zapůjčit moderní přístroje.

"Některé pokusy se dělají jen jednou do roka a na to vybavení za 50 tisíc škola nepotřebuje," myslí si Havlík. Jiné, jednodušší, se ale dají dělat i před autobusem, a tak si mohou starší žáci z Mníšku pod Brdy rovnou vyzkoušet pokus lákavě nazvaný "bengálský oheň" s několika druhy dusičnanů nebo vystřelit z papírového děla střelným prachem na louce před školou.(...)

Projekt zatím podle Havlíka vyšel na více než tři miliony korun. Dotace učitelé nevyužili, ministerstvo školství žádné vhodné, do kterých by se projekt mohl zařadit, nevypsalo. "Prozatím děláme autobus tak, aby nás to těšilo," tvrdí Havlík s tím, že jde o neziskový projekt. EDUbus nyní funguje ve zkušebním provozu a jeho autoři testují zájem ve školách.

Žádné komentáře:

Okomentovat