18.5.18

Šárka Mrázová: Polovina maturantů má z matematiky čtyřky a pětky, tvrdí senátor. Špatná úvaha, odmítá to Cermat

"Jestli se nemýlím, tak polovina maturantů, kteří si zatím dobrovolně vybrali matematiku, bude mít čtyřku nebo pětku," říká senátor a ředitel Keplerova gymnázia Jiří Růžička. Není tam žádný extrém, maturity dopadly podobně jako loni, oponuje šéf Cermatu Jiří Zíka.

Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

"Je to špatná úvaha. Maturity dopadly srovnatelně s loňským rokem. Není tam žádný extrém," odpověděl Aktuálně.cz ředitel Cermatu Zíka. Ministerstvo školství a Cermat podle něj zveřejní podrobnější informace o tom, jak dopadly maturity, v příštích dnech. Podle mluvčí ministerstva Jarmily Balážové pravděpodobně v pondělí.(...)

Ředitelé gymnázií se dlouhodobě shodují, že špatné výsledky v matematice, na níž každoročně ztroskotá nejvíce studentů, ovlivňují osnovy i způsob výuky matematiky, školy se rovněž potýkají s nedostatkem kvalifikovaných matikářů. Vliv na výsledek má podle Růžičky ale i samotný maturitní test, který mu spíše připomíná "dostihovou dráhu".

"Letošní test byl na 105 minut, měl 15 stránek textu a asi 39 otázek, i když tam byly docela chytré příklady. Studenti ale jedou jako fretky," kritizuje testy senátor s tím, že na výpočty by měli dostat čas. "Musíte o tom přemýšlet, a když se vydáte nějakou cestou a zjistíte, že byla špatná, tak musíte mít čas na to, se zamyslet, kde jste udělali chybu," vysvětluje Aktuálně.cz. Na nedostatek času si stěžují i studenti v diskusích na Facebooku, přestože řada z nich dodává, že se jim testy až tak náročné nezdály.

2 komentáře:

krtek řekl(a)...

"Na nedostatek času si stěžují i studenti v diskusích na Facebooku, přestože řada z nich dodává, že se jim testy až tak náročné nezdály."
---
Takže co? Jak dlouho má trvat vyřešit rovnici 2x+5=0? Minutu? Dvě? Pět?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Dovoluji si odhadnout, ze velka cast maturantu narazila na sve zbytnele ego nebo formativni hodnoceni kantoru.
Dalsi cas, a myslim si, ze ta byla hodne malicka, narazila na svou nervovou soustavu, tedy byli ponekud vyklepani, coz se nam nekterym stava i casteji.

A co se tyka casu - napr. slavne scio testy primo pocitaji s casouvou nouzi, dokonce ji zamerne navozuji.
Prijimaci testy nekterych vysokych skol jsou take nastaveny i na tento stresovy faktor- viz testy na studium psychologie. A tak se s tim holt ti uchazeci proste nejak poperou nebo se maji na studium dopredu vykaslat? Ani se nepokouset?

Okomentovat