7.5.18

Šárka Mrázová: Děti vzdělávané Hejného metodou lépe pochopí problém a mají lepší výsledky, ukázal průzkum na více než 160 školách

Průzkum společnosti Kalibro Projekt ukázal, že Hejného výuka matematiky má na žáky pozitivní vliv. Zúčastnily se ho čtyři tisíce dětí ze 168 základních škol po celém Česku. Průzkum ukazuje i možný pozitivní vliv na další předměty, jako je čeština a angličtina.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

"Z výsledků plyne, že žáci vzdělávaní Hejného metodou dosáhli v těchto testech spíše lepších výsledků než jejich spolužáci. Dohady o údajném ohrožení výuky matematiky Hejného metodou se nepotvrdily," řekl David Souček ze společnosti Kalibro, která provádí testování na školách už od roku 1995. Kromě výsledků v testech byly v rámci šetření sledovány i další parametry žáků, tříd a škol, jako třeba průměrný prospěch, vzdělání rodičů a velikost sídla školy.(...)

"Žáci, kteří se učí podle učebnic profesora Hejného, si zřejmě tento princip osvojili lépe. Dosáhli úspěšnosti o více než sedm procentních bodů vyšší," tvrdí Souček. I podle výsledků dalších úloh mají o něco lepší vhled do podstaty probírané látky. "V té pro ně nejúspěšnější úloze 'zvítězili' dokonce téměř o 20 procentních bodů," doplnil. Tito žáci navíc zaznamenali znatelně lepší výsledky i v některých úlohách z jiných předmětů, než je matematika. Například v testu z českého jazyka, postaveném na delším textu, byli schopni shrnout hlavní sdělení s průměrnou úspěšností o 10 procentních bodů vyšší.
8 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Jsou vystupy ze studie na strankach Kalibra? Kde presne? Proc je nemuzu najit na dve kliknuti?

Janek Wagner řekl(a)...

Také jsem je marně hledal.

poste.restante řekl(a)...

A čekal snad někdo jiný výsledek?
Od Kalibra?

Jiri Janecek řekl(a)...

No, ja bych cekal, ze se aspon nejaky cinknuty pseudopruzkum udela, publikuje se studie na vlastnich webovych strankach a az za par dni se nejaky vyvar posle Bakalovi ke zverejneni.

A zrovna od Kalibra bych cekal do zapadu Slunce i zverejneni uloh se zduvodnenim, co maji testovat, a s telefonnim cislem autora...

Eva Adamová řekl(a)...

Já bych tedy místo tvrzení, že hejného metoda má pravděpodobně kladný vliv i na lepší výsledky v češtině a angličtině, což je skutečně úsměvné tvrzení, spíše předpokládala, že do třídy s hejného matematikou chodí vdělavatelnější děti. A také bych si velmi ráda přečetla celou zprávu.

Ygrain řekl(a)...

Nebyl tuhle nějaký podobný výzkum, kde vyšlo najevo, že jedna skupina žáků neměla s určitým typem úloh téměř žádné zkušenosti? To se pak srovnává dost těžko.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Asi tak. Otázkou pak zůstává, jestli mají takové děti lepší výsledky díky Hejného metodě, a nebo jí navzdory.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Na FB kdosi upozorňoval na fakt, že Kalibro je propojeno s nakladatelstvím Fraus (Jiří Fraus je jednatel Kalibro a zároveň jednatel nakladatelství Fraus), jež vydává učebnice matematiky s Hejného metodou. I to je dobré při posuzování vědět.

Okomentovat